Chytrý granátomet XM25 jde do bojového testu v Afghanistánu  
XM25 by měla přinést americkým vojákům výhodu především v městském členitém terénu, kde dochází k největším ztrátám na životech. Zbraň je schopna likvidovat protivníka i „za rohem“.


Americká armáda ohlásila ostré testování granátometu XM25, dojde k němu v letních měsících na bojišti v Afghanistánu. Pro tamní podmínky má jít o ideální zbraň, protože protivník zde střílí na americké vojáky většinou ze zálohy, schovaný za zdmi budov a ve sklepeních a ohrožuje většinou ze vzdálenosti okolo 300 m. Takového protivníka je obtížné likvidovat i pro zkušeného střelce, protože kulka je smrtelná jen v případě, pokud zasáhne hlavu nebo životně důležitý orgán. 

Zvětšit obrázek
Zbraň XM25 v podmínkách v Testovacím středisku v Aberdeenu. (Kredit: US Army)

Střely z XM25 jsou vysoce sofistikované granáty, které jsou účinné až do vzdálenosti 700 m a u kterých lze nastavit čas jejich odpálení. Účinek střepin je srovnatelný s účinky klasického ručního granátu. Je to ideální zbraň proti ukrytým sniperům. Zbraň je schopna zasáhnout cíl uvnitř vzdálené budovy. Střelec nejprve zamíří na fasádu příslušného domu a pak se rozhodne, zda přidá nebo ubere, podle toho, jestli chce aby střela explodovala až v místnosti poté co prolétne oknem, nebo ještě před budovou – to v případě, že se protivník ukryl na balkóně. Střela o průměru 25 mm si od opuštění hlavně, pomocí integrovaného čipu sama sleduje vzdálenost, kterou urazila. Vypočítává ji z počtu otáček, které při své rotaci udělá. Podle střelcem nastaveného času pak čip zažehne detonátor. Při explozi se do všech stran rozletí malé kuličky se smrtícím účinkem střepin běžného granátu. Na rozdíl od klasických pušek není u XM25 potřeba mířit přesně. I v takzvané střelbě naslepo je smrtelný účinek zachován. To z této zbraně dělá nejsmrtelnější ruční zbraň ve výzbroji armády. Volbou projektilů lze z ní bleskově „udělat“ zbraň zcela jinou, šitou na míru dané situaci.  Kromě zmíněných protipěchotních střel, ze kterých létají kuličky do všech stran, lze nabít speciální náboje určené k otevírání dveří. V možnostech je ale také průrazná střela, která si poradí s pancířem (do jaké tloušťky pramen neuvádí). Válčit lze ale také jen pouhými gumovými projektily, které zastaví protivníka těžkým úderem. V nabídce výrobce nechybí ani oslepující munice a střely, které vás připraví o sluch. 


Podle odborníků by tato zbraň měla americkým vojákům přinést na bojišti strategickou výhodu a tím chránit jejich životy. Poté, co zbraň projde ostrými testy v bojích proti Talibanu u jednotek speciálního nasazení, bude zařazována do výzbroje dalších jednotek.  Očekává se, že s výrobcem Heckler a Koch dojde k podpisu smlouvy na nákup 12 500 těchto granátometů (zatím) v nejbližší době.


Pramen: Military.com


 

Demonstrace střelby XM25 přes sklo okna v simulované budově.

 


 

Poněkud silnější bratříček XM307

Datum: 11.05.2010 07:33
Tisk článku

Související články:

Podmořské Hydry letadlovými loděmi budoucnosti?     Autor: Stanislav Mihulka (22.09.2013)
Robotičtí avataři pro bitvy budoucnosti     Autor: Stanislav Mihulka (25.02.2012)
Vojáci vyzkoušeli silné elektromagnetické dělo     Autor: Josef Pazdera (11.12.2010)



Diskuze:


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz