Robot Ranger, neboli Tulák není žádný mladík. Na výšlapy v okolí Cornell University ve městě Ithaca poblíž New Yorku se vydává již několik let. To, co má společného s člověkem je styl chůze daný sklápějícím se chodidlem ale jinak vypadá jako kráčející „pozadí“. I když jeho dvě vnitřní nohy jsou trvale spojené a pohybují se současně, tvůrce jej vydává za čtyřnohého. Asi k tomu má důvod, možná zařazení do kategorie, ve které chce soupeřit. Podle nás by mu ale označení třínohý, slušelo lépe.
Profesor teoretické a aplikované mechaniky Andy Ruina, půjčil svůj výtvor na chvilku studentům a hned z toho byl rekord. Podařil se jim na procházce v Bartonově sportovní hale. Než Tulák zemdlel, obkroužil ovál běžecké tratě 108 a půl krát. Další poslušnost odepřel ale jen proto, že mu došly baterky. Na jedno nabití ale vykonal 70 000 kroků, což stačilo k pokoření dosavadního držitele titulu Velkého psa (BigDog) ze stáje Boston Dynamics.
Proč takové hlouposti pořádají?
Důvodů je více, jednak to přitahuje veřejnost a to je pro universitu či ústav, prostě pro zaměstnavatele, vždy dobré. Ve svém důsledku to totiž znamená více studentů, což přeloženo do řeči ekonomiky zní jako plnější kasa. Stejně dobrým důvodem k takovému klání je ověřování technických řešení z pohledu potřeby energie na provádění kroků. Cornell tým se s Bostonem o chodecké prvenství přetahují od samotného počátku. Nyní dělí vítěze od poraženého rozdíl necelých dvou mílí a tak asi není všem dnům ještě konec.
Tulák na rozdíl od jiných chodících robotů, které používají motory pro kontrolu každého pohybu, využívá k pohybu nohy setrvačnost a provádí podobný švih končetinou, jako člověk. I když se robot při chůzi naklání dopředu a dozadu, nemá kolena, zevnějškem připomíná spíše kozu na držení dřeva pro řezání pilou, jde o účelné, jednoduché řešení, které z pohledu úspor energie se právě dostalo na samou špičku. Je to technicky zajímavé řešení nohy bez kotníku i kolena, které přesto dovoluje dělat kroky „svihem“ a to podle odborníků může přispět k vývoji nových protetických pomůcek.
Pramen: Cornell University
Andy Ruina, autor robota předvádí robota a komentuje kde má jaká čidla, gyroskopy, samostatné počítačové jednotky,…
Jiná robotická hračka z Cornellovy university
Dosavadním držitelem rekordu ušlé vzdálenosti byl Velký pes. Až na to, že je příšerně hlučný, svými schopnostmi překonávat překážky, běhat a skákat strčí konkurenty hravě do kapsy.
Big dog BETA verze toho umí mnohem více.
Vylepšený čínský humanoid GR-2 je silnější a šikovnější
Autor: Stanislav Mihulka (02.10.2024)
Americká armáda testuje robotické psy s puškou proti dronům
Autor: Stanislav Mihulka (20.08.2024)
Plně autonomní továrna Xiaomi vyrobí přes 10 milionů telefonů ročně
Autor: Stanislav Mihulka (10.07.2024)
Malé děti věří více robotům než lidem z masa a kostí
Autor: Stanislav Mihulka (01.06.2024)
Kyberútok, jaký tu ještě nebyl: Červ, který využívá generativní inteligenci
Autor: Stanislav Mihulka (06.03.2024)
Diskuze: