Agentura amerického ministerstva obrany pro výzkum pokročilých obranných projektů, čili slavná DARPA, pokračuje i v roce 2012 ve velkém stylu. Inspiraci přitom hledá na pozoruhodných místech. Její vývojáři se očividně dívají na hollywoodské sci-fi trháky, jako je Avatar Jamese Camerona, a při sledování přestřelek ve 3D generují zajímavé nápady. Mimo jiné se jim zalíbila technologie avatarů, laboratorně vypěstovaných chimérických bytostí, kombinujících DNA lidí a modrých indiánů Na’vi, které pak na dálku zcela ovládají lidští operátoři. Invalidní vysloužilec Jake Sully a další lidé přenášejí své vědomí do promodralých avatarů, prohánějí se cizozemskou přírodou a nakonec v nich bojují, bohužel ale na poněkud nesprávné straně. Mohlo by něco podobného fungovat v blízké budoucnosti na Zemi?
V DARPA to vidí velmi optimisticky. Vojenští vizionáři minulý týden (2012) ohlásili, že ze svého rozpočtu na rok 2013, který činí 2,8 miliard dolarů, věnují 7 milionů na program Avatar. Bitevní pole budoucnosti by tak kromě létajících robotických dronů všeho druhu či čtyřnohých robotických nosičů AlphaDog, které vyvíjí pod taktovkou DARPA v Boston Dynamics, mohli oživit i skuteční avataři, tedy nikoliv organické, ale robotické povahy. Tito dvounozí terminátoři se vzdáleným lidským mozkem by v případě úspěchu celého projektu mohli převzít minimálně část vojenských operací, které i v 21. století doposud musela odpracovat relativně zranitelná pěchota. Avataři by bojovali v nepřehledném městském prostředí, zajišťovali budovy, obsazovali a čistili dobyté území a vykonávali strážní službu. Jejich nasazení by rozhodně prakticky vyloučilo lidské ztráty mezi pěchotou, snad jen s výjimkou příliš bujaře slavících operátorů.
Zní to jako zázrak, ale pokud by se tohle DARPA v dohledné době povedlo, velmi pěkně by tak naplnili účel svého vzniku, k němuž došlo v roce 1958, během šoku z výsměšného pípání sovětského Sputniku. Tím účelem je snaha udržet technologický náskok ozbrojených sil Spojených států a už nikdy nepřipustit ostudu jako se Sputnikem. Právě ve vojenských robotických technologiích by se přitom podobné překvapení mohlo uskutečnit. Není žádným velkým tajemstvím, že vojenské programy, využívající některý druh robotických technologií, běží ve více než 40 zemích zbrojícího světa. Ne vždy je přitom jasné, jak jsou v té které zemi už daleko.
Asi také nepřekvapí, že robotičtí avataři už mají i své odpůrce. Dálkově řízení vojenští roboti jsou sice skvělá věc, ale jejich tvůrci by si měli pouštět Cameronův Avatar až do konce. Co kdyby se těžce vyzbrojeného avatara zmocnilo šílenství, nezávislý hacker, vzbouřená umělá inteligence anebo vojáci některého protivníka? V DARPA jistě budou myslet i na podobné eventuality. Na druhou stranu, úspěšná technologie avatarů by se mohla stát fantastickým průlomem v herním světě. Kdo by nechtěl myslí řídit robota, nebo ještě lépe, s takovým robotem devastovat své kamarády?
Prameny:
Wired online 16.2. 2012, Wikipedia (DARPA, Avatar – 2009 film)
AVATAR - svět za hranicemi naší fantazie, ukázka, (režie James Cameron):
Diskuze: