První start dánských raketových amatérů  
Dánská neziskovka Copenhagen Suborbitals míří do vesmíru. Své ambice potvrdila převážně úspěšným startem nosné rakety HEAT 1X s kosmickou lodí Tycho Brahe 1. Zvedne někdo hozenou rukavici?

 

Zvětšit obrázek
První start amatérské rakety Heat-1X Tycho Brahe. Kredit: Copenhagen Suborbitals.

 

Zvětšit obrázek
Copenhagen Suborbitals: Peter Madsen & Kristian von Bengtson. Kredit: Necessary Evil, Wikimedia Commons.

Sníte o hvězdách, ale nejste spokojeni s pokrokem dobývání vesmíru a zároveň nepatříte k těm, co jenom rádi tlachají a nikdy nic neudělají? Pak si můžete, stejně jako sympatičtí dánští nadšenci Copenhagen Suborbitals, sami postavit raketu a vystřelit se s ní do vesmíru. Zní to bezesporu šíleně, ale fanoušek kosmických letů a konstruktér amatérských ponorek Peter Madsen a bývalý zaměstnanec NASA, raketový konstruktér Kristian von Bengtson přesně o tohle usilují. Podle všeho se jim to daří, nedávno převážně úspěšně zvládli zásadní krok na cestě k oběžné dráze.

 

 

Dne 3. června 2011 v 16:32 se z vlastnoručně vyrobené plovoucí odpalovací rampy Sputnik v Baltském moři východně od Bornholmu vznesla nosná raketa HEAT 1X s kosmickou lodí MSC, pojmenovanou Tycho Brahe 1. Její posádku tvořila odvážná testovací figurína „Rescue Randy“, kterou by po několika dalších úspěšných testech měl nahradit Peter Madsen. Pokud by se jeho kosmický let zdařil, tak by se oficiálně stal prvním Dánem ve vesmíru.

 

 


Start rakety Tycho Brahe 3.6. 2011. Kredit: Copenhagen Suborbitals.

   
Síla motorů rakety Heat-1X. Kredit: Copenhagen Suborbitals, Wikimedia Commons.   Dánská amatérská raketa na odpalovací rampě. Kredit: Laila Ellinor Stenby, Wikimedia Commons.

 

 

Zvětšit obrázek
Kdy poletí s prvním Dánem? Kredit: Copenhagen Suborbitals, Wikimedia Commons.

 

Zvětšit obrázek
Když selhává NASA, udělejte si raketu sami. Kredit: Copenhagen Suborbitals.

Copenhagen Suborbitals jsou neziskovou společností a s finanční podporou několika desítek společností a několika tisíc jednotlivců se snaží dokázat, že k letům do vesmíru nejsou nezbytně nutné astronomicky drahé a vládou do posledního puntíku kontrolované projekty. Svoji raketu a kosmická loď vymýšlejí jako co nejvíce volně dostupnou „open source“ technologii a rádi by inspirovali co nejvíce dalších lidí. V dnešní době honu na čarodějnice s pokřiveným konceptem autorských práv, který naprosto umrtvuje jakoukoliv kreativitu, je to nesmírně příjemná záležitost. Proto si jistě právem zaslouží maximálně držet palce.

 

 

Přibližně 9 metrovou nosnou raketu HEAT 1X (Hybrid Exo Atmospheric Transporter) o hmotnosti 1,6 tuny pohání směs polyuretanu a kapalného kyslíku. Tato raketa vynáší minimalistickou, ale přesto funkční kosmickou loď Micro Spacecraft (MSC), která je jednomístná a obsahuje veškerou podporu života pilota i systémy pro návrat zpět do gravitační náruče Země.

 

 

Vývoj dánské soukromé rakety a kosmické lodi křižují zajímavé nesnáze a protivenství. První pokus o start rakety Copenhagen Suborbitals, plánovaný na 5. září 2010 selhal, protože se ucpal ventil na tekutý kyslík. Ten byl nevyzkoušený, neboť původní ventil i s celou nádrží na kyslík někdo ukradl. I start 3. června 2011 nejprve ohrozila chyba v automatické startovní sekvenci, ale nakonec se raketa HEAT 1X vznesla do vzduchu. Je pravda, že namísto plánovaných 15-16 km dosáhla výšky pouhých 2,8 km a při návratu do Baltského moře měla problémy s padáky, přesto ale v Copenhagen Suborbitals mohutně slaví. Podstatnou část rakety se podařilo vylovit a operátoři získali během letu cenná data pro další práci vývojářů.

 

 

 

Zvětšit obrázek
Kosmická loď Tycho Brahe. Kredit: Kredit: Necessary Evil, Wikimedia Commons.

Lidé z Copenhagen Suborbitals odhadují, že by prvního Dána mohli poslat do vesmíru zhruba za 3 až 5 let. Pokud se to do té doby nepovede někomu jinému, tak by se právě Dánsko poněkud nečekaně stalo po Rusku, USA a Číně čtvrtou zemí, která byla schopná vlastními silami poslat člověka do vesmíru. Kreativním Dánům to samozřejmě přejme, ale jako země namočená díky Vladimíru Remkovi z Českých Budějovic do vesmírných letů coby třetí v historii, jako země s dávnou technologickou tradicí a také země rozhodně větší a lidnatější než Dánsko, bychom se měli zamyslet. Jak je vidět, vyrobit a používat kosmické technologie zase není tak těžké.

 


Prameny:

AFP 3.6. 2011, Wikipedia (HEAT 1X Tycho Brahe, Copenhagen Suborbitals).



 

Datum: 05.06.2011 20:46
Tisk článku

Související články:

Kosmologický model skřípe: V růstu vesmírných struktur jsou nesrovnalosti     Autor: Stanislav Mihulka (04.01.2025)
Masivní galaktický drak Zhúlóng je nejvzdálenější spirální galaxií     Autor: Stanislav Mihulka (02.01.2025)
Žijeme v nejlepším vesmíru? Fyzici navrhují, jak otestovat antropický princip     Autor: Stanislav Mihulka (10.12.2024)
Rekordní simulace na Frontieru ohlašuje exakapacitní éru výzkumu vesmíru     Autor: Stanislav Mihulka (27.11.2024)
Pochází temná hmota z Temného Velkého třesku?     Autor: Stanislav Mihulka (21.11.2024)



Diskuze:


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz