Nyní přináší vědecký časopis Biology of Reproduction publikaci Yanagimachiho týmu o úspěšné lyofilizaci králičího spermatu. Může se zdát, že Yanagimachi víceméně jen zopakoval svůj průlomový experiment, ale není tomu tak. Jde o další (proboha, kolikátý už?!) Yanagimachiho průlom. Myší spermie jsou v savčím světě zvláštností, protože jako jedny z mála nedávají zárodku vzniklému oplozením do vínku centrosom - jednu ze základních jednotek pro organizaci vnitřní buněčné kostry (tzv. cytoskeletu). Ve vzduchu visela otázka, jestli lyofilizace spermií centrosom fatálně nepoškodí. Yanagimachi proto začal „sušit“ spermie králíka, jejichž centrosom zárodek k vývoji nutně potřebuje. A ukázalo se, že i sušené králičí spermie zvládají otcovskou roli. Nezabrání jim v tom dokonce ani dva roky skladování v teplotách nad nulou. Nejde jim to kdovíjak dobře – z 230 oplozených vajíček se narodilo jen jedno mládě a to přišlo na svět mrtvé. Nicméně, je zřejmé, že po určitém vylepšení je i tahle cestička schůdná. Tentokrát nebyl Yanagimachiho tým na náročný úkol sám. Vydatnou pomocí mu přispěl tým dalšího „démona“ reprodukční biologie Xiangzhonga „Jerryho“ Yanga z University if Connecticut.
Sám velký Ryuzo Yamagimachi ukazuje vybavení své laborky. Stoly s mikroskopy stojí na vzduchových polštářích , aby se na ně nepřenášely ani sebemenší otřesy. V Yanagimachiho laboratoři vám v práci nic nebrání. Naopak, její šéf velmi usilovně brání svým „ovečkám“ v tom, aby práci přerušovaly. Když po týdnu práce u Yanagimachiho padala jedna evropská vědkyně „na ústa“ únavou a při životě ji držela jen vyhlídka na volný víkend ve stínu havajských palem, zastavil se u jejího stolu v pátek odpoledne Yanagimachi s dotazem: „Jaký máte výzkumný program na sobotu a neděli.“ Dokázala ze sebe vykoktat jen to, že bude balit kufry. A také si sbalila a odjela. O její místo se vzápětí poprali další vědci, kterým móresy „otrokáře“ Yanagimachiho nevadily.
Xiangzhong „Jerry“ Yang – jeden z nejubrebtanějších Číňanů, jaké kdy „Říše středu“ zplodila. Ale jinak borec na klonování a další biotechnologie. Nezapomíná na svou domovinu, dveře jeho laborky jsou otevřeny mladým klukům a holkám nejen z Číny. Pro oplození „sušenou“ králičí spermií spojil „Jerry“ (jak si nechává rád říkat) své síly s „otrokářem“ Ryuzem. Inu, i takovou „asijskou tvář“ na sebe bere současná americká věda.
„Sušené“ spermii musí pomoct do vajíčka injekce dutou skleněnou jehlou.
Diskuze: