Teleskop WISE objevil hvězdné trpaslíky chladnější než lidské tělo  
Díky citlivým infračerveným pozorováním WISE víme, že kolem nás jsou doposud neviditelní studení trpaslíci spektrální třídy Y. Nejchladnější z nich má sotva pokojovou teplotu.

 

Zvětšit obrázek
Umělecká vize studeného trpaslíka. Kredit: JPL/NASA.

 

Zvětšit obrázek
WISE 1828+2650 jako zelená tečka ve změti hvězd. Kredit: JPL/NASA

Po úžasně horkých dnech uplynulého týdne střední Evropy se jako delikatesní kontrast nabízí zpráva NASA, popisující toužebně očekávaný úspěch lovců chladných trpaslíků. S čerstvou vzpomínkou na nekompromisní žár našeho Slunce je skoro k neuvěření, že existují objekty podobné hvězdám, které jsou na omak skoro studené. Přesto je to tak, i když pátrání po nich není vůbec snadné, právě kvůli jejich chladu.


 

Lov chladných trpaslíků a dalších studených těles byl specialitou infračerveného kosmického teleskopu WISE, plným jménem Wide-field Infrared Survey Explorer, který NASA vypustila 14. prosince 2009 a po intenzivním snímkování oblohy ho 17. února 2011 v kosmu uvedla do  stavu hibernace, kde stále tiše čeká, jestli ho NASA ještě někdy bude potřebovat. WISE během aktivní služby odeslal zpátky na Zemi ohromnou spoustu dat, kterými se teď prokousávají týmy specialistů a pátrají v nich po zajímavých věcech.

 

Davy Kirkpatrick z Infrared Processing and Analysis Center na Caltechu, Mike Cushing z Jet Propulsion Laboratory, rovněž na Caltechu a jejich kolegové našli v datech WISE i stovku nových hnědých trpaslíků, pozoruhodných objektů, které jsou svou podstatou v půli cesty mezi hvězdou a planetárním plynným obrem.

Zvětšit obrázek
Infrateleskop WISE, stále ještě na Zemi. Kredit: NASA, Wikimedia Commons.

 

Zvětšit obrázek
Dave Kirkpatrick. Kredit: Dave Kirkpatrick, University of California.

Teď se ukázalo, že šest z nich, vesměs do vzdálenosti 40 světelných let od Sluneční soustavy, odpovídá představě o takzvaných ultrachladných hnědých trpaslících spektrální třídy Y, které by podle teoretických výpočtů měly být chladnější než 500 kelvinů, čili přibližně 227 stupňů Celsia. Je to skvělý úspěch, protože astronomové hledají předpovězené ultrachladné trpaslíky Y už déle než desetiletí. Jsou tak chladní, že je ve viditelném světle téměř není možné spatřit a i na jiných vlnových délkách to je problém. Podle všeho se to povedlo až vysoce citlivým přístrojům na palubě WISE, kterými teleskop snímkoval oblohu v infračervené části spektra.


 

Lov studených trpaslíků je nepochybně napínavé dobrodružství. Kirkpatrick, Cushing a spol. nejprve identifikovali vhodné kandidáty v datech WISE, pak jejich seznam zúžili s využitím Spitzerova vesmírného infrateleskopu a nakonec nasadili pozorování mocným pozemními teleskopy a infrateleskopy, samozřejmě společně s Hubbleovým vesmírným dalekohledem. Hledali přitom spektrální stopy molekul vody, metanu a také amoniaku, které by měly potvrdit totožnost ultrachladných trpaslíků Y.


 

Nejchladnější z šestice nově objevených Y trpaslíků, označený jako WISE 1828+2650, je podle všeho momentálním držitelem titulu Nejchladnější trpaslík, protože bychom na jeho povrchu naměřili vcelku příjemnou pokojovou teplotu kolem 25 stupňů Celsia. Ze Země ho pozorujeme v prostoru souhvězdí Lyry.

Zvětšit obrázek
Přehlídka chladných trpaslíků. Kredit: JPL/NASA.

 

Zvětšit obrázek
Mike Cushing vlevo. Kredit: NASA/JPL-Caltech

Další z nich, WISE 1541-2250, je na nejlepší cestě stát se sedmým nejbližším hvězdným tělesem ke Slunci, čímž by na osmou příčku posunul  doposud sedmého červeného trpaslíka Ross 154. Je docela dobře možné, že v naší blízkosti je mnohem víc podobných studených trpaslíků, což je fascinující a také samozřejmě riskantní. Kdyby se takový trpaslík z nějakého důvodu octl poblíž Slunce, natropil by tu, navzdory svému chladu, asi dost velký poprask.

 

Prameny:

JPL News 23.8. 2011, Wikipedia (Brown dwarf).

Datum: 29.08.2011 07:24
Tisk článku



Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadán

Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz