Částice velmi malých rozměrů se chovají úplně jinak než větší kousíčky téhož materiálu. To platí především pro tzv. nanočástice, jež jsou menší než 100 nanometrů. Když se nadechneme sazí, můžeme si „zauhlit“ plíce. Pokud ale spadají vdechované uhlíkové částice svou velkostí do nanosvěta, pak si jejich inhalací můžeme „zauhlit“ mozek.
K těmto závěrům došel Günter Obersdörfer z University of Rochester v New Yorku na základě výsledků pokusů, v nichž nechával pokusné potkany vdechovat uhlíkové nanočástice o průměru kolem 35 nanometrů. Už druhý den se nanočástice objevily v čichovém laloku mozku pokusných zvířat a jejich koncentrace stále rostla s tím, jak potkani inhalovali další a další nanočástice.
„Je to poprvé, co se něco takového zjistilo,“ komentuje výsledky britský toxikolog Ken Donaldson. „Nikdy bych nevěřil, že najdeme inhalované nanočástice v mozku.“
Většina látek se dostává do mozku krevním oběhem, ale není to nijak jednoduché, protože mozek je velmi dobře chráněn před průnikem škodlivin z krve. Lékařům tato bariéra mezi mozkem a krevním řečištěm komplikuje život, protože mnohé léky cílené účinkem na nervové buňky mozku se na místo určení vůbec nedostanou.
Nanočástice se do mozku zřejmě dostávají jinak – přes čichový nerv. Obersdörfera vede k tomu závěru výsledek pokusu, v němž před podáním nanočástic uhlíku ucpal potkanům jednu nosní dírku. Nanočástice se pak objevily jen v čichovém laloku na příslušné straně mozku a druhý čichový lalok nebyl zasažen.
O toxických efektech nanočástice se ví stále ještě jen velmi málo. Ken Donaldson je ale přesvědčen, že například nanočástice obsažené ve zplodinách z dieselových motorů mohou vyvolat chorobné změny na plicích. V městech vdechneme každým nádechem asi 25 milionů těchto nanočástic. Takže to rozhodně není nic, nad čím by se dalo jen tak mávnout rukou. Obersdörfer navíc v odsud nepublikovaných experimentech prokázal, že nanočástice jsou schopny vyvolat zánětlivé reakce dokonce i v mozku.
Uhlíková nanovlákna jsou považována za jeden z velmi perspektivních materiálů. V plicích nám ale mohou nadělat pěknou paseku.
Nanočástice uhlíku nám mohou zalézt až do mozku.
Diskuze:
Re: J. P.
Martin - Techblog,2004-01-12 18:43:31
Zpravy zpravodajskych agentur nesleduji, a proto jsem povazoval za zdroj Nature - moje chyba.
Slo mi predevsim o pridanou hodnotu oproti clanku puvodnimu - autor je na to dostatecne fundovany (ale z casovych duvodu - jiste).Pokud nabidku myslite vazne, ozvete se mi, prosim, na email, abych se dovedel podrobnosti. Martin SrubarWeblog Techblog
Martin - Techblog
Josef Pazdera,2004-01-12 15:44:45
Máte pravdu. Pramen by tam měl být. Jen nevím který. Informace proběhla snad všemi agenturními zprávami. První byli Reuters. A to hned dvěma zprávami. Najdete je na adrese www.reuters.com. Tyto agenturní zprávy vyšly ještě předtím, než informaci zveřejnil vámi citovaný pramen: Nature. Podobně lze v tomto směru uvést i tiskové informace zveřejňované univerzitami. Nicméně faktem je, že ani Reuters neodkazují na vámi citovaný Nature ale obdobně jako J.Petr odkazují pouze na autory a jejich pracoviště. Pokud si přečtete článek na Oslovi pozorně, zjistíte, že Petr si nepřivlastňuje výsledky, nýbrž cituje kdo a kde k nim přišel. Nevím jestli jste si uvědomil, že každý nemá možnost číst zprávy v cizích jazycích, tak jako Vy. Myslím také, že Osla přeceňujete, přinejmenším v možnostech přejímat články doslovně a s citací pramene. Museli bychom, vás čtenáře, žádat o příspěvek, abychom mohli agenturám platit. Ostatně, jak jste doložil, patříte mezi sečtělé a cizím jazykem vládnoucí inteligenty. Chci věřit, že se řadíte i mezi ty nezištné a že bez ohledu na honorář přispějete k šíření nových vědeckých poznatků na těchto stránkách, ať už vlastních, nebo převzatých. Předem díky.
Autor?
Martin - Techblog,2004-01-12 11:23:56
Ještě jednou ten odkaz:
http://www.nature.com/nsu/040105/040105-9.html
Martin - Techblog
Autor?
Martin - Techblog,2004-01-12 11:21:29
Nevím proč, ale tento článek mi až na první odstavec až příliš připomíná článek z Nature:
http://www.nature.com/nsu/040105/040105-9.html
Připadá mi zajímavé, přeložit článek, dodat úvod, vydávat jej za své dílo a ještě neuvést ani odkaz na zdroj.
Mimochodem, zajímalo by mě, co přesně je na těch obrázcích u článku a jak moc to souvisí s článkem.
Martin Šrubař
http://sweb.cz/techblog/
Pokud autor píše pro Nature, tak je má kritika samozřejmě bezpředmětná.
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce