Slavná technologie z filmu Minority Report vstupuje na scénu  
Pokud zvítězí koncept vývojáře Johna Underkofflera, tak budeme v blízké budoucnosti ovládat domácí počítače stejně jako v centrále Prekrimu - pomocí pantomimy se speciálními rukavicemi a proháněním dat ve virtuálním 3D prostoru. John Anderton by se divil.

 

Zvětšit obrázek
John Underkoffler píše dějiny výpočetní techniky na konferenci TED. Kredit: Steve Jurvetson, Wikipedia.

Snad každého fanouška futuristických technologií a estetiky chytila za srdce snová technologie z filmu Minority Report (2002) od Stevena Spielberga, s jejíž pomocí Tom Cruise jakožto John Anderton ve speciálních, modře podsvícených rukavicích ovládá počítač v centrále Prekrimu elegantním baletem gest a posuňků. Není divu, že se od uvedení dotyčného blockbusteru již několikrát objevily pokusy uvést tuto technologii, přezdívanou jako MRI (Minority Report Interface), do života. Veškeré snažení vývojářů v tomto směru však zatím vyznělo do ztracena.

 

Zvětšit obrázek
Centrála Prekrimu. John Anderton v akci. Kredit: DreamWorks, Evan Lisull.

Teď však možná přichází průlom, jehož motorem je John Underkoffler, vynálezce z Massachusetts Institute of Technology a zároveň jeden z vědeckých poradců týmu filmařů při výrobě Minority Report. Zdá se, že ho rozhraní Minority Report Interface natolik nadchlo, že tohle téma neopustil po premiéře dotyčného scifi thrilleru a rozhodl se ho vyvolat z říše snů o budoucnosti do reality našeho světa. Podle Underkofflera sice během posledního čtvrtstoletí došlo k převratnému vývoji software a prostředí webu, ale způsob, jak ovládáme naše počítače, zůstal po celou tu dobu prakticky nezměněn. Na tomto poli stále s naprostým přehledem vládne stará dobrá počítačová myš, v lepším případě bezdrátová.

 

Underkoffler se to rozhodl změnit. Nedávno předvedl svoji technologii americké veřejnosti na akci organizované známou soukromou neziskovou nadací TED (Technology Entertainment and Design), jejímž posláním je šířit pozoruhodné myšlenky a koncepty. Jeho vystoupení komentátoři popisují jako „jaw-dropping“ a stejný dojem vyvolávají i videa z této události prostupující internetem. Underkoffler v něm předvádí obdivuhodně svižnou a noblesní manipulaci s obrázky a s daty, které jsou zobrazené ve 3D prostoru na velkých obrazovkách. Hnidopich by mohl dodat, že to není úplně přesně stejné, jako když pracuje John Anderton v Minority Report, ale nepochybně je to už hodně blízko.

 

Zvětšit obrázek
Xbox 360 s technologií Kinect. Kredit: Microsoft, Gameplay, Ltd.

Nová technologie přichází právě v době, kdy se celý počítačový trh poohlíží po nových způsobech ovládání počítačů. Myši a joysticky už evidentně přestaly veřejnost i vývojáře bavit. První výraznou vlaštovkou v tomto směru byla pozoruhodná konzole Wii od společnosti Nintedo, dobývající přízeň spotřebitelů od roku 2006, která vedle klasického infračerveně propojeného joysticku snímá i některé pohyby těla uživatele.

 

Microsoft začátkem června 2010 uvedl na trh technologii Kinect, která pomocí senzoru umožňuje hráčům zapojit do ovládání několika her i své tělo. Každopádně až čas ukáže, jak se tyto koncepty uchytí mezi hráči. Jak je ale vidět, doba je už zralá na zásadní změnu ovládání počítačů, otázkou je jenom to, která technologie nakonec zvítězí a nastoupí na trůn po stařičkých počítačových myškách. Není vyloučeno, že uspěje právě Underkoffler, který velmi podporuje šíření nových technologií mezi veřejnost. John Anderton by z toho určitě měl velkou radost a ze Stevena Spielberga by se tak vzhledem ke schopnosti předpovědět budoucnost technologií už skoro stal druhý Jules Verne.

 

 

 


Prameny:

Mail Online 17.6. 2010, Wikipedia (Minority Report).

 

Datum: 03.07.2010 09:11
Tisk článku

Související články:

Nové perovskitové LEDky jsou tisíckrát jasnější než organické LEDky     Autor: Stanislav Mihulka (16.01.2024)
DNA nanoroboti mohou „donekonečna“ replikovat sami sebe     Autor: Stanislav Mihulka (09.12.2023)
V jihovýchodní Asii se nejstarší kari vařilo před 2 tisíci let     Autor: Stanislav Mihulka (24.07.2023)
Z oboustranné lepicí pásky je možné vyrobit levný generátor elektřiny     Autor: Stanislav Mihulka (24.11.2022)
Zap Energy vyvíjejí modulární fúzní reaktory, co se vejdou do garáže     Autor: Stanislav Mihulka (27.06.2022)



Diskuze:


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz