Když jsem zhruba před měsícem ukončoval cyklus povídání o neutrinech rozborem jejich nejzajímavější vlastnosti, kterou je oscilace jednotlivých typů neutrin, nečekal jsem, že se tak rychle k tomuto tématu budu moci vrátit s aktualitou. A okamžik pro jeho opětné připomenutí právě nastal. Mezi novými experimenty, které studují oscilace neutrin, jsem zmiňoval i spolupráci laboratoře CERN ve Švýcarsku a podzemní laboratoře Gran Sasso v Itálii, která se skrývá pod akronymem CNGS (CERN to Gran Sasso). A právě tomuto experimentu se podařilo pozorovat poprvé přeměnu mionového neutrina na tauonové vlivem oscilací.
Připomeňme si, že neutrina jsou jedny z nejzáhadnějších a nejhůře zachytitelných známých částic. Prolétají bez interakce i velmi tlustými vrstvami materiálu (i rozměrů planet). Pro jejich zachycení tak potřebujeme obrovské detektory a přesto zachytíme jen málo neutrin z té miliardy miliard, které detektorem prolétají. Dnes víme, že existují tři různé typy neutrin, které jsou každé spojeno s jiným typem nabitých částic označovaných jako nabité leptony. Elektronové neutrino s elektronem, mionové s mionem a tauonové s tauonem. Ukázalo se, že jednotlivé typy neutrin se mohou vzájemně přeměňovat. Jestliže například neutrino vznikne jako elektronové, můžeme je v jisté vzdálenosti detekovat jako mionové. Pravděpodobnosti, se kterými zaznamenáme neutrino, které vzniklo jako elektronové, v podobě elektronového nebo mionového, závisí na vzdálenosti mezi zdrojem neutrin a detektorem i na energii neutrina. Existence oscilací neutrin je důkazem, že alespoň dva ze zmíněných jejich typů mají nenulovou, i když velmi nízkou, hmotnost. Zatím se dařilo pozorovat úbytek mionových neutrin - například těch, která vznikají v interakcích částic kosmického záření v atmosféře. Nebyla však přímo pozorována přeměna mionových neutrin na tauonová. To se povedlo až nyní. Než si tento výsledek popíšeme podrobněji, chtěl bych připomenout, že o vlastnostech neutrin a jevu jejich oscilací se můžete dovědět více v cyklu mých dřívějších článků o neutrinech na Oslovi (odkazy na související články jsou pod příspěvkem).
K tomu, abychom mohli studovat přeměnu mionových neutrin na tauonová, musíme nejdříve vytvořit čistý svazek mionových neutrin. V případě experimentu CNGS jej vytváří urychlovač v laboratoři CERN. Protony urychlené na rychlosti blízké rychlosti světla se srážejí s jádry terče a produkuje se tak velké množství mezonů pí. Ty nabité se pomocí magnetického pole namíří správným směrem a během letu dlouhým tunelem se pak rozpadají za vzniku mionu a mionového neutrina. Zbývající nabité mezony a protony se absorbují na konci tunelu a miony pak pohltí vrstva země, kterou neutrina bez problému prolétají. Neutrinový svazek se posílá směrem k 732 km vzdálenému detektoru OPERA v podzemní laboratoři Gran Sasso v Itálii. Tam dorazí zhruba za 2,4 ms. Velmi důležité je co nejpřesnější zacílení svazku.
Samotný detektor OPERA, který tam na neutrina čeká, se skládá z „cihel“, kterých je 150 000 a jsou vlastně sendvičem z olova a fotografické emulze. Celková hmotnost celé sestavy je 1250 tun. Olovo slouží jako terč pro interakci neutrina a fotografická emulze ke zviditelnění produktů této reakce. Celý systém je doplněn elektronickými detektory. Při reakcích mionových neutrin vznikají miony a při reakcích tauonových neutrin tauony. A právě detekce vzniku a rozpadu tauonu je známkou přítomností tauonového neutrina. Připomeňme si, že doba života tauonu je 0,3 ps. Pokud by takovou dobu letěl třeba i rychlostí světla, urazil by dráhu ne více než devadesát mikrometrů. Pokud tedy chceme vznik a rozpad tauonu detekovat, musíme mít detektor s velmi dobrým prostorovým rozlišením. A takovým detektorem OPERA je.
Poprvé se neutrina z laboratoře CERN do Gran Sasso začala vysílat v roce 2006, ale konstrukce detektorového systému OPERA byla úplně dokončena až v roce 2008. Jak jsem však psal v článku o oscilacích, zpočátku byla intenzita svazku mionových neutrin velmi nízká a zvyšuje se jen postupně. A v poslední květnový den tedy mohli fyzikové pracující na tomto experimentu ohlásit úspěch. Zaznamenali první tauonové neutrino. Dá se předpokládat, že v následujících měsících zaznamenají další a s růstem intenzity svazku mionových neutrin poroste i počet zaznamenaných neutrin tauonových. Přesný poměr mezi zaznamenanými mionovými a tauonovými neutriny nám přinese důležité informace o jejich oscilacích a tím i nové fyzice, do které nám tento jev umožňuje nahlédnout.
Video představující projekt OPERA. Kredit: CERN
Zdroje: tiskové zprávy CERN a INFN
Mohly by lesy sloužit jako živé detektory neutrin?
Autor: Stanislav Mihulka (09.02.2024)
IceCube ulovila vysokoenergetická neutrina Mléčné dráhy
Autor: Stanislav Mihulka (01.07.2023)
Finální výsledky experimentu STEREO pohřbily sterilní neutrino
Autor: Stanislav Mihulka (12.01.2023)
Sterilní neutrino, prosím opět na scénu!
Autor: Dagmar Gregorová (19.06.2022)
Největší narušení kombinované CP symetrie
Autor: Vladimír Wagner (02.04.2022)
Diskuze:
Paola Catapano
Martin Hodan,2011-09-24 15:10:55
Pro oddych trochu off-topic.
Nepripomina vam Paola Catapano vedkyni Vittorii Vetra (hraje ji izraelka Ayelet Zurer) z filmu Andele a demoni? :))
Vetsi PR (a tim i penize do CERNu) mohlo prinest kdyz by roli Vittorie hrala sama Paola a snad by to jmeno mohli taky zmenit, aby si divaci odnesli v pameti jmeno Paola Catapano a dulezitost CERNu.
Odpovědi na otázky v diskuzi
Vladimír Wagner,2010-06-01 11:18:59
Robert T má plnou pravdu, že se doba života tauonu v případě jeho pohybu rychlostí srovnatelnou s rychlostí světla prodlouží. Pokud se však podíváme na náš případ, tak je hodně podstatné, že klidová energie tauonu je 1777 MeV. Je tedy téměř dvakrát hmotnější než proton. Energie neutrin, v jejichž reakcích vzniká, musí být tedy větší. A celková energie tauonu tak nebude překračovat jednotky násobku jeho klidové energie (je to dáno energií, kterou mají protony CERNského urychlovače a tedy i mezony vznikající v jejich srážkách a produkovaná neutrina). To je i faktor, kterým se prodlužuje i doba života tauonu a dráha, kterou uletí. Údaj, který je v článku tak dává dobrou řádovou představu o délce jeho dráhy. Klidová hmotnost tauonů je i jádrem odpovědi na otázku Petra Hapy. Tauon může vzniknout jen v reakcích tauonového neutrina s energií větší než zmíněných 1777 MeV. Hustota takových neutrin přicházejících z vesmíru (elektronových, mionových i tauonových) je velmi nízká. Takže opravdu je hustota svazku neutrin z urychlovače v této oblasti energií natolik vyšší, že pozadí ze všech ostatních zdrojů je zanedbatelné. A i detekce pouze jednotlivých tauonových neutrin je signifikantní. Počet těch detekcí taunových neutrin je tak malý právě i proto, že vidíme pouze ty s hodně vysokou energií.
pouze 15 neutrin?
Petr Hapa,2010-06-01 10:30:21
Docela mě zaráží, že předpokladají detekci pohých 15 tauonovych neutrin za celou dobu provozu detektoru. Chápu, že pravděpodobnost srážky je malá a že pouze část neutrin se přemění, ale už nechápu, že takto malý počet detekovaných neutrin dokáže o něčem ze statistického hlediska vypovídat. Jak jsou schopní určit, že zdrojem je právě urychlovač v CERN? Je proud částic z vesmíru (v daném směru) o tolik nižší, že je nepravděpodobné jejich zachycení v detaktoru?
otázka
Robert T,2010-06-01 10:01:16
"...že doba života tauonu je 0,3 ps. Pokud by takovou dobu letěl třeba i rychlostí světla, urazil by dráhu ne více než devadesát mikrometrů..." Pokiaľ by letel rýchlosťou blízkou rýchlosti svetla (a to asi letí), potom by sa jeho doba života z pozície pozorovateľa výrazne predĺžila. Alebo sa mýlim?
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce