První let evropského bojového dronu nEUROn  
Evropští vývojáři pod vedením Dassault Aviation naskakují do rozjetého vlaku technologií bojových dronů a poprvé zalétli experimentální stealth delta křídlo nEUROn. Můžeme se už těšit na evropské bojové drony?

 

Zvětšit obrázek
nEUROn během prvního letu. Kredit: Alenia Aermacchi.



 

Zvětšit obrázek
Starší replika nEUROnu v životní velikosti. Kredit: Eurocopter tigre, Wikimedia Commons.

Pro hrdého Evropana to asi nebude snadné, ale je fér si přiznat, že v technologiích bezpilotních letounů nejsme tak úplně na špici pokroku. Po světě už létají celá hejna dronů a evropských strojů mezi nimi rozhodně není mnoho. Přitom se ukazuje, že pro postmoderní válčení jsou robotické letouny s pozemními operátory poměrně neocenitelné. Naštěstí se i v Evropě blýská na lepší časy a pozvolna se tu rozbíhá vývoj, který snad časem přinese kvalitní drony, na než bychom mohli být pyšní.

 

Francouzská společnost Dassault Aviation se včera (1.12. 2012) zapsala do historie, když vyslala na první let svůj experimentální prototyp nEUROn. Stroj se vznesl ze základy v jižní Francii a letěl 25 minut. Během letu ho řídili dva zkušební piloti v pozemním řídícím středisku. nEUROn je produktem programu Dassault LOGIDUC (z francouzského Logique de Développement d"UCAV, čili „vývojové řešení bezpilotního bojového letounu“). V tomto programu od jeho spuštění v roce 1999 postupně vzniklo několik stále větších a sofistikovanějších dronů, kterým vývojáři vymýšleli přezdívky podle sov. Na konci jejich řady stojí dron Grand Duc, v češtině příznačně výr velký a to je právě nEUROn.

 

Vývoj dronu domluvili francouzští zbrojaři EADS France, Dassault Aviation a Thales v roce 2003 a posléze se k němu přidali i evropští partneři – švédský Saab, řecký EAB, italská Alenia, švýcarský RUAG Aerospace a také u nás poslední dobou snad až příliš populární španělská EADS CASA. Až do roku 2005 byl vyvíjen jako nadzvukový bombardovací dron dalekého dosahu se dvěma motory, který by mohl nést jaderné zbraně. Pak ale evropští partneři projekt nasměrovali ke skromnějšímu bojovému letounu s jedním motorem.

Zvětšit obrázek
Jako ze škatulky. nEUROn loni v zimě. Kredit: Dassault Aviation.

 

Zvětšit obrázek
nEUROn na dráze. Kredit: Dassault Aviation.

Kontrakt programu nEUROn představuje 405 milionů euro a zahrnuje i 2 roky zkušebních letů a testů laserem naváděných bomb. V dnešní době nabral už zhruba dvouleté zpoždění, protože včerejší první let nEUROnu se vlastně měl uskutečnit již před dvěma lety. Podle představ konstrukterů teď bude nEUROn až do roku 2014 pilovat létání ve Francii a pak se přesune do Švédska na testy schopnosti neviditelného letu a také na testy zbrojních systémů.

 

Elegantní sedmitunový dron o délce 9,5 m na první pohled nezapře stealth technologii a také zaujme tvarem delta křídla, které má rozpětí 12,5 m. Cena takového stroje v současnosti činí 25 milionů euro. nEUROn byl zkonstruován jako demonstrační dron, na němž se testují rozličné technologie. Podle všeho nikdy nepůjde do sériové výroby, natož aby plnil nějaké reálné bojové úkoly. Měl by ale proklestit cestu svým následovníkům, kteří by již nejspíš mohli vyrazit do akce. Podle současného strategického uvažování by v případě budoucího konfliktu bojové drony přišly na řadu hned v první den a snažily by se zneškodnit protileteckou obranu protivníka. To prý ale neznamená, že připraví o práci lidské vojenské piloty. Technický ředitel Dassaultu Eric Gordon podotýká, že si dnes nikdo neumí představit budoucnost bez lidmi pilotovaných letadel, přinejmenším v Evropě.

 

Zvětšit obrázek
Vnitřnosti nEUROnu. Kredit: Dassault Aviation.

No, uvidíme za pár let. Vojenské technologie se ubírají po křivolakých cestičkách a velcí hráči světového jeviště se snaží přelstít jeden druhého, aniž by to zruinovalo jeho vlastní ekonomiku a politickou stabilitu.


Prameny:

Defence News 1.12. 2012,Wikipedia (Dassault nEUROn)

 


 

Datum: 02.12.2012 15:25
Tisk článku

Související články:

Odtajněn první let britského dronu Taranis     Autor: Stanislav Mihulka (17.02.2014)



Diskuze:


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz