Mitochondriální Eva nám stárne  
aneb africká matka všech lidí žila před 200 000 lety


Tak nějak očekáváme, že čím více prostředků na vědu jde, tím převratnější poznatky z ní budou padat. Opak je pravdou. Převratných objevů bude méně a méně a většina z nich bude jen něco  upřesňovat a doplňovat. Do této většinové kategorie patří i nové určení stáří naší mitochondriální předkyně. Klasický deterministický model, kterým se spočítalo stáří naší pramatky, nezohledňoval náhodné procesy ke kterým při růstu (a zániku) populací dochází. Existovaly proto pochybnosti, zda stáří mitochondriální Evy bylo určeno správně. Polsko-americký tým se přičinil o to, že Eva je teď o něco málo starší.

 

Krzysztof A. Cyran, Institut Informatiky, Politechnika Šlaska, Gliwice


Genom
Pokud mluvíme o genomu, většinou máme na mysli to co je v jádře buněk a kde máme valnou většinu našich genů. V chromozómech jich máme zhruba 20 000. Porovnávat rozdíly mezi vzdálenými příbuznými a modelovat procesy v takových objemech dat je zatím moc i na ty nejvýkonnější počítače. Naštěstí pro nás máme kromě tohoto „velkého genomu“ ještě jeden menší - mitochondriální. V něm je jen 37 genů a k tomu nějaký ten balast. Dohromady tomu říkáme mitochondriální DNA, zkráceně mtDNA. Také podle tohoto „minigenomu“ lze stanovovat příbuznost jedinců. 


Kdo je mitochondriální Eva

Mitochondriální Eva v představě umělce (Kredit: Wikipedia)

Je posledním společným předkem nás všech, spojuje nás totiž mitochondriální DNA, kterou nám matky předávají. Kterýkoliv člověk může dohledat pojítko k společnému předkovi přes některého ze svých rodičů, avšak k mitochondriální Evě vede cesta jedině přes mateřskou linii. Mitochondriální Eva je ženským protějškem Adama (nositele chromozómu Y).  Adamem je nazýván poslední společný předek v otcovské linii. Ač to na první pohled vypadá zvláštně, každý z nich (Adam a Eva) žili v jiné době. Mitochondriální Eva chodila po Zemi dokonce mnohem dříve, než poslední společný předek celého lidstva. Jak je to možné? Mitochondriální Eva je posledním společným předkem všech lidí, jež spojuje mitochondriální DNA. Bylo by chybou se domnívat, že Eva byla ve své době jedinou žijící ženou. K takové redukci populace nemohlo dojít. Žily, byly tedy i další ženy a jejich potomstvo se také zachovalo až do současnosti. Měly ale syny (vnuky a vnučky atd.) a tak měly smůlu, protože se jejich mitochondriální DNA do dalších generací nepřenesla.

 

Zvětšit obrázek
Marek Kimmel, Rice University, Houston, Texas


Polák Krzysztof A. Cyran s Markem Kimmelem se pustili do zpřesňování počtu náhodných mutací v mitochondriální DNA podle testů provedených u dobrovolných dárců krve. Aby zohlednili případné náhodné procesy spojené s migrací tlup našich předků a nepravidelnosti v jejich množení, vypracovali celou řadu matematických modelů počítajících nejen s mutacemi ale i dalšími náhodnými jevy. Protože není jasné, jakými cestičkami se náš zrod klikatil, připravili modelů deset. Ty již mají všechny hlavní směry i dynamiku vývoje společnosti pokrývat. 


Mitochondriální geny se stejně jako ty jiné mění jen zřídka. Kromě konzervativních neměnných míst jsou na vláknu mitochondriální DNA i lokality „hypervariabilní“. V těch probíhají mutace často. Pod slovem „často“ je dobré mít na mysli dění z pohledu evoluce. I když jde o změny a jevy náhodné, lze v nich spatřovat určitý řád. To, co se v krátkém časovém úseku jeví jako náhoda, v dostatečně dlouhých intervalech je pravidelnost, která se chová jako „metronom“ podle kterého si můžeme kalibrovat „molekulární hodiny“. S jejich pomocí pak můžeme na základě počtu pravděpodobnosti vypočítávat, jak dlouhá doba musela uplynout, než k těm kterým změnám došlo. A právě o to v této studii šlo – zahrnout nové poznatky o vzniku a šíření mutací do modelů určujících stáří mitochondriální Evy. Různí autoři uváděli dobu kdy Eva žila různě. Od zhruba před 6000 lety až po dnešních 200 000 let. České prameny, včetně Wikipedie svorně konstatují, že žena, od níž se děděním na potomky její mitochondriální DNA rozšířila na všechny dnes žijící osoby, žila před 140 000 lety.

Zvětšit obrázek
Ženská linie podléhala náhodné selekci a lze jí vystopovat až k původní nositelce dnešních genů – mitochondriální Evě. (Kredit: Wikipedia)

Vady na kráse dřívějších výpočtů spočívaly v tom, že například neuvažovaly s měnící se velikostí lidské populace a že nepočítaly s vlivy migrace a vznikem „slepých větví“, které se v reprodukci neprosadily. I po zavedení dynamiky do těchto procesů se nakonec žádné převratné změny v datování nekonaly a „věk“ mitochondriální Evy se moc nemění. Po pláních dnešní Etiopie, Keni nebo Tanzanie se tato žena procházela jen o něco dříve, než se soudilo, bylo to někdy před 200 000 lety.


I když naší „africké pramáti“ media věnují značnou pozornost, důležitost této osoby velká není. Nemá totiž bezprostřední vztah k pochopení vzniku člověka dnešního typu. V mitochondriálním genomu jsou totiž zcela nepodstatné geny, které mají na starosti hlavně energetické záležitosti buňky, něco, čemu se přezdívá „špinavé provozy“. Mitochondrie byly svého času našimi parazity. Pak se nám je podařilo převychovat a dnes se k nám až na výjimky chovají slušně. Pro jistotu jsme jim ale nic důležitého na řízení nepřenechali. A dobře jsme udělali, jsou dobrými sluhy, ale stále si pamatují něco ze své divokosti a dokážou nás zabít.  S jistou dávkou samčí jízlivosti na adresu mitochondriální Evy lze dodat, že jde o bezvýznamnou matku. Mezi námi jsou totiž i potomci jejích sester, jen ten potůček mitochondirální DNA byl v jejich případě přerušen, nikoli však řeka těch mnohem důležitějších genů – jaderných. Při sledování původu člověka jsou geny jádra významnější. Z pohledu posledního společného předka všech dnes žijících mužů "Adama" se podle Y chromozomu dostáváme na dobu před 140 000 lety. Adam i když je od Evy o 60 000 let mladší, je ve smyslu předávání jaderných genů "důležitější osobou" než je mitochondriální Eva. Pokud jde o teoreticky vypočteného nejmladšího společného předka, je výsledek ještě provokativnější (zdůrazňuji, že jde o teoreticky vypočtenou fiktivní osobu, která vyplyne z výpočtů jakmile se bere v potaz celý genom), potom najdeme společného předka jen asi před 5 000 roky.

Datum: 18.08.2010 14:40
Tisk článku

Související články:

Chimérické živočišné buňky mohou tvořit solární tkáně, orgány nebo třeba maso     Autor: Stanislav Mihulka (03.11.2024)
Obejdeme se ve svém vývoji bez mitochondrií?     Autor: Jan Nevoral (09.01.2024)
Veteráni války v Zálivu mají silně poškozené mitochondrie     Autor: Josef Pazdera (17.07.2023)
Mitochondrie se „solárním pohonem“ prodlužují život     Autor: Stanislav Mihulka (03.01.2023)
Vadné mitochondrie v embryu zvyšují riziko potratu     Autor: Jan Nevoral (07.08.2020)



Diskuze:

Dovolim si upozornit,

Jiri Hasek,2010-09-06 00:25:03

na dosti podivnou vec. Je dobre znamo, ze kazdy clovek ma dve babicky. Z toho vyplyva, ze babicek je tedy dvakrat tolik nez lidi.

Odpovědět

Jaderná DNA

Markéta Baňková,2010-08-26 15:12:06

Jadernou DNA společného Adama už dnešní ženy žádnou nemají, muži mají chromozóm Y, kde je minimum genů, skoro stejných u všech mužů. Společný Adam může být zajímavý pro etnology, pro lidstvo je to však - abych Vás parafrázovala - bezvýznamný Adam, protože je jen jedním z mnoha milionů předků, jejichž geny se se nám "v krvi" mísí a (na rozdíl od mitochondriální Evy) žádné jeho další "archaické" geny lidstvo nenese.

Každopádně se nedá určovat společný předek všech lidí podle pohlaví, protože každý Adam má přece matku a každá Eva otce, což ve Vašem článku vyznělo jinak.
Díky za reakci!

Odpovědět


Strom

Markéta Baňková,2010-08-26 15:14:35

Příspěvek měl být reakce na odpověď pana Pazdery níže...

Odpovědět

překlep

Markéta Baňková,2010-08-24 14:44:48

mělo být "mtDNA" a "sebeplodnější"

Odpovědět

Omyl v článku

Markéta Baňková,2010-08-24 14:42:40

Nedá mi to, ale selský rozum mi říká, že jeden společný předek po linii jaderné DNA NIKDY NEEXISTOVAL! Jenom se mi nechce věřit, že by autor článku takto chyboval...

Při dvaceti generacích nazpět máme zhruba milion přímých předků, jejichž DNA dědíme. Co vede pana Pazderu k názoru, že se tito předkové v minulosti spojují do jednoho? Na rozdíl od mtNA, kde dědíme neředěné geny po matce a chromozomu Y, kde muži dědí geny neředěné po otci, se jaderná DNA nekontrolovaně mixuje.
Leda že by existovala nějaká stopa v jaderné DNA, o níž nevím a která poukazuje na jednoho společného předka? I kdyby ano, není možné určit, jakého pohlaví byl tento předek, protože: byl-li to muž, měl matku, možná i dceru a naopak. Tedy není možné říci, že linie končí u tohoto předka, ale můžeme říci, že končí u jeho matky, ta zas u jejího dědečka atd.
Linie sebepolodnější DNA se veze jednou samčími, jindy samičími těly a i když by samec měl padesát potomků, ti se spojí s dalšími s jinou DNA a tak se jaderná DNA nekontrolovaně rozředí...

Odpovědět


S vědomím nepřesnosti

Josef Pazdera,2010-08-24 23:59:50

Z pohledu posledního společného předka všech dnes žijících mužů "Adama" se podle změn kumulovaných Y chromozomem dostáváme na dobu před 140 000 lety. Z pohledu významnosti (jde o jaderný genom) je společný Adam mnohem důležitější "osobou" (zdůrazňuji fiktivní významnosti a fiktivním předkem), než mitichondriální Eva. Pokud jde o teoreticky vypočteného nejmladšího společného předka, je výsledek ještě provokativnější (zdůrazňuji, že jde zase o teoreticky vypočtenou fiktivní osobu, která vyplyne z výpočtů, když se bere v potaz celý genom), dostaneme všichni společného předka jen asi před 5 000 roky. S tím samozřejmě nebudou souhlasit všichni a argumentem bude doba osídlení Ameriky a Australie. Inu, taková je teorie výpočtů společných předků a proto bychom pojmům Eva, Adam a společný předek, neměli dávat nějaký větší význam.

Odpovědět

Prapředek? Prapředkyně.

Markéta Baňková,2010-08-23 14:57:22

No, určitě nevěřím, že prapředek byl "téměř jistě muž". Dřív měly ženy třeba dvanáct dětí, takže zákon pravděpodobnosti se nemohl tolik uplatnit. Ale budiž, teoreticky dejme tomu, že ano.
I přesto, z pohledu "kdo po sobě zanechával více genů" je jisté, že to byly více ženy, jejichž geny se šířily. Šířily totiž nejen - jaksi navíc - mitochondriální DNA, (o jejichž naprosté bezvýznamnosti bych dost pochybovala, už teď je jisté, že způsobuje různé nemoce, např. hluchoty, nebo že je příčinou lepší krevní srážlivosti) ale ženy předávají synům i o maličko více jaderné DNA. Mužský pohlavní chromozóm, předávaný otcem, totiž nese jen minimum genů a tím pádem se může více uplatnit x chromozom po matce.
Proto synové mají o maličko větší šanci být po maminkách.
Čerpám z knih a vědeckých článků o mtDNA, ale nejsem prof. genetik, proto si ráda nechám svůj názor vyvrátit :-)

Odpovědět


Karel Š,2010-08-23 16:05:19

Upřímně řečeno taky mi ten výrok moc nesedí, protiřečí si to s výrokem že v sobě máme geny "Eviných" vrstevnic. A už vůbec podezřelé se mi zdá že by společný předek pro všechny jaderné geny byly mladší než pro mitochondriální. Možná měl autor na mysli jen chromozom Y? V takovém případě bych nutnost mužského předka vcelku akceptoval.

Odpovědět

jestli

Oskar Zemčík,2010-08-20 14:54:52

Jestli tomu dobře rozumím, tak zhruba před 200 000 lety žila žena, jejíž jeden gen postupně vytlačil obdobné geny ostatních žen. Tzn. že nemusí být naším nejstarším společným předkem (a ani není, neboť její matka a otec zcela logicky musí být našimi společnými předky také ne?)

Odpovědět


mimochodem

Oskar Zemcik,2010-08-20 15:10:49

Mimochodem, jak to že její matka měla tu mitochondriální DNA jinou než ona? A pokud je to tak, je přece možné, že vznikla tato změna opakovaně a třeba i na více místech?

Odpovědět


Karel Š,2010-08-23 15:46:26

Ona není naším nejstarším společným předkem, ona je naším nejmladším společným předkem. Datovat nejstaršího společného předka nemá moc smysl.

Pravděpodobnost že by tatáž mutace vznikla dvakrát nezávisle na sobě je nesmírně malá. A stáří mitochondriální Evy se určuje statisticky na základě počtu rozdílů v mitochondriální DNA lidí po celém světě - a těch rozdílů je mnoho. I v případě že by jedna nebo dvě mutace vznikly opravdu čirou náhodou dvakrát nezávisle na sobě, na datování mitochondriální Evy by to moc nezměnilo.

Odpovědět

Nevěřím

Barak Obava,2010-08-19 12:57:08

Zlikvidujte všechny haploskupiny kromě jedné a za 200 tisíc let přijde nějaký vědec s tím, že před 200 tisíci lety tu žila mitochondriální Eva. Jenže pravda je taková, že těch Eviček je tu 70 milionů ;-)

Odpovědět

vzdy ina eva

Roman Rodak,2010-08-19 08:31:20

ak to dobre chapem, tak napr. pred 100 alebo 1000 rokmi bola Eva ina Eva a v podstate sa pocas celej historie meni.?

Odpovědět

netolerance

Milan Kašecký,2010-08-19 06:09:20

Docela by mě zajímala tolerance u těchto výpočtů. Při zahrnutí tolika náhodných jevů si myslím, že musí být obrovská. Tyto studie mi připomínají výsledek určení Cimrmanova příchodu do Liptákova na podzim r. 1895 +- 200 let.

Odpovědět

poznamka

Václav Hrdonka,2010-08-18 17:40:35

Dovolil bych si upozornit, že stáří 200 tisíc let (přesněji 194 200 let) pro mitochondriální Evu bylo stanoveno už dříve, viz například: http://www.cell.com/AJHG/abstract/S0002-9297(09)00163-3

Odpovědět


Josef Pazdera,2010-08-18 18:46:50

Souhlas. Ona nám Eva dlouhodobě postiupně stárne. Zatímco Carl Wieland uvádí, že žila před 6000 - 6500 lety: http://creation.com/images/pdfs/tj/j19_1/j19_1_57-59.pdf 6000 až 6500
České prameny zatím svorně uvádějí 140 000 let. Stejně jako Wikipedie: http://cs.wikipedia.org/wiki/Mitochondri%C3%A1ln%C3%AD_Eva

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz