Fyzikům z Texasu, Tsukuby a Krasnojarsku se pod vedením Li Songta začalo dařit vyrábět tenké vrstvy čistého nitridu bóru (h-BN). Jeden až pět atomů silný plátek vytvořili metodou podobnou té, jaká se používá při výrobě grafenu - pomocí měděného podkladu. Výhodou je, že získanou fólii lze z takového povrchu sundat a přenést ji na jiný substrát. Barva nitridu bóru je přirozeně bílá a tak materiál dostal přezdívku bílý grafen (ve starších pracích se ale setkáte i s označením bílá tuha).
Proč je se výzkumné týmy o tuto látku tak zajímají?
Nový materiál je komplementární klasickému grafenu – jde tedy o ideální nevodivý podklad pro elektronické součástky na bázi „černého“ uhlíkového grafenu. Mezi žádoucí vlastnosti tohoto materiálu patří také to, že v atomární vrstvě vykazuje vysokou optickou propustnost a že i v kombinaci s klasickým grafenem jde o průhledný materiál v širokém rozsahu světelného vlnového spektra. Jde tedy o vlastnosti, které předurčují tento materiál k tomu, aby přispěl k zahájení éry nanoelektroniky.
Nitrid bóru většinou známe jako zástupce takzvané neoxidové keramiky používané na brusné kotouče a řezné nástroje. V tomto případě ale jde o kubickou strukturu (c-BN), která se hodí k obrábění oceli. Hexagonální struktura je také dobře známá. Uplatnění si našla v kosmetice a jako tuhé mazivo zajišťující kluznost ploch při vysokých teplotách. Hexagonální nitrid bóru je na rozdíl od grafenu izolantem. Ví se to o něm relativně dlouho, ale teprve až začátkem letošního roku výzkumníci našli způsob, jak implantovat "ostrůvky" h-BN k vrstvě grafenu. To mimo jiné znamená, že s jeho pomocí nyní mohou řídit elektrické chování grafenu.
Plátky bílého grafenu se podařilo připravit technikou nanášení z plynné fáze, při níž se pracuje s teplotou okolo 1000 stupňů Celsia. Zatím jde o plošky velikosti 5 x 5 cm, ale teoreticky jejich velikost není nijak omezena. Vše závisí jen na rozměrech měděné fólie, na kterou se nanáší a pece, ve které se napařování z hrubého substrátu nitridu bóru provádí. Celý proces by se měl dát dále vylepšovat a směřovat k výrobě větších listů technikou „roll-to-roll“. Ta se již využívá k přípravě třiceti palcových klasických grafenových listů (viz předešlý článek).
Vědci sebevědomě prohlašují, že h-BN vrstvou v kombinaci s vodivými vrstvami grafenu zasadí Mooreovu zákonu těžkou ránu – ten totiž hlásá, že počet tranzistorů, které se umísťují na jednotku plochy integrovaného obvodu se zdvojnásobuje zhruba každé dva roky. Nyní by mělo jít o navýšení v rámci řádů, protože, podle slov Li Songa, prvního autora publikace, by projektování struktur s funkcí tranzistoru v nanorozměrech nemělo stát nic v cestě. Nepůjde ale jen o tranzistory, h-BN by měl umožnit výrobu zcela nových typů vysokokapacitních malých kondenzátorů. Následovat by měly kvantové biosenzory,...
Pramen: Rice University
Mňaukonauti v mikrogravitaci: Jak kočky přispěly k letům do vesmíru
Autor: Stanislav Mihulka (18.11.2024)
Zázrak upcyklace: Z neoblíbených mikroplastů lze udělat žádaný grafen
Autor: Stanislav Mihulka (18.08.2024)
Exotický supravodič je možné ovládat magnetickým polem
Autor: Stanislav Mihulka (20.04.2024)
Podivuhodný zlaten je novým želízkem v ohni 2D materiálů
Autor: Stanislav Mihulka (18.04.2024)
Magie fyziky: Plátek grafitu levituje, aniž by potřeboval energii
Autor: Stanislav Mihulka (10.04.2024)
Diskuze: