Další nový postup zjišťování geneticky vedených poruch plodu a o němž jsme na Oslovi dosud nepsali, je založen na staré známe metodě vyšetřování ultrazvukem. To nové se týká využití nového poznatku z anatomie - že totiž dvě třetiny plodů trpících Downovým syndromem, nemají vyvinuty ve věku 15 - 22 týdnů, nosní kůstky. Kůstky lze ultrazvukem spatřit. Nový přístup se ukazuje být mnohem přesnější, než ten, který se nyní uplatňuje a který je založen na posuzování délky kostí končetin plodu, které jsou při zmíněné chorobě o něco kratší.
Za nejnovější poznatek z této oblasti předvídání budoucnosti vděčíme Australanovi. Jmenuje se Stephen Tong a je z Monashské univerzity v Claytonu. Sledoval v krvi žen hladinu proteinu nazývaného MIC1. Tento protein se vyskytuje u matek v době těhotenství a je-li průběh těhotenství normální, zůstává jeho hladina vysoká. Jakmile klesne o 70%, je to známka blížícího se potratu. V krvi žen se dnes podobně sleduje hladina hormonu hCG. Rozdíl je v tom, že k poklesu hCG - lidského (human) choriového gonadotropinu dochází až těsně v době kolem potratu a tak stávající technika spíše definuje problém ex post. K poklesu hladiny proteinu MIC1 dochází mnohem dříve - až tři týdny před vlastním potratem.
Skutečná úloha proteinu MIC1 v těhotenství zatím není známa. Spekuluje se, že zabraňuje vzniku zánětu v děložní sliznici v místech, kde se uhnízdil plod. Plod jako geneticky odlišná tkáň má tendenci svojí přítomností a činností okolní tkáně dráždit, což může vést k obranné imunitní reakci a zánět vyvolat.
Bez ohledu na správnost hypotézy o úloze MIC1 proteinu v těle se objev poklesu jeho hladiny předcházející potratu, rázem stal využitelný pro klinickou praxi.
Protože, na rozdíl od gonadotropního hormonu, dochází u MIC1 proteinu k poklesu dávno před tím, než nastane vypuzení plodu, umožňuje to zahájit s dostatečným předstihem opatření vedoucí k nápravě. Uvědomíme-li si, že v současné době dochází přibližně u deseti až patnácti procent gravidních žen k samovolnému potratu. Sledování hladiny proteinu MIC1 má šanci avizovat problém a učinit celou řadu ohrožených žen šťastnými. Ať už tím že se jim dodá chybějící protein MIC1, nebo v budoucnu jeho nějaký syntetický analog s obdobným účinkem, případně zahájením klasické protizánětlivé léčby na úrovni současných znalostí.
Pokles hladiny lidského choriového gonadotropinu signalizuje potrat většinou až ex post. K poklesu hladiny proteinu MIC1 dochází s předstihem až tří týdnů.
Poznámky pro fajnšmekry:Protein MIC1 je protein inhibující makrofágy. Poznatek o úloze proteinu MIC1 v potratu je podložen pokusy na 300 ženách. Z tohoto počtu bylo 200 žen gravidních (6-13 týdnů), které jakmile se jejich čas naplnil, rodily zdravé děti. U jednoho sta dalších žen u nichž byl pozorován pokles inhibujícího proteinu, došlo k potratům. Podrobně je objev popsán v prvním letošním čísle vědeckého časopisu Skalpel.
Diskuze: