CJD choroba jako následek léčby  
Australané dokládají, že nejméně pět pacientů se infikovalo priony při riskantních chirurgických zákrocích.

Z pokusů na zvířatech (ovce) bylo již poměrně dávno prokázáno, že prionové onemocnění lze přenést transfuzí krve.   
Přibližně před rokem nás výzkumníci vystrašili  tím, že bychom si měli dát pozor i na konzumaci hovězího jazyka, neboť na modelových zvířatech (křeček) zjistili, že jazyk může obsahovat velké množství prionů a že tedy může být infekčním materiálem, podobně jako nervová tkáň. 
Před dvěma měsíci zase přišli se smutnou informací Švýcaři, doložili, že každý čtvrtý pacient, který u nich zemřel na CJD, měl priony i ve svalech. Přitom celá třetina nebožtíků  měla  i slezinu plnou prionů.  Uvedená zjištění jsou považována jako pádné argumenty toho, že prionovou chorobu si můžeme uhnat i v nemocnici, například  prostřednictvím infikovaných chirurgických nástrojů. 
Špatných zpráv v tomto směru neubývá, spíše naopak. Tak například před měsícem přišla z Velké Británie informace o  prvním případu lidského prionového onemocnění, tentokrát její rychlé formy – takzvané variantní Creutzfeldt-Jakobovy choroby (vCJD), u níž je vážné podezření, že k přenosu došlo prostřednictvím transfuze krve. Pacient, který zemřel na lidskou formu choroby šílených krav (BSE) tuto chorobu zřejmě získal při léčbě v nemocnici, kdy mu byla podána cizí krev.
A konečně nejnovější jobovka nyní přichází z Austrálie. Zveřejnil jí lékařský časopis  Medical Journal of Australia. Praví se v něm, že nejméně pět Australanů chytlo sporadickou formu Creutzfeldt-Jakobovu chorobou (CJD) v jejich zdravotnických zařízeních. Mělo se tak stát při chirurgických zákrocích a to i přesto, že chirurgové použili dostatečně sterilizované nástroje a při výkonu nepožívali ani transfuze krve. K přenosu infekčních prionů došlo díky produktům získávaných z lidských tkání. Na vině byl především široce používaný materiál (Lyodura), který se používal na krytí ran. Jako základ pro jeho výrobu sloužila dura mater – tvrdá plena mozková, která je tvořena hustým bezcévným vazivem a získávala se z míchy zemřelých lidí. I když je Lyoduru v Austrálii poměrně dlouho zakázáno používat, autoři informace odhadují, že potenciálně ohroženo je přibližně 2500 osob. Použití tkání z lidských kadaverů se vymstilo i v jiných případech, například při léčbě hormonálními přípravky z hypofýzy.



Používání tvrdé pleny mozkové ke krytí ran vedlo infikování pacientů  priony.


 Zmíněná fakta svědčí o tom, že mnohá demence a svalová slabost, kterou se Creutzfeldt-Jakobova choroba  projevuje, má svůj kořínek v dřívější snaze zdravotníků nám pomoci. Kruté zjištění. 

Datum: 20.01.2004
Tisk článku

Související články:

Severoamerická zombie choroba jelenů by se mohla šířit mezi lidi     Autor: Stanislav Mihulka (24.02.2019)
Navádí Parkinsona vagus?     Autor: Josef Pazdera (02.05.2017)
Paměť je vlastně jen šílenost pod kontrolou     Autor: Josef Pazdera (03.07.2015)
Ze zloducha klíčový hráč evoluce     Autor: Josef Pazdera (11.06.2012)
Nová prionová choroba se jmenuje VPSPr     Autor: Josef Pazdera (16.08.2010)



Diskuze:

iatrogenní CJD

jarda petr,2004-01-21 06:16:59

Pokud je mi známo, tak se počty lidí nakažených prionovým onemocněním při lékařském ošetření počítají na desítky (tuším jich je 80 až 100). Z hlediska jednotlivých pacientů a jejich blízkých je to jistě děsivé, ale z hlediska populace musíme přiznat, že lidstvo čelí vážnějším problémům. Ale abychom lékařům nekřivdili. Na jedné straně je zjevné, že k nákaze stačí, aby se priony (třeba na elektrodě) dostaly do kontaktu s nervovou tkání . Prion nastartuje chorobný proces, i když je v mozku jen na návštěvě a natrvalo tam nezůstane. Na druhé straně na sklonku loňského roku zrušilo britské ministerstvo zdravotnictví zubařům povinnost používat jednorázově nástroje při zubním ošetření pacientů s CJD. Po důkladné sterilizaci se mohou nástroje znovu používat. Důvodem je, že zubní ošetření nepředstavuje pro člověka riziko přenosu prionů. Tak si z toho vyberme.

Odpovědět

Pohled z druhé strany

Pavel,2004-01-20 13:57:04

Na druhou stranu, kdyby jim ti doktoři nepomohli, tak asi byli mrtví už dávno. Co je lepší?

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz