Dvě černé díry v jedné kulové hvězdokupě  
Radioteleskopy observatoře Very Large Array objevily 2 podezřelé rádiové zdroje v kulové hvězdokupě Messier 22. Dělají si černé díry co chtějí nebo tam jsou nějaké exotické hvězdy?


 

Zvětšit obrázek
Dvě černé díry v jedné hvězdokupě. Kredit: B. de Bivort; Strader, et al. 2012; NRAO/AUI/NSF.


 

Zvětšit obrázek
Dva rádiové zdroje tam, kde by neměly být. Kredit: D.Matthews/A.Block/NOAO/AURA/NSF.

Až do této chvíle jsme si mysleli, že černé díry jsou ze zásady antisociální. Nejenom že z nich neunikne ani jinak suverénní světlo, a že lačně polykají veškerou hmotu, která se ocitne v jejich blízkosti. Odborníci měli za to, že se navzájem nesnesou ve hvězdokupách. Proto v posledních dnech (2012) vyvolala značný rozruch zpráva, podle níž mohou ve hvězdokupě být minimálně dvě černé díry zároveň. Je to učiněný skandál, který nejspíš změní naše vnímání povahy černých děr a jejich výskytu v okolním vesmíru. Mohlo by totiž být víc, než jsme prozatím předpokládali.


Původcem skandálu je Jay Strader z Michiganské státní univerzity v East Lansingu, který společně s dalšími kolegy objevil dvě černé díry v kulové hvězdokupě Messier 22. To je pozoruhodné ve více ohledech. V kulové hvězdokupě totiž zatím ještě nikdo černou díru spolehlivě nenašel. Kulové hvězdokupy jsou vesměs velmi stará seskupení hustě namačkaných hvězd, a určitě v nich se v nich během miliard let už nějaké velmi hmotné hvězdy zhroutily do černých děr. Odborníci a modely tvrdili, že takové černé díry rychle skončily ve středu příslušné hvězdokupy. Odtamtud by vlivem své zničující gravitace měly odpalovat další vznikající černé díry, kterých by měly být zhruba stovky, z hvězdokupy pryč a výsledkem by měl být systém s maximálně jednou velkou černou dírou. Jak je ale vidět, asi to tak úplně nefunguje.


Messier 22 ze souhvězdí Střelce je ve vzdálenosti cca 10 600 světelných let jednou z nejbližších a také pro pozemské pozorovatele nejjasnějších kulových hvězdokup. Její stáří astronomové odhadují na 12 miliard let. Strader a spol. na ni zaměřili přístroje radioastronomické observatoře Very Large Array Karla G. Janskyho, která se nachází 80 km západně od města Socorro v Novém Mexiku.

Zvětšit obrázek
Jay Strader a Very Large Array. Kredit: MSU

 

Zvětšit obrázek
Jsou to černé díry anebo nejsou? Kredit: D.Matthews/A.Block/NOAO/AURA/NSF; HST/J.Strader et al. 2012.

V prostoru hvězdokupy se jim povedlo odhalit dva objekty, jejichž spektrum rádiového záření intenzivně připomíná hvězdné systémy s černou dírou, tak jak je známe odjinud. Hmotnost domnělých černých děr by měla odpovídat 10 až 20 Sluncím. Astronomové neskrývají překvapení ani vzrušení, něco takového opravdu nečekali. Jestliže nejde o omyl, což se u podobně převratných objevů stává, budeme si muset opravit naše představy o gravitačních půtkách mezi černými děrami, které zřejmě nebývají tak efektivní, jak jsme se domnívali.


Jak se dalo čekat, ne každý tomu věří. Například jistý Shrinivas Kulkarni z Caltechu v Pasadeně by se klidně vsadil, že ani jeden ze dvojice podezřelých objektů ve skutečnosti nezahrnuje černou díru. Velké objevy si podle něj žádají velmi přesvědčivé důkazy a ty prý scházejí. Mezi spoustou hvězd hvězdokupy M 22 mohou být i hodně divné typy a některé z nich by čirou náhodou mohly napodobovat rádiové spektrum černých děr. Je také pozoruhodné, že Straderův tým nepozoroval u dotyčných objektů žádné rentgenové záření, což podle Kulkarniho opět ukazuje, že by to černé díry být nemusely.


 

Zvětšit obrázek
Pohled do útrob M 22 Hubbleovým dalekohledem. Kredit: NASA, ESA, K. Sahu.

Pokud mají Strader a jeho spolupracovníci pravdu, tak obě pozorované černé díry pravděpodobně mají hvězdné partnery, kterým vysávají hmotu a právě přitom vzniká rádiové záření. Podle pozorování Hubbleova dalekohledu by partnerem jedné z nich měl být červený trpaslík a té druhé zase oranžový trpaslík, tedy v obou případech hvězdy menší, chladnější a matnější, než je Slunce. Výzkumníci si ale nejsou v tomhle ohledu příliš jistí a doufají, že jim Hubble ještě pomůže oba zajímavé hvězdné systémy ještě znovu prozkoumat. Jak se zdá, černých děr by ve hvězdokupě Messier 22 (a samozřejmě i leckde jinde) mohlo být i víc, černé díry bez hvězdného partnera totiž rádiové záření nevydávají. Třeba se nakonec ukáže, že černé díry jsou vcelku společenské.

 

Prameny:
ScienceNOW 3.10. 2012, Nature 490: 71-73. Wikipedia (Messier 22, Very Large Array).


 

Datum: 04.10.2012 21:12
Tisk článku


Diskuze:

Dovolil bych si pár upřesnění

Vladimír Wagner,2012-10-06 09:43:25

I když nejsem expert, dovolil bych si pár upřesnění. Ale budu rád, když někdo znalejší zkontroluje, zda se někde nemýlím.
Především je třeba zdůraznit, že hypotéza o malém (nulovém) počtu černých děr se týká pouze kulových hvězdokup, které mají extrémní hustotu hvězd. Jsou to extrémně staré objekty (stáří mezi 12 až 16 miliardami let). Nové hvězdy v nich už strašně dlouho nevznikají. To potvrzuje i složení hvězd, kde je jen strašně málo těžších prvků a je jasné, že vznikly v počátečních stádiích evoluce vesmíru. V kulových hvězdách jsou nyní v svítivé (ne konečné jako je bílý trpaslík, neutronová hvězda a černá díra)formě pouze hvězdy zhruba do hmotnosti našeho Slunce a méně.
Normálně mohou černé díry vznikat pouze z velmi hmotných hvězd, jejich doba života je v řádu jednotek a desítek milionů let. Tedy v kulové hvězdokupě vznikly před miliardami let. Zároveň gravitační prostředí vytvořené tak těsným seskupením hvězd vytváří gravitační pole, které do jisté míry "roztřiďuje" objekty podle hmotností do různých vzdáleností od centra a také vystřeluje objekty (prioritně s určitou hmotností - spíše větší ale zase ne extrémně velkou) efektem gravitačního praku ven z hvězdokupy. Vede to k určitému selektivnímu odstraňování objektů z ní. Tento proces určuje hmotnost objektu, ne to, jestli jde o černou díru nebo normální hvězdu. Gravitační účinek na okolní hvězdy je úplně stejný u hvězdy i černé díry stejné hmotnosti. Rozdílný účinek černé díry a hvězdy na okolí se začne projevovat až na vzdálenosti srovnatelné s poloměry hvězd (viz přetoky hmoty v těsných dvojhvězdných systémech obsahujících kompaktní objekt jako neutronovou hvězdu a černou díru). Vzhledem k tomu, že všechny „normální“ černé díry vznikly v kulových hvězdokupách už přes miliardami let, předpokládala většina jejich modelů, že už se všech takto hmotných objektů tyto hvězdokupy zbavily. Takže nejde o vzájemnou interakci černých děr ale o působení hvězdokupy na objekty s hmotností černé díry. Formulace o „asociálním“ chování černých děr a poznámka, že se jedná o skandál, který změní pohled na povahu černých děr, jsou podle mě nepravdivé a zavádějící. Co se může změnit, je pouze pohled na některé modely dynamiky chování kulové hvězdokupy.
Později mohly nové černé díry v kulové hvězdokupě vznikat většinou pouze ve dvojhvězdných systémech přetokem hmoty z jedné hvězdy na kompaktní pozůstatek, který je druhým členem soustavy.
Možností, jak udržet černou díru v hvězdokupě je, že by se v hustých centrálních oblastech s vysokou koncentrací hvězd a dalších objektů vlivem narůstání hmotnosti černé díry díky připojování dalších objektů, dosáhlo takové hmotnosti, která už nemůže být z kulové hvězdokupy vystřelena. Takové středně velké černé díry se hledaly a našly se i jisté náznaky jejich existence.
Pokud je prezentované pozorování dvou černých děr hvězdného typu v kulové hvězdokupě reálné a potvrdí se, z čistě statistického (pravděpodobnostního) hlediska plyne, že musí existovat ve hvězdokupě desítky i stovky objektů tohoto typu. To tedy vylučuje všechny ty modely popisující dynamiku kulové hvězdokupy, které předpovídají „rychlé“ (jedná se o milióny až stovky milionů let) "vymetení" takto hmotných objektů z kulové hvězdokupy. Chtěl bych připomenout, že simulace dynamiky gravitačně vázaného systému složeného z milionů různě hmotných hvězd tak blízko sebe není jednoduchou věcí a není zase tak nic divného, že příslušné modely a výsledky výpočtů pomocí nich nemusí být zatím dostatečně přesné a mohou se mýlit. Výsledek v článku je tedy sice pochopitelně velmi zajímavý, zvláště, když se existence těchto černých děr potvrdí nezávislými měřeními, ale dělat z toho převrat či dokonce skandál není podle mého názoru příliš na místě.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz