Muž z Kennewicku může být zkoumán  
…je to zástupce populace, která přišla do Ameriky před předky dnešních indiánů a byla v následných krvavých řežích vybita. O tom, že jeho život připomínal akční film, svědčí zhojené zlomeniny, stopy po zraněních a v neposlední řadě i hrot šípu zaseknutý v pánvi…

Osmiletý spor o „muže z Kennewicku“ snad konečně skončil vítězstvím vědy. V roce 1996 našli dva kluci u amerického města Kennewick při sledování závodu motorových člunů v písku na břehu řeky lidskou lebku. Přivolaná policie ale záhy případ uzavřela. Pokud šlo o násilnou smrt, byl zločin dávno promlčen. Radiouhlíkové datování určilo stáří „muže z Kennewicku“ na 9 300 roků.

O kosterní ostatky se ihned přihlásili zástupci indiánských kmenů, které mají podle stávajících zákonů právo vyžádat si jakýkoli archeologický nález z předkolumbovského období a naložit s ním podle svého. Indiáni obvykle věci či lidské ostatky pohřbí, aby se v nich vědci nemohli šťourat. Jejich stanovisko by šlo stručně shrnout do věty: „My vám vaše dědečky a babičky taky nezkoumáme a nevystavujeme v muzeích!“

Mají pravdu. Na druhé straně ale už přišly tímto způsobem vniveč jedinečné nálezy, jež mohly odhalit historii osídlení Ameriky. O svém původu se mohli dozvědět víc i dnešní indiáni. Jejich zástupci ale tvrdí, že oni o svém původu z kmenových mýtů vědí, co potřebují, a výsledky výzkumu je nezajímají.

A tak se o „muže z Kennewicku“ vedl dlouhý a spletitý spor. V jeho případě je situace obzvláště složitá, protože tvar lebky se vymyká typům běžným u původní i stávající populace. Jeden čas se vážně uvažovalo, že je to lebka bělocha. V tom případě by ostatky muže z Kennewicku nepatřily indiánům. Jenže jediný způsob, jak to dokázat, je podrobit nález vědeckému zkoumání. A tomu se indiáni bránili zuby nehty s odůvodněním, že je to kostra jejich předka.

Teď tedy mají vědci díky rozsudku odvolacího soudu zelenou a genetické analýzy snad udělají v identitě „muže z Kennewicku“ jasno. Je celkem pravděpodobné, že je to zástupce populace, která přišla do Ameriky před předky dnešních indiánů a byla v následných krvavých řežích vybita. O tom, že život „muže z Kennewicku“ připomínal akční film, svědčí četné zhojené zlomeniny, stopy po zraněních a v neposlední řadě i hrot šípu zaseknutý v pánvi.


Lebka a rekonstrukce tváře „muže z Kennewicku“. Tento muž žil v Americe před 9 300 roky a dnešním indiánům se moc nepodobal. Podle některých antropologů jeho rysy připomínají původní obyvatele Japonských ostrovů Ainy.

Datum: 05.02.2004
Tisk článku


Diskuze:

pánev

jarda petr,2004-02-07 03:22:42

Ti hoši našli vyčnívat z písku skutečně jen lebku. Víc toho nevyhrabali. To udělal následně šerif a koroner. Kostra je téměř kompletní. Pokud vím, tak kostra muže z Kennewicku měla dokonce jeden čas tři exempláře jedné záprstní kůstky, protože se k ní cosi přimíchalo.

Odpovědět

Sip v panvi

Stanin,2004-02-06 19:13:23

V clanku je zjevna nesrovnalost. Pise se, ze byla nalezena lidska lebka, dale v clanku se poukazuje na dobrodruzny zivot mimojine nalezem hrotu sipu v panvi. Nemohu se zbavit dojmu, ze na lebce neni utvar oznacitelny za panev :)

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz