Potřebné proměnné získává Gottman během 15minutového rozhovoru adeptů manželství na kontroverzní téma – např. sex nebo peníze. Na záznamu rozhovoru Gottman sleduje reakce aktérů, výraz jejich tváře a hodnotí je s ohledem na jejich pozitivní nebo negativní obsah. Za to, že mlčky přejdete šiplavou poznámku, získáte „plus body“. Obracení očí v sloup a chytání se za hlavu vám přináší „mínus body“. Hodnotí se také vliv diskutéru na projevy nálady druhého účastníka rozhovoru a další a další věci. Jako klíčový moment se jeví jakékoli projevy pohrdání druhou stranou.
„Projevy pohrdání jsou klíčovým prvkem pro odhad budoucnosti vztahu,“ říká Gottman.
Poměr pozitivních reakcí k reakcím negativním by měl být 5 : 1. Pak je vyhlídka obou testovaných osob na trvalý partnerský vztah velmi dobrá. Při nižším poměru se dají očekávat obtíže. Gottman otestoval 700 novomanželských párů a při zpětné prověrce po čtyřech letech zjistil, že se svými výpočty strefil v 94%. Podle Gottmana je receptem na šťastné manželství schopnost vnímat pozitivní reakce partnera a ignorovat reakce negativní. V počátcích manželství to prý zvládají skoro všichni, mnohým se však tato schopnost s postupem času vytratí a nahradí ji trend přesně opačný – ignorování pozitivních reakcí a ostré vnímání reakcí negativních.
A nakonec jedna špatná zpráva pro obhájce svátosti manželské – páry žijící na „hromádce“ a homosexuální páry prý zvládají společné soužití v průměru lépe než ti, co na svého partnera „mají papír“.
Jak dlouho jim to vydrží? Recept na trvalé manželství je jednoduchý. Soustřeďme se na to, co se nám na partnerovi líbí a ignorujme to, čím nás štve. Inu lehko se to řekne…
John Gottman nám to všem spočítá. Z údajů, které se nám o jeho osobě podařilo zjistit, není jasné, kolikrát byl ženat.
Diskuze: