Září z galaktických halo hvězdy?  
Za skvrny v infračerveném záření vesmíru by neměly být odpovědné pradávné galaxie z úsvitu vesmíru ani velmi slabě zářící galaxie se středními rudými posuvy, ale hvězdy, které se řízením osudu dostaly do halo temné hmoty, které (snad) obklopují každou galaxii.

 

Zvětšit obrázek
Infračervené pozadí vesmíru v souhvězdí Vozky. Kredit: NASA/JPL-Caltech/UC Irvine.



 

Zvětšit obrázek
Infračervený Ned Wright. Kredit: UCLA.

Dejme tomu, že galaxie obaluje halo z temné hmoty. Není to úplně jisté, protože temnou hmotu obvykle nelze přímo pozorovat a její přítomnost odvozujeme nepřímo, z podivného pohybu viditelné hmoty galaxií, který, slušně řečeno, neodpovídá našim představám. Pokud temná hmota opravdu existuje, tak představuje většinu hmoty galaxií a hraje nepochybně zásadní roli při jejich vzniku a vývoji. Co když ale halo temné hmoty galaxií není tak úplně temné a pusté?

 

Astrofyzici se už dlouho dohadují, proč ve vesmíru pozorujeme víc záření, než by tam mělo být. Jednoduše řečeno, množství infračerveného záření prý přesahuje množství viditelného světla vyzařovaného galaxiemi. A to si žádá vysvětlení. Jde o to, že kromě hvězd a galaxií kolem v infračervené části spektra planou tajuplné skvrny, kterým Ned Wright z University of California v Los Angeles a jeho tým říkají poněkud neurčitě „“fluktuace“. No a odborníci si lámou hlavu, co jsou vlastně tyhle fluktuace zač. Až doposud měli po ruce v zásadě dvě hlavní vysvětlení. Buď je měly vyvolat nesmírně vzdálené a neznámé galaxie z éry Reionizace vesmíru anebo je měly mít na svědomí rovněž neznámé, velmi slabě zářící galaxie, v tomto případě jen středně vzdálené, řekněme nějaké 4 nebo 5 miliard světelných let. Teď ale Wright a spol. přišli v časopisu Nature s tím, že obě tyhle hypotézy jsou vedle a že je to úplně jinak. Použili k tomu data ze Spitzerova vesmírného infrateleskopu, který vymapoval infračervenou oblohu v prostoru souhvězdí Vozky.

 

 

Zvětšit obrázek
Simulace halo temné hmoty kolem galaxie. Kredit: Cosmo0, Wikimedia Commons.

 

Zvětšit obrázek
Už se chystá. Výroba zrcadla Jamese Webba. Kredit: NASA/Drew Noe, Wikimedia Commons.

Autoři navrhují, že by ono záhadné infračervené záření mohlo pocházet ze hvězd, které se souhrou okolností dostaly do halo temné hmoty kolem galaxií. V galaxiích se občas odehrávají velmi bouřlivé příhody. Hvězdy se srážejí anebo se odpalují v důsledku drtivé gravitace, někdy se také srážejí samotné galaxie. A při tom všem se hvězdy mohou dostat do končin halo temné hmoty kolem galaxií, odkud na nás nenápadně pomrkávají v infračervené části spektra. Podle Wrightova týmu jich tam není mnoho, asi jenom jedna promile počtu viditelných hvězd galaxie. Právě těchto pár desítek až set milionů hvězd v každé z galaxií by prý mohlo být zodpovědno za zmíněné fluktuace infračerveného pozadí vesmíru.

 

Je jasné, že ještě není všem dnům konec. Pokud se NASA někdy podaří dostavět a zprovoznit Vesmírný dalekohled Jamese Webba, dozvíme se víc. James Webb dohlédne hodně daleko a spatří mnohem vzdálenější a mnohem slaběji zářící galaxie. Pak se možná definitivně ukáže, jak to vlastně je s infračerveným pozadím vesmíru.

 

Prameny:

UCLA Newsroom 24.10. 2012, Nature 490: 514–516, Wikipedia (Dark matter halo).


 

Datum: 01.11.2012 15:41
Tisk článku

Související články:

Upekla temnou hmotu horká inflace před Velkým třeskem?     Autor: Stanislav Mihulka (06.12.2024)
Blízká supernova by mohla ukončit hon na temnou hmotu     Autor: Stanislav Mihulka (23.11.2024)
Pochází temná hmota z Temného Velkého třesku?     Autor: Stanislav Mihulka (21.11.2024)
Supermasivní černá díra v raném vesmíru hltá hmotu a překračuje limity     Autor: Stanislav Mihulka (06.11.2024)
Ultralehká temná hmota by se mohla projevit v gravitačních vlnách     Autor: Stanislav Mihulka (23.10.2024)



Diskuze:

Jak?

Slaviboj Ošćěpić,2012-11-01 17:10:28

Jak se to přihodí, že hvězda začne "pomrkávat" infračerveně místo aby pořádně svítila? Jak toho temná hmota docílí? To hvězdu roztrhá na vlažný obláček? To by za námi viděné fluktuace vesměs mohly obláčky v nejbližším galaktickém okolí?

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz