DNA třídička elektronů  
Německo-izraelský tým spojením dvou známých materiálů – zlata a deoxyribonukleové kyseliny vytvořil zajímavou strukturu, která selektuje elektrony podle orientace spinu.

 

Zvětšit obrázek
Kredit: General Chemistry/Hill and Petrucci

Spintronika rozšiřuje možnosti elektroniky

Na poli vědy a nových technologií se zrodilo odvětví, které dech vyrážející pokrok v oblasti elektroniky bezpochyby posune ještě dál za hranici možností manipulace s elektrickým nábojem – spintronika. Pro ní je důležitý jak náboj, tak i další inherentní vlastnost elektronu - spin, jakási forma momentu hybnosti. Může nabývat pouze dvě hodnoty orientace: 1/2 (spin "vzhůru" - "up") a -1/2 (spin "dolů" - "down"). Je to kvantové číslo a v elektronovém obalu atomového jádra každou dostupnou energetickou úroveň mohou obsadit jenom dvě částice s navzájem opačně usměrněným spinem. Tím dochází ke kompenzaci jejich magnetických polí, protože elektron můžeme vnímat i jako otáčející se elektrický náboj a tedy jako zdroj magnetického dipólu (obr. vlevo). Tato představa umožňuje lépe pochopit, jak vnější magnetické pole s elektronem interaguje a jak umožňuje ním manipulovat. Spolu s dvěma základními stavy, které jsou pro spin přípustné, to tvoří perfektní podmínky pro využití v binární logice v podobě informační jednotky, tedy 1 bitu (0, nebo 1). Možnost elektrony selektovat podle orientace spinu, přenášet je a vytvářet proud částic se stejně usměrněným spinem - to jsou základní úkoly spintroniky.

Zvětšit obrázek
Princip obří magnetorezistence – modrá a žlutá vrstva představují vodivý feromagnetický materiál, bílá mezivrstva nemagnetický vodič. Když jsou vektory magnetizace obou feromagnetik navzájem opačné, soustava klade průchodu spinově usměrněných elektronů odpor. Když se vnějším polem všechny orientace zesouladí, odpor prudce klesá. Kredit: University of Wisconsin

 

Nobelovkou oceněna obří magnetorezistence (2007)

Třídění elektronů se stejnou orientací spinu se běžně využívá při takzvané obří magnetorezistenci (giant magnetoresistance - GMR). Proud nabitých elementárních částic prochází strukturou složenou z vrstev vodivého feromagnetického materiálu oddělených mezivrstvou nemagnetického vodiče. Když je vektor magnetizace feromagnetických vrstev navzájem opačný, elektrony se spinem usměrněným podle vektoru magnetizace první vrstvy tou další téměř neprochází, což způsobuje velký elektrický odpor celé struktury. Když se vlivem vnějšího magnetického pole vektor magnetizace ve všech feromagnetických vrstvách překlopí do stejného směru, odpor prudce klesne, protože takovým sendvičovým filtrem už elektrony s odpovídající spinovou polarizací lehce procházejí. Pro lepší pochopení kromě obrázku vpravo poslouží krátké animace a videa na stránce University of Wisconsin.

Zvětšit obrázek
Dětská magnetická stavebnice je pro menší dítka nebezpečná, protože je z malých součástí. Pro starší děti všech věkových kategorií může být inspirativní. V koncích spojovacích tyček jsou permanentní magnety, kuličky jsou z magneticky měkkého feromagnetika.

Feromagnetické vrstvy, kterých vnitřní magnetizaci lze lehko ovlivnit vnějším polem, jsou z magneticky měkčího materiálu. Jestli mají některé vrstvy v GMR struktuře zůstat magneticky stabilní, pak jsou z tvrdého feromagnetika. Když jste měli možnost hrát si s magnetickou stavebnicí Geomag, nebo Magnetics, asi jste si všimli, že v koncích spojovacích tyček jsou poměrně silné permanentní magnety. Jsou tedy z magneticky velmi tvrdého materiálu. Na kuličky, tvořící kloubové spoje, ale můžete připojit i několik tyček stejně magneticky polarizovanými konci, které by se jinak navzájem odpuzovaly. Kuličky jsou příkladem magneticky velmi měkkého materiálu, jehož vnitřní magnetizace se (i lokálně) lehko přizpůsobuje vnějšímu poli. Ovládatelné vrstvy v GMR struktuře musí být z feromagnetik s podobnými vlastnostmi. To v systémech založených na obří magnetorezistenci umožňuje poměrně citlivé ovládání elektrického odporu pomocí změn orientace vnějšího magnetického pole (s čímž vlastně souvisí samotný název), proto se tento princip využívá například pro zapisování dat na pevné disky počítačů. Co se ale účinnosti selekce elektronů podle směrové orientace jejich spinů týká, zatím se nepodařilo vytvořit dokonalý GMR filtr a tak je ve výstupním proudu i při stejném natočení vektorů magnetizace všech feromagnetických vrstev, a tedy za nejnižšího odporu, stále velký podíl elektronů se spinem, jenž neodpovídá požadované polarizaci. Navíc GMR třídění negativně ovlivňuje vyšší teplota.


Místo složité struktury koberec z DNA vláken?

Zajímavou a na zcela jiném principu fungující „spinovou třídičku“ elektronů popsali v nejnovějším vydání časopisu Science němečtí vědci z Fyzikálního ústavu westfálské Wilhelmsovy univesity v Münsteru (Westfälische Wilhelms-Universität) ve spolupráci s izraelskými fyziky z Weizmannova ústavu v Rehovotu.


Základem je malá destička z čistého zlata, která je elektricky vodivá, ale nemagnetická (zlato je slabě diamagnetické), s povrchem pokrytým krátkými vlákny DNA. Ty ze zlatého podkladu vyrůstají podobně jako vlasy z pokožky na hlavě. Jak takové spojení vzácného kovu a jedné z nejznámějších organických molekul vzniká a zejména, jak ovlivňuje směr spinu elektronů?

Zvětšit obrázek
Experimentální sestava. Zdroj: B. Göhler et al., Science vol. 331 2011

 

Vědci pokusy prováděli s dvěma typy zlatých destiček - s monokrystalickou i polykystalickou vnitřní strukturou a s různě dlouhými vlákny DNA – o délce 26, 40, 50 a 78 bázových párů nukleotidů. Odzkoušeli sice i jednovláknovou DNA, při níž nelze mluvit o nukleotidových párech, ale pro většinu experimentů použili úseky dvojšroubovice. Dostatek stejných kopií dané sekvence nukleotidů získali pomocí polymerázové řetězové reakce (PCR), běžně používané na množení genetického materiálu při analýzách DNA. "Naklonovaná" krátká vlákna ribonukleové kyseliny se na zlatý povrch uchytila sama pomocí polární molekuly uhlovodíku s obsahem síry (tiolu), kterou vědci navázali na jeden z konců každé dvojšroubovice. Díky Van der Waalsovým elektrostatickým sílám mezi tiolem a zlatem se na destičce vytvořil hustý organický trávník se spirálovitě zkroucenými „stébly“.

Zvětšit obrázek
Schéma vláken DNA uspořádaných kolmo na povrch zlaté deštičky. Zdroj: B. Göhler et al., Science vol. 331 2011

 

Pak přišly na řadu samotné experimenty, v nichž nejdůležitější roli hrál fotoelektrický jev, za jehož vysvětlení byl v roce 1921 oceněn Nobelovou cenou Albert Einstein. Světlo z laseru vědci upravili tak, aby získali blízké ultrafialové záření s vlnovou délku 213 nm. Energie jeho fotonů umožňuje vodivostním elektronům se vykoupit ze zajetí vnitřní struktury zlata a uniknout. Výzkumníci na ně nastražili detektory, aby mohli zkoumat, jak se různá polarizace světla projeví na prostorovém usměrnění jejich spinu. Bez koberce z DNA lineárně polarizované záření uvolňovalo ze zlatého povrchu elektrony s náhodně orientovaným spinem a ani kruhová polarizace na tom mnoho nezměnila.


Když ale elektrony procházely podél hustě uspořádanými dvojvláken DNA tvořených 78 páry nukleotidů, až 60 % z nich mělo spin se stejnou orientací, opačnou vůči směru jejich pohybu (viz obrázek vpravo). Míra tohoto usměrnění výrazně závisela od délky dvojšoubovice DNA. Zmíněných 60 % dosáhla jenom dvojvlákna o 78 bázových párech, pro 26 bázových párů bylo usměrnění asi 10%. Změna polarizace dopadajícího světla ovlivňovala tuto účinnost jen nepatrně.

Zvětšit obrázek
Podíl elektronů s usměrněným spinem, které prošly hustou strukturou vláken DNA s délkou 40, 50 a 78 bázových párů. Zelenou barvou jsou označeny výsledky pro ultrafialové záření s kruhovou polarizací ve směru hodinových ručiček, modrou pro lineárně polarizované světlo a červenou pro kruhově polarizované ve směru proti chodu hodinových ručiček. Zdroj: B. Göhler et al., Science vol. 331 2011


Princip hodný dalšího zkoumání

Uspokojivé vysvětlení tohoto jevu zatím chybí. Jednotná orientace elektronových spinů pravděpodobně souvisí se spirálovitým tvarem DNA a s podobností De Brogliovy vlnové délky elektronu se vzdáleností mezi vlákny, takže by teoreticky mohlo jít o selektivní rozptyl. Jestli je to vskutku tak a proč se to děje, je otázkou pro další výzkum. Podobné, i když výrazně méně efektivní spinové třídění elektronů se již u molekul se šroubovitou strukturou pozorovalo. DNA ale svou konkurenci překonává. Obrovskou výhodou je, že poměrně účinnou směrovou selekci spinů zajišťuje za běžné pokojové teploty.

 

I kdyby se deoxyribonukleová kyselina ukázala jako ne zrovna ideální pro účely spintroniky, jde o velmi zajímavý a podnětný výsledek. Pochopení toho jak to funguje možná pomůže hledat vhodnější chirální struktury pro třídění elektronů. Anebo přispěje k poznání těch nejnepatrnějších jevů v pozadí biologických procesů.


 

Video: fotoelektrický jev – princip a využití.


 

 

Zdroj: Science, VOL 331, 18 February 2011

Datum: 23.02.2011 02:23
Tisk článku

Související články:

Nejvýkonnější pikosekundový laser světa zvládne impulzy až 100 megawattů     Autor: Stanislav Mihulka (22.10.2024)
Nejrychlejší mikroskop světa vyfotí elektrony v pohybu     Autor: Stanislav Mihulka (26.08.2024)
Dlouho očekávaná excitace jádra thoria-229 zkřížila jadernou a kvantovou fyziku     Autor: Stanislav Mihulka (05.05.2024)
Barkhausenův šum: Fyzici pozorovali kvantovou magnetickou lavinu     Autor: Stanislav Mihulka (31.03.2024)
General Atomics vyvíjejí malý a levný komerční urychlovač částic     Autor: Stanislav Mihulka (06.03.2024)



Diskuze:

Co je el. náboj?

Jan Blažej,2011-05-27 16:04:39

Omlouvám se, ale já oficiální slovník naší vědy nepoužívám, používám jen lidový. Když bych chtěl slyšet definici náboje, asi byste mi nějak odpověděl, opět méně srozumitelným slovníkem vědy, ale odpověď by nebyla správná, protože by byla jen povrchní, o tom, co věda sňala s povrchu věci. A dost-nic víc. Podstata náboje je ale na úrovni elementu "magnetodynamická" a rotace magn. spinu, která souvisí s hmotností, hybností, ale i s gravitací, je stejné podstaty. Asi si nikdy nebudeme rozumět, protože všichni od vědy si budou stále říkat to, co se naučili ve škole a přečetli i potom a nikdy asi nebudou ochotni se ani zamyslet nad jiným pohledem na věc, zvlášť když tu chybí ten "odborný" slovník, bez kterého je člověk odsouzen k roli bezdomovce. Ale někdy mám pocit, že "odborně" se bavit nad pitomostmi, které z vědy prýští, je až útrpné. Takže nová teorie všeho se bude prokusovat na svět ne rok, ale pět let a Česko se nakonec přizpůsobí názoru zvenku.

Odpovědět

Dovolte mi jiný pohled:

Jan Blažej,2011-05-25 16:31:01

Dle knihy nové teorie všeho (Tajemství VESMÍRU odhaleno!)má elektron dvě na sebe kolmé magnetické rotace. Jedna je rotace vlastního spinu, který je jako spin fotonu, má stejnou rychlost pohybu, ale rotace už odpovídá energii elektronu. Druhá rotace podléhá synchronní vesmírné frekvenci struktury prostoru, vytvořené z neutrin. Elektron i pozitron zaujímá touto magnetickou rotací spinu (spojovaného s hmotností, s momentem hybnosti)stejné orientace, jako rotující elektron a pozitron v rámci neutrina. Nebo jinak, představme si rotující elektron a pozitron v rámci neutrina. Elektron má svůj magnetický spin, pozitron také. Shodou okolností jsou oba tyto spiny souhlasné, vytvářejí v každém okamžiku dva, nebo jeden dvojitý, jakoby permanentní magnet. Všechny tyto elementární magnety jsou v každém okamžiku otočeny stejným směrem. To je gravitace uvnitř VESMÍRU. Elektron volný podléhá této synchronní frekvenci magnetického spinu elektronu v neutrinu. Lidově řečeno, jde o kruhovou rotaci "fotonu elektronu", která se ještě navíc pootáčení frekvencí rotace e+p v neutrinu. A ten "foton elektronu", svázaný kruhovou rotací, má ještě vlastní magnetickou rotaci svého kvanta. Lepší by to bylo nakreslit. Nemohu posoudit, jaký vliv to má na vaši selekci elektronů, protože jsem se tím nezabýval. Každopádně to nyní můžete prozkoumat i skrze tento nový elementární pohled.

Odpovědět

spin

Jan Čuberka,2011-02-27 15:56:11

"Pro ní je důležitý jak náboj, tak i další inherentní vlastnost elektronu - spin, tedy s rotací spjatý moment hybnosti" Spin není s rotací spjatý moment hybnosti, ale tzv. vnitřní moment hybnosti a nemá v klasické mechanice analogii.

Odpovědět

Jak je to s temi procenty usmerneni?

Stanislav Kaderabek,2011-02-23 08:08:24

"až 60 % z nich mělo stejný spin"? Kdyby se neusmernovalo, tak je spin 50:50. Nemelo by byt 10% usmerneni 55:45 a 60% 80:20? Kdyby melo 60% stejny spin tak to tak velke usmerneni zase neni...

Odpovědět


Dagmar Gregorova,2011-02-23 08:55:06

sorry, bylo myšleno správně, ale špatně napsáno (v snaze se vyhnout opakování slov usměrnění, orientace). Samozřejmě se nemyslí stejný typ spinů, ale jejich stejná orientace v prostoru - zjišťovaná polarimetrem.
Pak má 60 % jiný význam. To "up" a "down" u spin neznamená, že v prostoru je 50 % všech elektronů nasměrováno jedním směrem a těch zbylých druhým směrem vůči nějakému společnému souřadnicovému systému. 1/2 a -1/2 jsou kvantová čísla a v elektronovém obalu představují orientaci vůči sobě navzájem. Spiny elektronů vylétajících z povrchu zlaté destičky při fotoelektrickém jevu nejsou usměrněné jenom do dvou směrů, ale téměř náhodně (souvisí to i s nemagnetickými vlastnostmi Au). Při lineárně polarizovaném světle je přednostní usměrnění spinů v podstatě nulové, při kruhové polarizaci světla asi 10%. Z třídičky DNA ale 60 % vylétajících elektronů má spin se stejnou polarizací. Díky, text upravím, aby byl jednoznačný.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz