Masivního svrchnokřídového teropoda ze západu Severní Ameriky jistě není třeba dlouze představovat. Druh Tyrannosaurus rex byl popsán paleontologem Henrym F. Osbornem v říjnu roku 1905 a prakticky již od té doby je zásluhou médií pravěkou celebritou první kategorie. Jak už dlouho víme, nebyl ani největším dravým dinosaurem, ani neměl nejdelší lebku nebo třeba největší drápy (jedinými primáty, které mu mezi teropody dosud zůstaly, jsou rekordní délka zubů a snad i síla čelistního stisku). Přesto byl "T. rex" úžasně velkým dravcem, který v současných pevninských ekosystémech nemá obdoby. Dobře víme, že tělesné rozměry se u tyranosauroidů v průběhu evoluce postupně zvětšovaly, byť to byla tendence vykazující jisté výkyvy. V období střední jury, asi před 165 miliony let, se tito célurosaurní teropodi vynořují jako relativně malí dravci s délkou do 3 metrů a hmotností v řádu desítek kilogramů. Během další stovky milionů let však kulminovali ve formě, která dorostla do čtyřnásobné délky a hmotnosti řádově stokrát vyšší.
Zajímavou otázkou tedy je, jak vlastně tyranosauři rostli? Dlouho o této problematice nebylo známo téměř nic, teprve objevy nových jedinců subadultních exemplářů výrazně upřesnily představy o ontogenezi druhu Tyrannosaurus rex. Zatímco nejmenší objevený jedinec, známý pod katalogovým označením LACM 28471, dosahoval zaživa hmotnosti jen kolem 30 kilogramů a zemřel asi ve 2 letech věku, největší dosud rekonstruovaná kostra (populární "Sue"; FMNH PR2081) patřila zvířeti o délce téměř 13 metrů a hmotnosti mezi 5400 a 6800 kilogramy. "Sue" zřejmě zahynula ve 28 nebo 29 letech věku a je zároveň také jedincem s nejvyšším dosud doloženým věkem. Kromě severoamerického tyranosaurida dosahoval podobných rozměrů pouze asijský příbuzný Tarbosaurus bataar, hmotnost dalších tyranosauridů už jen zřídka přesáhla hodnotu 2,5 tuny. Dospělí tyranosauři tedy vážili až trojnásobek toho, co rody daspletosaurus, gorgosaurus nebo albertosaurus. Tomu odpovídal také roční přírůstek na váze v období tzv. rapidního růstu. Zatímco Daspletosaurus torosus nabíral každý rok asi 180 kilogramů a štíhleji stavěný Albertosaurus sarcophagus zhruba 120 kilogramů, u tyranosaurů to bylo celých 600 kilogramů ročně.
Jak ukázal výzkum juvenilního exempláře, zvaného "Jane" (BMRP 2002.4.1), v 11. roce věku vážili mladí tyranosauři kolem 680 kilogramů, tedy asi desetinu hmotnosti plně dospělého jedince (a to při poloviční délce 6,5 metru). Až do věku 14 let rostli poměrně pomalu, v tomto roce života proto stále dosahovali hmotnosti nanejvýš asi 1800 kilogramů. To už nicméně odpovídá plné váze dospělých tyranosauridů ze starších období. Teprve tehdy se ale růst tyranosaurů skutečně "rozjel" na plné obrátky. Mezi 14. a 18. rokem věku nastala rapidní fáze růstu, při které přibírali každoročně v průměru 6 metráků váhy. V některých případech – za předpokladu dostatečné výživy – však mohli za rok nabrat i přes tunu. Po 18. roku života (kdy byli tyranosauři pohlavně dospělí) se jejich růst výrazně zpomalil a hmotnost se ustálila asi na 4-5 tunách. Záleželo pak na individuálních podmínkách, zda růst pokračoval a v jakém tempu. Jak nicméně ukázalo srovnání dvou jedinců o stáří 22 a 28 let, za celých šest let vývoje už se hmotnost navýšila řádově jen o několik stovek kilogramů (asi 600 kg). Průběh ontogeneze těchto fascinujících pravěkých dravců je tedy svým časováním růstu podobný lidskému, pochopitelně se ale odehrává ve zcela jiných velikostních dimenzích. Obecně se dá také říci, že tyranosauři rostli velmi rychle, srovnatelně s rychlostí růstu dnešních savců.
Prameny: Dinosauria
Připravili nás o "nesmrtelnost" druhohorní dinosauři?
Autor: Stanislav Mihulka (04.12.2023)
Nález germánské spony z élektra u Příbora
Autor: Aleš Uhlíř (31.03.2023)
První japonský tyranosaur
Autor: Vladimír Socha (10.10.2017)
Ve stopách posledních gigantů
Autor: Vladimír Socha (25.09.2017)
Objeven další opeřený zabiják
Autor: Vladimír Socha (28.07.2017)
Diskuze: