Kosmická loď Dragon, která by jednou mohla vynášet astronauty a materiál do vesmíru, odstartovala z mysu Canaveral na Floridě na vrcholu mohutné rakety Falcon 9 dne 8. prosince v 15.43 GMT. Po deseti minutách byl vesmírný modul na oběžné dráze a dvakrát obkroužil dvakrát Zemi a z nízké oběžné dráhy se vrátil zpět do atmosféry a přistál v Tichém oceánu 19.04 GMT.
"Kosmická loď Dragon SpaceX úspěšně přistála v oceánu. Mise byla úspěšná!", zveřejnila NASA na twitteru pár okamžiků poté, co společnost potvrdila měkké přistání modulu v moři na západ od mexického pobřeží.
Tisková konference pořádaná ve středu 20.30 GMT pak přinesla o misi o něco více informací. Na palubě modulu při tomto letu žádný astronaut nebyl, nicméně prostorově je schopný pojmout sedm členů posádky. Alternativní modul místo posádky počítá jen s nákladovým prostorem pro dopravu zásob na Mezinárodní kosmickou stanici. Využití se předpokládá již příští rok, kdy NASA hodlá ukončit Space Shuttle program. Místo astronautů tentokrát nesl Dragon několik tisíc „upomínkových“ věcí zaměstnaneců firmy SpaceX. Cílem operace bylo předvést schopnost oddělení modulu od nosné rakety Falcon 9 po dosažení oběžné dráhy Země, přenos signálů a přijímání příkazů. Samozřejmě také její bezproblémový návrat zpět na zem. Dalším plánovaným krokem bude průlet kolem ISS jako součást pětidenní mise, v níž bude Dragon operovat na oběžné dráze stanice a přiblížení na vzdálenost 10 km. Pak teprve je v plánu doprava nákladu a posádky k ISS. Dva z plánovaných zkušebních pokusů bez posádky se mají uskutečnit v příštím roce.
Společnost samotná nebyla příliš optimistická, své šance na úspěch odhadovala na 70 %. Již start samotný se neobešel bez problémů. V pondělí objevili trhlinu v trysce motoru, což mělo za následek odložení startu o jeden den. Ve středu ráno byl první pokus o start znovu přerušen. Do zážehu motorů přitom zbývalo jen pár sekund. Příčina je zatím nejasná.
V prosinci 2008 Americká vesmírná agentura NASA podepsala s SpaceX smlouvu v hodnotě 1,6 mld USD na dodání programu Orbitální Dopravní Služby (COTS), který umožní zásobovací starty 12ti kosmických lodí s celkovým nákladem o objemu alespoň 20 tun. Dopravit je mají na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) a to do roku 2016. NASA rovněž podepsala smlouvu ve výši 1,9 miliardy dolarů se společností Orbital Space Corporation na osm startů rakety Taurus II. Ty mají začít v příštím roce.
Americký prezident Barack Obama doufá, že soukromý sektor vyplní mezeru, která se v příštím roce otevře. To již bude flotila raketoplánů v důchodu a nová generace kosmických lodí ještě nebude na světě. Již v příštím roce se po svých závěrečných misích k vesmírné stanici tři zbývající americké raketoplány - Discovery, Atlantis a Endeavour stanou majetkem US muzeí. Na pomoc soukromému sektoru president Obama navrhl rozpočet šest miliard dolarů. Tyto peníze jsou určeny pro vývoj spolehlivého a cenově dostupného zařízení na přepravu nákladu a amerických astronautů na Mezinárodní vesmírnou stanici.
Zdroje:
http://www.space-travel.com/
http://en.wikipedia.org/wiki/Spacex
http://www.spacex.com/
Žijeme v nejlepším vesmíru? Fyzici navrhují, jak otestovat antropický princip
Autor: Stanislav Mihulka (10.12.2024)
Rekordní simulace na Frontieru ohlašuje exakapacitní éru výzkumu vesmíru
Autor: Stanislav Mihulka (27.11.2024)
Pochází temná hmota z Temného Velkého třesku?
Autor: Stanislav Mihulka (21.11.2024)
Mléčná dráha a celá nadkupa Laniakea je součástí Shapleyho koncentrace
Autor: Stanislav Mihulka (15.10.2024)
Jsou černé díry ve skutečnosti zamrzlé hvězdy?
Autor: Stanislav Mihulka (23.09.2024)
Diskuze: