Egyptským nejvyšším památkový úřad (ESCA) zveřejnil obrázek sochy, kterou našli egyptští archeologové. Jde o 3000 let starou sochu faraona Amenhotepa III. Jeho jméno v překladu znamená "Amon je spokojen". Jde o faraona 18. dynastie. Vládl v letech 1388–1350 př. n. l. Jeho otcem byl faraon Thutmose IV., matkou jeho vedlejší manželka Mute. Amenhotepovo trůnní jméno znělo Nebmaatre (Pán pravdy je Re). Amenhotep III. Nerad válčil a konflikty řešil diplomaticky – sňatkem. Oženil se např. s dcerou babylonského krále. Vojenské výpravy podnikl maximálně dvě, do Palestiny a Núbie. Místo boje rád stavěl. Jeho chrám v Západních Thébách, ze kterého jsou dnes jen dvě sochy (Memnonovy kolosy), byl mistrovským dílem své doby, který nebyl překonán. Byl možná nejbohatším z faraonů starého Egypta.
Nověobjevený artefakt vysoký 130 cm a široký 95 cm, je vytesán z červené žuly. Podle vrchního památkáře Zahi Hawasse je socha „…fantastická, protože podrobně odráží obličejové rysy."
Amenhotep III stavěl a stavěl a díky tomu se nám zachovaly památky jako například chrám boha Hora v Héliopoli, chrámový komplex v Luxoru. Na druhém břehu Nilu si nechal postavit nádherný palác a obrovský zádušní chrám. Nestavěl monumenty jen v Egyptě ale i v v Núbii (Elefantina, Wádí es-Sebú, Aníb, Kava, Sesebi),…
Na trůn nastoupil ve dvanácti letech. Dva roky po otcově smrti se Amenhotep oženil s Teje, která byla zřejmě z Nubie a přesto, že nebyla urozeného původu, stala se později jednou z nejvýznamnějších královen v dějinách Egypta. Amenhotep s ní měl syna Amenhotepa IV. (později faraon Achnaton) a čtyři dcery: Satamun, Eset, Henuttanet a Nebtah. První dvě dcery si vzal za své vedlejší manželky. Byl to po všech stránkách činorodý panovník, země pod jeho správou vzkvétala, době jeho panování se říkalo „vláda Slunce“ a ještě stíhal obrovský harém.
Amenhotep III vládl Egyptu mezi 1390 a 1352 před naším letopočtem. Podle výsledků zveřejněných letos v únoru podpořených srovnávací tomografií a podobnostmi vzorků DNA z mumií, byl Amenhotep III téměř jistě děděčkem Tutanchámona.
VIDEO: Chrám Amenhotepa III u jehož brány se socha našla
Prameny: AFP ESCA
Diskuze: