Kanadští výzkumníci z univerzit Albertě a Torontu se svými kolegy z firmy Autodesk představili na symposiu ACM v Cambridge něco mezi prstýkem, kouskem rukavice. Jejich návlekem na prstu předvedli, jak lze gesty ovládat na dálku inteligentní přístroje, třeba i ty, které jsou ukryté v tašce. Jakýsi „plastový náprstek“ je vybaven mikro kamerou a senzory, které snímají odražené světlo. Zařízení ochotně spolupracuje s mnoha typy povrchů a práce s ním připomíná ovládání dotykového displeje jedním prstem.
Předvedený kouzelný prstýnek byl kromě kamery vybaven snímačem pro optickou laserovou navigační jednotkou ADSN 2620, která je běžnou součástí optických myší a dalším prvkem jímž byla upravená čočka HDNS-2100 s laserovou jednotkou, kterou rovněž dobře známe z běžných optických myší. S jejich pomocí prst detekuje pohyb prověřováním optického toku po povrchu věcí. Pro zvýšení citlivosti a rozlišovacích schopností slouží mikro kamera AWAIBA NanEye mikro RGB. Ta je umístěna na samém okraji náprstku. Díky jí magický prst umí posoudit od jakého materiálu se laserové paprsky odrážejí – zda jde o pevný mateiál, jakým je dřevo, nebo jde o měkkou tkaninu. Prst tedy interaguje s povrchem a pohybová gesta „spolupracují“ s povrchem věcí, aniž by se jich prst musel fyzicky dotýkat. Jako „dotykový displej“ tak může sloužit lecco a dokonce bez „dotyků“. Prototyp již rozpozná 22 ekologických textur. U deseti umělých povrchů je přesnost jejich určení 99 %. Ve všech případech posuzovaných dohromady prst chybuje jen v 1,1 % případů. Magický prst toho ale dokáže mnohem více, je schopen snímat zakódované informace. Může spolupracovat s mapami, tištěnými časopisy, fungovat jako externí "oko", dotykem dvěma magickými prsty si s přáteli lze vyměňit data,... ostatně ukázka je lepší, než mnoho slov:
Na ukázce je prototypové zařízení propojeno kabelem s počítačem, nicméně vědci již pracují na magickém prstu, který by měl mít vlastní napájení a byl schopen převodu dat do PC bezdrátově.
Prameny: Xing-Dong Yang, Tovi Grossman, Daniel Wigdor and George Fitzmaurice. (2012).
Magic Finger: Always-Available Input through Finger Instrumentation
UIST 2012 Conference Proceedings:
http://www.autodeskresearch.com/pdf/MagicFinger_CRC%20-%20final%20-%20new.pdf
Google vypustil kvantový čip Willow. Počítá v paralelních vesmírech?
Autor: Stanislav Mihulka (11.12.2024)
Rekordní simulace na Frontieru ohlašuje exakapacitní éru výzkumu vesmíru
Autor: Stanislav Mihulka (27.11.2024)
Fugaku Next: Japonsko připravuje zettaFLOPSový superpočítač
Autor: Stanislav Mihulka (24.09.2024)
Přírodní počítač: Butlerova reakce provádí chemické rezervoárové výpočty
Autor: Stanislav Mihulka (16.07.2024)
Čínští geologové ulovili seismického Dračího krále
Autor: Stanislav Mihulka (01.03.2024)
Diskuze:
Tok světla
Vojtěch Kocián,2012-10-17 07:28:56
Optical flow se nepřekládá jako tok světla, ale jako optický tok. Je to odborný termín v oboru zpracování obrazu. Pod pojmem tok světla si představím fotometrickou veličinu, optický tok je v podstatě vektor pohybu obrazu.
Jinak děkuji za článek. Zařízení je to zajímavé. Minimálně pro slabozraké by to mohla být užitečná pomůcka pro čtení a ovládání počítačů a určitě by se našlo i další praktické využití.
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce