Když mají „své dny“, uchylují se k jízlivým komentářům  
Aniž by si to ženy uvědomovaly, v určitém stádiu svých měsíčních cyklů, mění své úsudky a vzájemně s sebou začnou opovrhovat.
 Z úst žen se v určitém období vinou nepravdivé komentáře. Nová studie nyní dává odpověď na to, proč tomu tak je. Ženy instinktivně používají zlomyslné  komentáře jako účinnou zbraň načasovanou na  „ony dny“.

Výzkum doložil, že když jsou ženy v nejplodnějším období svého cyklu, mají  menší obavy  z pohledů jiných žen a že to nesouvisí  s jejich náladou. Přišla s tím Maryanne Fisher z York University v Torontu v Kanadě, která udělala pokus s  57 ženami a 47 muži. Nechala je dívat se na obrázky ženských a mužských obličejů. Při pohledu na každý obrázek musely zkoumané osoby  obodovat atraktivnost vzhledu zobrazené osoby sedmibodovou stupnicí – od extrémně atraktivní až po extrémně neatraktivní. Výsledky studie publikovala v Royal Society Biology Letters 2004, a můžeme z nich vyčíst, že zatímco muži byli ve svém hodnocení zásadoví, jejich hodnocení bylo při opakovaných testech stále téměř shodné, o ženách se totéž  říci nedalo. Mužské tváře na fotkách  ženy také hodnotily stále shodně (obdobně jako muži),  ale při hodnocení ženských fotografií se jejich hodnocení rozcházelo. Hlasování kolísalo a odráželo stav jejich menstruačního cyklu. Ženy v době dvou až tří týdnů svého cyklu, hodnotily své sokyně (ženské obličeje) v průměru o půl bodu níže, než v jiných fázích svého cyklu. Pozorované rozdíly byly statisticky signifikantní.
Výzkumnice Fisherová tvrdí, že to souvisí s realitou pozorovanou i v běžných životních situacích. Když se nad náhlým poklesem atraktivnosti ženských tváří pro ženu  zamyslíme bez emocí a předsudků, nutně se nám opovrhování sokyněmi  začne jevit jako účinná taktika pro soupeření se svými vrstevnicemi při získávání atraktivního muže. „Ostatně, když v nightclubu zavítáte na toaletu, co tam většinou slyšíte? No přece  jak dámy pomlouvají a ponižují jiné ženy,“ dodává Fisherová.


V době plodných dnů si ženy své případné konkurentky nepřipouštějí,  prostě je přehlížejí.

Logicky to do sebe všechno docela dobře zapadá - i teoreticky má smysl  soupeřit jen v době, kdy může u ženy dojít k početí. Fisherové se zřejmě jednoduchým testem podařilo poodhalit další roušku tajemství bezděčného chování žen, i to jakými „zbraněmi“ je příroda v tomto směru  vybavila.  Vědkyně chce nyní uskutečnit nový pokus, ve kterém by nade vší pochybnost dokázala, že spouštěcím mechanismem změněného vnímání a hodnocení reality, je hladina estrogenu.


Komentář
Autor tohoto článku se společně s feministickým hnutím domnívá, že ženské chování není takovou hříčkou hormonů, jak se nám  Fisherová snaží předestřít. Její  závěry o podvědomém chování ovlivněném vysokou hladinou estrogenu, které vede až k pomlouvání, je mylné. Teorii postavenou na chování kanadských žen můžeme vyvrátit  domácím pozorováním. Jistě se shodneme na tom, že u žen po menopauze nemůže být o vysoké hladině estrogenu řeč. Jejich schopnost pomlouvat zůstává přesto zachována a snaha ponižovat jiné ženy se dokonce rozšiřuje  i na opačné pohlaví.     

Datum: 27.02.2004
Tisk článku


Diskuze:

Novy Usvit,2015-03-20 13:27:39

Feministky si jen sami sobě lžou.
Feministky by nedokázaly unést, že opravdu nejsou borci světa, proto si musí lhát sami sobě.

Odpovědět

šovinismus lék

soustruh,2008-04-23 04:15:14

Pokusy zmapovat ženskou logiku, jsou nesmysl. Je to spletenina všech možných faktorů. Je důležité si uvědomit, že ženy mají lepší genetickou výbavu. Zatím, co žena už od narození ví, jak se dají muži ovládat, tak muž k podobnému výsledku musí dojít na základě zkušeností. Výsledkem je, že jsme šťastnější, bohužel ale manipulovatelnější. PROČ VLASTNĚ JSME ZPRAVIDLA ŽENATÍ? - tady se zamysli a udělej dlouhou pauzu. Ženský jsou mazaný, co dodat.
Rozhodně si myslím, že výzkum autorky nebyl zbytečný, ale tak nějak na nic.

Odpovědět

Porad

bobo,2004-04-26 08:43:01

Dle meho pozorovani jich ma vetsina pomlouvacnou naladu tak 4x do mesice po kazde alespon na tyden. :-]

Odpovědět

Neřeš to

Fred,2004-03-11 17:35:29

Panove, tak jsem se přišla vložit, do vašeho rozjímají nad chováním žen v období svých dnů. Stím pomlouváním...ženská toje prostě bestie a s pomluvama rozhodně nečeká na svoje dny, navíc to že ženský měněj názory jak vítr fouká, to vy všichni dobře víte... tak proč tu strácíte čas, stejně nebudeme jiný, s výskumama nebo bez nich

Odpovědět


Ty jsi inteligence moc nepobrala

Patrik,2005-02-08 18:02:38

Ironie se v Tvém podání sává ironickou - alespoň si opraš gramatiku ze ZŠ.

Odpovědět

deja vu

Josef Pazdera,2004-03-01 08:57:29

Máte pravdu, čerpáme ze stejných zdrojů, nicméně se stačí podívat, která ze zpráv je podrobnější.

Odpovědět

deja vu

Cephaelis,2004-02-29 23:45:43

Něco velmi, velmi podobného (bráním se říct naprosto stejného) jsem četla minulý týden na iDNES.... :-(

Odpovědět

To ani nečekám, že by vysvětlovaly vzorce svého je

Pavel Brož,2004-02-27 16:05:30

spíše se obávám, že se od nich dočteme ledacos nemilého o vzorcích jednání našich :-)))

Odpovědět

To: Pavel Broz

Howking,2004-02-27 16:02:31

No az se do toho vlozi zeny (vlozi-li se vubec), tak neocekavejte, ze budou vzorce sveho jednani vysvetlovat a dokonce pravdive. Naopak budou se snazit co nejvice zamlzit a vse vyvratit, nebot jiste neni jejich cilem aby muzi rozumeli jejich vzorcum chovani - pokladaly by to za slabinu, kterou nelze odhalit :-)

Odpovědět

No, já si teda myslím, chlapi

Pavel Brož,2004-02-27 13:53:52

že to jakožto muži tady v těch příspěvcích moc nerozštípneme, a že až se do těch komentářů vloží ženy, tak nám tady všem umyjou hlavy bez ohledu na to, jestli zrovna mají své dny nebo ne :-)))

Odpovědět

Nejde spíš o UDRŽENÍ partnera?

Reeve,2004-02-27 13:47:29

Ano, také moc nevidím přímou logickou souvislost vyhledávání partnera s větší "bojovností" v době menstruace. Teoreticky by tomu mělo být spíše naopak - největší "ničení konkurence" by teoreticky mělo přicházet v době ovulace, ne?
Celý problém bude ovšem mnohem komplikovanější, a to hlavně z důvodu mnohem většího časového rozdílu mezi "namlouváním" a vlastním oplodněním. Součástí úspěšné reprodukční strategie musí být výběr a udržení partnera na dlouhou dobu ("na celý život"), nikoliv jen pro pouhý okamžik oplození. Nabízí se proto otázka, zda nejde o spíš o vrozené "preventivní odpuzování samičí konkurence" od svého stálého partnera ve dnech, kdy žena sama pro něj dočasně ztrácí atraktivitu.

Odpovědět


hm

karkulka,2008-04-10 13:40:59

to zní logicky

Odpovědět

evolucni vyklad

pavel houser,2004-02-27 12:29:49

evolucni vyklady menstruacniho cyklu, vlivu faze na chovani, synchronizace cyklu apod. jsou velmi zajimave.
kdyz se na to podivate jinak - v plodnych dnech nastupuje podle clanku to, ze zena vidi jine zeny jako mene atraktivni a tedy neschopne konkurence. vysledkem je pozitivni iluze az ztrata soudnosti, to se ostatne vyskytuje velmi casto a u obou pohlavi (vetsina lidi si o sobe mysli, ze jsou nadprumerne inteligentni, nadprumerne atraktivni, nadprumerni ridici... uz z definice prumernosti neni mozne, aby vetsina byla nadprumerna).
dobre, ale klicova otazka je nasledujici: skutecne je v plodnych dnech vyhodne, aby pozitivni iluze o sobe byly silnejsi nez jv ine dny? tam uplne jasny vztah nevidim.

Odpovědět

???

Pavel,2004-02-27 07:45:17

Nějak jsem z článku nepochopil, jak souvisí jízlivosti s hodnocením atraktivnosti soupeřek. Podle mne to je naopak, než nám předkládá autor. Pokud žena hodnotí atraktivnost ostatních žen jako nízkou, nic ji nenutí s nimi soupeřit jízlivostí a pomlouváním a může se soustředit na potenciálního partnera. Podle mne, logicky, potřebují jízlivostí a pomlouvání právě v době, kdy mají těch hormonů málo a cítí se méně atraktivní - a to je v souladu i s popisem chování žen po menopauze v komentáři.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz