Inteligence rostlin  
Inteligenci přisuzujeme jenom vyšším živočichům. Dá se ale přisoudit i rostlinám? Jak se projevuje? Jak dokážou komunikovat mezi sebou navzájem, interagovat s okolním světem a třeba i s námi?

 

Zvětšit obrázek
Prof. RNDr. Zdeněk Opatrný, CSc., v akci. Zdroj: Sisyfos

Jsou rostliny jen "živé věci", nebo osobité inteligentní bytosti? Moderní věda soustavně studuje mechanismy jejich komunikace a vnímání nejrůznějších signálů. Těch vnitřních, jimiž řídí život svých buněk ve prospěch celého organismu, i těch vnějších, jimiž reagují na podněty okolního prostředí. Klade si otázky o povaze jejich "inteligence", možnostech existence jejich "nervového systému", o nástrojích, s jejichž pomocí rostliny vidí, slyší, hmatají, očichávají či ochutnávají svět pro ně přátelský i nepřátelský. Analyzuje signalizaci chemickou i fyzikální, zkoumá podstatu jejich reakcí na stresy či škůdce. A snaží se získané poznatky využít ve prospěch lidstva i budoucího světa, mimo jiné vytvářením rostlin kvalitativně nových.

Zvětšit obrázek
Rosliny vytvořily blízké spojenectví s mnoha druhy říše živočichů. Příkladem je akácie, která mravencům nabízí domov a potravu a ti ji na oplátku ochraňují. Kredit: Santa Rosa National Park

 

Jestli Vás toto téma zajímá, případně byste se rádi zapojili do diskuse se známým botanikem, který interakce rostlin mezi sebou navzájem a s okolím dlouhá léta zkoumá, zkuste si dnes v podvečer najít čas na přednášku Inteligence rostlin profesora Zdeňka Opatrného z Katedry experimentální biologie rostlin Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

 

Přednášku pořádá Český klub skeptiků Sisyfos dnes, 18. 1. 2012, v 17:00 hod, v budově Akademie věd ČR, místnosti 206 na Národní třídě 3, Praha 1.

 

Jestli máte do Prahy daleko nebo vám brání časové důvody, nic není ztraceno. Přednášku v přímém přenosu bude na této webové stránce přenášet on-line i televizní stanice ČT24.

 

Přednášku je možné zhlédnout i nyní, po jejím odvysílání. Byla zařazena do archivu České televize a je dostupná na této stránce.

Autor: Redakce
Datum: 18.01.2012 12:22
Tisk článku


Diskuze:

ad Pavel Baranek

Jana Packova,2012-01-24 07:21:27

Súhlasím, že netreba odsudzovať niečo, čo je možno nám ne-vegetariánom cudzie. Ja osobne som za pestrú stravu - milujem rovnako mäso ako zeleninu a ovocie a myslím že každá zložka potravy (vrátane tukov, slaniny, klobás a iných "nezdravých" vecí) má v správnom a striedmom pomere kladný vplyv na organizmus.

Na druhú stranu to s vegetariánmi nie je také ružové. Mám kamarátku, ktorá je vegetariánka a rozprávala nám aj o tých záporných efektoch - problémy so zubami (ktoré bližšie nešpecifikovala, ale vraj ich má kvôli tomu, že nekonzumuje mäso) a hlavne nie vždy dostatočne dokáže nahradiť všetky živiny, ktoré človek normálne získava z mäsa. Rôzne pocity únavy, nervozity... ktoré, na druhej strane, mávajú aj mäsožravci :)

Myslím, že je na každom čomu verí, a čo sa rozhodne praktikovať - pokiaľ tým neubližuje iným ľuďom, vôbec mi to nevadí a neriešim to. Akurát mi rozum stojí z tých šialených ľudí, ktorí sa snažia spraviť vegetariánov zo svojich mačiek a psov - minule bola o tom reportáž v televízii a seriózne... neviem, kŕmiť psa iba šalátom a mrkvou mi nepríde normálne, tobôž nie u mačky.

Ale chorí ľudia sa nájdu v akejkoľvek komunite. Respektíve vo všetkých.

Ešte by ma zaujímala jedna vec - ako môže vegetariánstvo pôsobiť na človeka v evolučnej mierke? Je tu niekto, kto by o tom mohol napísať článok? Veď aj v minulosti sme sa "pretransformovali" zo zberačov plodov na lovcov... niekde som dokonca čítala, že tí jedinci ktorí v tej dobe neboli schopní tejto transformácie, vyhynuli - vážne netuším čo je na tomto pravdy. Článok o takomto niečo by bol vážne skvelý.

Odpovědět


prírodné národy

Martin Smatana,2012-01-24 08:05:41

Netreba chodiť ďaleko do minulosti, stačí sa pozrieť na spôsob života prírodných národov. ANI JEDEN prírodný národ sa neživí vegetariánsky, všetky majú vo svojej strave významnú živočíšnu zložku, a keď im chýbali živočíšne bielkoviny zo zvierat, tak si ich dokonca nahrádzali ľudskými bielkovinami, ako napríklad maorijské kmene na Novom Zélande.

Ale diskusia sa už odkláňa od podstaty článku, chýba mi tu nejaká pikantéria o inteligencii rastlín, napríklad že "prišiel som z roboty domov a kaktus sedel za stolom a čítal noviny" ;-)))

Odpovědět

nebyl bych tak striktní k vedetariánství ;-)

Pavel Baranek,2012-01-22 07:27:36

Bezpochyby existují i fanatičtí vegetariáni, kteří v tomto způsobu stravování vidí filosofii přístupu k životu (myšleno vztahu k jiným tvorům) ale ani jim tento přístup nelze upírat.
Že na vegetariánství (ba co více - na razantnějším omezení příjmu bílkovin a živočišných tuků obecně) něco je vypovídá fakt, že existují jasné statistické důkazy o tom, že v populacích, které se živí stravou na živočišné bílkoviny a tuky bohaté je oproti z našeho pohledu stravování "špatnému" - s drtivou převahou monotónní téměř vegetariánské stravy - dramaticky nižší výskyt nádorových a kradiovaskulárních onemocnění. A to hnedle několikanásobně nižší!
Z hlediska procesů v těle probíhajících to smysl dává, protože metabolický aparát člověka byl původně naprogramován více (pokud ne zcela) na rostlinnou stravu. Pokud jsme tedy dlouhodbě adaptováni na šetření některými sloučeninami a dostává se nám jich hodně, špatně si s nimi poradíme a následné chyby ve funkci systému tak složitého jako je mnohobuněčný organismus nejsou překvapením.
Jednoduchý příklad naší historické převahy vegetariánství je i to, že si špatně poradíme s větším přísunem sodíkových iontů (především ze soli kamenné).
Ledviny jsou totiž doposud nastaveny na režim šetření. V kličce ledvinného filtračního aparátu dochází ke zpětnému vstřebávání sodíkových iontů, zatímco draslíkové se bez skrupulí vylučují. Je to tím, že sodíku jsme měli v minulosti spíše nedostatek, zatímco draslíku nadbytek právě vlivem rostlinné stravy.

Takže doporučení na závěr, jíst víc zeleného, méně solit a nebýt dogmaticky nevraživý k něčemu, co sami nejsme ochotni podstoupit.

Mimochodem i já mám maso moc rád ;-)

Odpovědět

ad Tomáš Hluška

Jana Packova,2012-01-20 07:06:59

V tom máte pravdu :) ale aj tak to považujem za fascinujúce. Apropo, aká tenká / hrubá čiara je medzi pasívnou dôvtipnosťou a aktívnou inteligenciou? :)

A hlavne, čo na to vegetariáni? :))

Odpovědět


-

Zdeněk Jindra,2012-01-20 12:02:37

Vegetariáni na to nic, vegetariánství je fanatismus, věda je pro ně póvl.
To je, jako byste se ptala, co budou dělat křesťani, když bůh není na obláčku.

Odpovědět


Pán Jindra, obávam sa, že neviete,

Rudolf Dovičín,2012-01-20 15:19:37

čo znamená slovko fanatizmus - v psychiatrickom zmysle.

Odpovědět

ad Jan Špaček

Jana Packova,2012-01-19 11:07:16

Vaša poznámka skoro spôsobila že môj obed skončil na monitore :)))

ostatne, téma prednášky znie veľmi zaujímavo. Minule som pozerala dokument o orchideách, o ich spôsobe života, rozmnožovania a o tom ako sa rôzne druhy prispôsobili rôznym prírodným podmienkam. Môj úžas nad týmito rastlinami ešte znásobil spôsob akým sa rozmnožujú, lákajú hmyz a na okamih ho "uväznia" vo svojom kvete aby na jeho telo dostali svoj peľ.

Rastliny ma o svojej inteligencii presvedčili už dávno, ale toto ma dorazilo :)

Odpovědět


Tomáš Hluska,2012-01-19 12:37:57

ale nepleťte si jakousi pasivní důvtipnost s aktivní inteligencí ;)

Odpovědět

přenos on-line

Zbyněk Elingr,2012-01-18 17:47:10

Přednáška je zejímavá, ovšem se systémem online přenosů české televize je možná pouze na velmi rychlém net připojení. Snad to bude k dispozici i jinak. Neboť teď se mě to hrozně seká a je to nekoukatelné neboť vypadávají celé věty.

Odpovědět

Jan Špaček,2012-01-18 15:25:46

Důkaz inteligence rostlin by byla těžká rána pro vegetariány :-)

Odpovědět


BINGO!

Katka Valenčíková,2012-01-18 15:45:30

:) :) :)

Odpovědět


nova podoba vegetarianstvi

Daniel Konečný,2012-01-18 20:06:42

vegetarian zivici se vegetariany

Odpovědět


Neviem, či väčšina vegetariánov

Rudolf Dovičín,2012-01-20 15:17:22

je kvôli nezabíjaniu abo kvôli svojmu zdraviu.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz