Všeho moc škodí, i hygieny  
Děti, které v prvním roku života prodělají několik horeček, trpí v pozdějším věku méně často alergiemi.

Na poporodních a na dětských odděleních jsme zvyklí očekávat co možná nejsterilnější prostředí. Nové poznatky ale nahrávají vpravdě kacířským myšlenkám, že to je  proti zájmu našich potomků. Možná je tomu tak, jak se praví odnepaměti - „všeho moc škodí“ a že to platí i pro hygienu.

Mezi lékaři se můžeme setkat, jak se zastánci zdravého selského rozumu, kteří  jsou vyznavači „teorie hygieny“, jak je v zahraničním tisku tento druh skepticismu k přehnané hygieně označován, tak i s odpůrci zmíněné teorie. Kolik je těch „pro“ se těžko odhaduje. Většinou své přesvědčení netroubí každému na potkání. Konec konců se tomu nelze ani moc divit. Stačí pomyslet jakého  dojmu musí nabýt „sečtělá“ maminka, kterou  její pan doktor začne  „varovat“ před hygienou a který  si pochvaluje, jak nám miminko zase onemocnělo a má teplotu…. 

Přesvědčivých důkazů podporujících platnost „teorie hygieny“ není mnoho, zdá se však, že by se to mohlo rychle změnit. Poslední pozorování provedené ve státě Michigan, USA dává totiž odpůrcům přehnané hygieny  zapravdu. Výsledky tamějších pozorování se dají vyložit tak, že pokud brzo nezaměstnáme náš imunitní systém nějakou infekcí, vede to později k jeho  přemrštěným reakcím a ke vzniku alergií.

 Christine Johnsonová ze Zdravotní služby Henryho Forda v Detroitu studovala se svými kolegy zdravotní záznamy 835 dětí. Zjistila zajímavé souvislosti. U celé poloviny dětí, které během prvního roku svého života neměly horečku, se do sedmi let jejich věku vyvinula alergie.


U těch dětí, které prodělaly jednu horečku, se do sedmi let alergie, nebo přecitlivělost na nějakou látku vyvinula již jen v necelé polovině případů ( 46,7%).
Ve skupině děcek, která prodělala horečnaté onemocnění dvakrát, nebo vícekrát,  klesl počet alergiků na pouhých  31%!
Sama lékařka Johnsonová tokomentuje slovy: „Byli jsme těmito výsledky zcela zaskočeni“…

Johnsonová  tak možná dala odpověď na to, nad čím si v rozvinutých zemích lámeme hlavu - proč nám tak rychle roste počet alergiků? Děje se tak v USA, Evropě i v  rozvíjejících se oblastech Afriky. Ani se nechce věřit tomu, že by odpověď mohla být tak jednoduchá. Faktorů, které mají na svědomí růst alergií bude zřejmě více, ale jednou z pravděpodobných příčin se ve světle poznatků výzkumníků z Detroitu jeví  i přehnaná hygienická péče věnovaná našim nejmenším. Hrozné zjištění - čím více se snažíme své potomky  chovat „jako v bavlnce“, tím více jim možná zaděláváme na pozdější vážné zdravotní komplikace.

Do této nové představy o potřebě zaměstnat imunitní systém, zapadají  stará pozorování praktických doktorů - „obvoďáků“, pro něž nebylo ničím neznámým, že děti, které vyrůstaly v přítomnosti domácích zvířat, mají alergie jen zřídka. 

Vše nasvědčuje tomu, že se brzo dočkáme toho, že se děti, krátce po narození, budou záměrně infikovat proto, aby se jejich imunitní systém dostatečně zaměstnal, a aby ho později nenapadalo „vymýšlet si nesmysly“.


Pramen: Journal of Allergy and Clinical Immunology.
Datum: 12.02.2004
Tisk článku


Diskuze:


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz