Všeobecně známá zkušenost, že úzký pas a širší boky se mužům líbí, byla již od 60. let minulého století mnohokrát ověřena. Zdá se dokonce, že se jedná o univerzální vzorec pro ženskou krásu, platný u většiny lidských společností, a to dokonce i přes vliv tělesné hmotnosti, u které se představa krásy podstatně liší. Ačkoliv jsou v Africe a jinde preferovány velmi často ženy baculaté, které bychom u nás považovaly již za téměř otylé, poměr pasu a boků (tzv. WHR index), který se mužům líbí, je podobný (s optimem kolem 0,7). Prestižní modelky např. v časopise Playboy jsou v současné době značně štíhlejší než v dobách jeho počátků, mají však WHR stále stejný kolem uvedené optimální hodnoty.
Známý psycholog Devendra Singh z Texaské univerzity v Austinu, který – jak se zdá podle publikací – zasvětil svůj život především ladným křivkám ženského těla, si naposledy vzal ku pomoci moderní zobrazovací techniku pro pozorování činnosti mozku (funkční magnetickou rezonanci) a s kolegou Stevenem Platkem publikovali poznatky o tom, co se v mužském mozku odehrává, pozoruje-li nahé ženské tělo s různými parametry.
Podařilo se jim potvrdit, že na muže působí relativní hmotnost těla vyjádřená body mass indexem (BMI) odlišně než poměr pasu a boků, tj. waist to hip ratio (WHR). Rozdíly v aktivaci se projevily zvláště v postranní části týlního laloku, dále v orbitofrontální kůře (důležité oblasti čelního laloku) a v přední části opaskového závitu na vnitřní ploše mozkových polokoulí. První z uvedených oblastí navazuje na zrakové vnímání, druhá zmíněná oblast je spojována s hodnocením užitku a má vztah k projevení zájmu a třetí souvisí s vnitřním odměňováním, sociálním hodnocením a s rozhodovacími procesy.
Konkrétně se ukázalo, že na změny BMI reagují více méně pouze oblasti zrakové analýzy, ale na změny WHR také obě další oblasti. To neznamená, že by vyšší či nižší hmotnost (BMI) nebyla pro muže důležitá, ale je podmíněna zkušenostmi a vlivy během života. Naproti tomu u poměru pasu a boků jsou vyvolány reakce intenzivnější a podle zřejmě naprogramovaného schématu.
Ukládání tuku je od první menstruace regulováno estrogeny tak, že je snižováno ukládání tuku v břišní krajině a pokračuje tak intenzivněji ukládání tuku v oblasti hýždí a horní části stehen; tím se relativně snižuje obvod pasu vůči obvodu boků. Tento poměr kladně koreluje s plodností ženy a slouží jako signál vhodných předpokladů pro partnerství, vysílaný vůči mužům. Neurofyziologický základ vnímání takového signálu u mužů potvrzuje evoluční podstatu atraktivity siluety ženy.
Pramen: PlosONE
"G", jak ho neznáme
Autor: Josef Pazdera (06.04.2018)
Zelená je v pořádku, to jen naše myšlení z ní dělá rizikovou
Autor: Josef Pazdera (28.05.2017)
Co mají společné hudba, důvěra a altruismus?
Autor: Josef Pazdera (22.01.2011)
Čtyřletí prckové rozumí ironii
Autor: Stanislav Mihulka (17.09.2010)
Myšlenky na boha redukují úzkost, ale jen u věřících
Autor: Josef Pazdera (09.08.2010)
Diskuze:
Ach jo!
Jan Kment,2011-02-09 00:45:35
Být tak psychologem z Texasu. Poměr práce a vzdělání vůči příjmům nemůže být snad už nikde a v žádném jiném oboru příznivější.
Roman Rodak,2011-02-08 13:19:20
No ale zeny s dvojnasobnou/polovicnou hlavou sa bezne nerodia, zato proporcie ktorymi sa zaoberali variruju celkom bezne.
Doufám, že všechno!
Leopold Kyslinger,2011-02-08 09:38:30
Jakkoliv je téma poněkud bulvárního charakteru, najdou-li se daňoví poplatníci ochotní financovat takovýto "výzkum", musíme připustit jeho oprávněnost. Řekl bych, že rozdílná stavba těla savčích samic je optimalizována z hlediska libida obecně. Nesouhlasím však s tím, že projevená náklonost je výslednicí sociálního hodnocení, přidaného užitku a vnitřního odměňování.
Tím nijak nepopírám tvarovou genialitu (moje žena by řekla: genitalitu)ženského těla. Nebo se, proboha, někde hromadí ženy, které optimalizované proporce nemají?
a to je všechno?
Petr Ka,2011-02-08 08:38:12
Řeknou A a neřeknou B. Jejich (a nejen jejich) práce není zdaleka systematická. Cožpak to neplatí i o jiných proporcích? Představte si ženu s dvojnásobnou hlavou (jako se znázorňují UFOuni) či relativně poloviční (i takové kreatury známe z filmů). A hádejte, jaký poměr hlava/tělo bude nejatraktivnější. Samozřejmě ten normální (průměrný - http://en.wikipedia.org/wiki/Koinophilia). Což ale není geneticky zakódované. Je to jen naučené okolím (jako když se díváte do zrcadla), což je také korelované, ale příčina je prostá.
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce