Pandemický virus – starý známý
Odborníci se shodovali v tom, že nová chřipková pandemie jednou zákonitě přijde. Nebylo však jasné, jaký vir ji vyvolá, kdy k tomu dojde a jak vážné budou následky. Naštěstí se nenaplnil katastrofický scénář, podle kterého mohl být nový virus zabijákem srovnatelným s původcem španělské chřipky z roku 1918. Ten připravil o život 40 až 300 milionů lidí. Počet obětí prasečí chřipky lze zatím jen odhadovat. Podle prvních analýz amerických epidemiologů vedených Cécile Viboudovou z National Institute of Health však mohly mít už první vlny prasečí chřipky vážnější následky, než se na první pohled zdá.
Viboudová a její kolegové zjistili, že v roce 2009 zemřelo více Američanů než v předchozích letech. Odhaduje, že prasečí chřipka se na tomto nárůstu podílela 44 000 úmrtími. Počet obětí byl ve srovnání s následky běžné sezónní chřipky dvojnásobný a vyrovnal se následkům poslední chřipkové pandemie z roku 1968. Také ve zkracování života byla prasečí chřipka „výkonnější“ než běžné sezónní chřipky. To je dáno i tím, že starší lidé byli k novému viru výrazně odolnější než mladší ročníky. Tři čtvrtiny lidí nakažených prasečí chřipkou byla ve věku do třiceti let. Ve většině zemí světa byla k prasečí chřipce nejvnímavější věková skupina teenagerů ve věku od 10 do 19 let. Každé tak mladé oběti se zkrátí předpokládaná délka života mnohém víc než seniorovi.
![](https://www.osel.cz/_popisky/127_/1272980866.jpg)
Podle prvních analýz se ukázaly k prasečí chřipce jako překvapivě odolné malé děti ve věku do pěti let. Vážné komplikace hrozily naopak těhotným ženám. Ty mají pozměněné funkce imunitního systému a jsou proto náchylnější k infekci. Srdce a plíce nastávajících matek jsou vystaveny zvýšené zátěži a chorobu hůře zvládají. Ve Spojených státech tvoří těhotné ženy 1 % populace. Přesto na ně připadalo 5 % všech úmrtí na prasečí chřipku.
V následujících letech nelze očekávat výraznější zlepšení. Minulé pandemie chřipky přicházely obvykle v několika vlnách, přičemž pozdější ataky mívaly vážnější následky. Na jižní polokouli by mohla druhá vlna prasečí chřipky propuknout s tamějším nástupem zimy už během několika týdnů. Odborníci odhadují, že pandemický virus vydrží řádit dva až pět let. Během této doby získá většina populace k viru určitou odolnost a virus „zkrotne“ na sezónní chřipku.
Výhledy do budoucna
Nové pandemické viry vznikaly ve dvacátém století výlučně zásadní obměnou „součástek“ viru - genů pro bílkoviny hemaglutinin a neuraminidázu. Španělská chřipka z roku 1918 měla hemaglutinin H1 a neuraminidázu N1. To se odráží v jejím označení H1N1. V roce 1957 se objevil virus H2N2 s novým hemaglutininem H2 a novou neuraminidázou N2. V roce 1968 oběhla svět pandemie vyvolaná virem H3N2 vybaveným novým hemaglutininem H3. Vědci čekali, že další pandemie neporuší toto pravidlo a obávali se variant chřipkových virů s hemaglutininem H9 nebo H5, jímž je vybaven např. virus ptačí chřipky H5N1. Nový pandemický virus se „starým“ hemaglutininem H1 očekával jen málokdo. Imunita proti virům H1N1, jež se objevily v roce 1918, však za devadesát let v lidské populaci oslabila a nabídla novému pandemickému viru s hemaglutininem H1 široké pole působnosti.
Nový pandemický virus přeskočil na člověka z prasat. Ani to není při zpětném pohledu velké překvapení. Prasata vykrmována na farmách žijí jen krátce a chřipkový virus má k dispozici stále nová a nová zvířata, která se s ním ještě nikdy nesetkala. V praseti se virus nepere s narůstající imunitní obranou a není nucen k výraznějším proměnám. Lidé jsou za život nakaženi jedním a tím samým typem viru mnohokrát a uspějí u nich jen ty viry, které se dokázaly pozměnit. Zatímco lidské viry H1N1 se rychle vyvíjely, jejich prasečí protějšky se příliš neměnily a od lidských virů H1N1 se nakonec lišily asi jako první fordka od moderního automobilu z počátku 21. století. Lidský imunitní systém nebyl na zvládnutí „archaického“ prasečího viru připravený.
Dnešní virus pandemické prasečí chřipky má v některých ohledech mnohem blíže k původci španělské chřipky než k virům H1N1, jež ještě nedávno vyvolávaly sezónní chřipku. To je také důvod, proč jsou senioři vůči prasečí chřipce odolní. V dětství nebo raném mládí se střetávali s viry, jež byly „potomky“ viru španělské chřipky a nestačily se ještě příliš změnit. Pomalu se vyvíjející prasečí virus měl k těmto dávným lidským virům v mnoha ohledech blízko.
Americký virolog Gary Nabel z National Institute of Allergy and Infectious Diseases v Bethesdě je přesvědčen, že virus prasečí chřipky z roku 2009 bude do určité míry kopírovat evoluci, jakou prodělal ve dvacátém století virus španělské chřipky. Tyhle změny se vědcům podařilo zrekonstruovat analýzou starých variant chřipkových virů H1N1 uchovaných v zamražených vzorcích. Vědci plánují úpravy virů s předstihem tak, aby odpovídaly předpokládaným postupným změnám vznikajícím spontánně u „přírodního“ pandemického viru H1N1. To může v budoucnu usnadnit a urychlit vývoj nových vakcín.
Chránilo očkování proti sezónní chřipce?
Když se na podzim roku 2009 rozšířil po světě nový pandemický virus chřipky, nebyla proti tomuto viru ještě k dispozici vakcína. Lékaři se proto začali vážně zabývat otázkou, nakolik může obyvatelstvo chránit prodělané očkování proti sezónní chřipce. Ve Spojených státech a Kanadě bylo proti sezónní chřipce očkováno 30 až 40 % obyvatelstva a i relativně slabá ochrana by byla z hlediska celé populace významná.
Kanadští epidemiologové využili k zodpovězení této otázky jedinečného systému, který využívají k takřka průběžnému sledování účinnosti vakcín proti chřipce. Pokud navštíví pacient s příznaky chřipky lékaře zahrnutého do systému kontroly, je odebraný vzorek rychle otestován na chřipkový virus. Zároveň s výsledky testu jsou do databází uloženy další údaje o pacientovi.
Z dat nasbíraných v kanadských provinciích Britská Kolumbie a Alberta vyplynulo, že u pacientů očkovaných v létě roku 2008 proti obyčejné sezónní chřipce stoupalo riziko nákazy pandemickou chřipkou až 2,74krát. Data kanadské epidemiology zaskočila a rozhodli se proto provést obdobná sledování i v provincích Ontario a Quebec. Také tyto dodatečné studie potvrdily, že očkování proti sezónní chřipce zvyšuje riziko nákazy pandemickou chřipkou. Naštěstí se nepotvrdilo podezření, že lidé očkování proti sezónní chřipce mají i závažnější průběh onemocnění pandemickou chřipkou. Epidemiologové zatím nemají pro nežádoucí efekt vakcíny proti sezónní chřipce rozumné vysvětlení.
Ve světě byly kanadské výsledky přijaty se značnou skepsí. Čtyři obdobné studie z USA a Austrálie nezjistily, že by očkování proti sezónní chřipce zvýšilo riziko nákazy pandemickou chřipkou. Dvě studie z Mexika naopak prokázaly, že očkování proti sezónní chřipce před pandemickou chřipkou chránilo. Riziko nákazy tam klesalo o 35 až 73 %. V souladu s kanadskou studií se zdají být jen výsledky americké studie, která hodnotila efekt očkování proti sezónní chřipce u příslušníků americké armády.
Očkování proti chřipce se vyplácí
![](https://www.osel.cz/_popisky/127_/1272981000.jpg)
V kanadské provincii Ontario dostávají od roku 2000 vakcínu proti chřipce zdarma všichni obyvatelé starší 6 měsíců. Počet osob, které se nechají očkovat proti sezónní chřipce, je tu každoročně mnohem vyšší než v jiných kanadských provinciích. Zároveň je Ontariu méně úmrtí na chřipku a menší je tu i rozsah lékařské péče o pacienty s chřipkou. Tým epidemiologů pod vedením Beate Sanderové z University of Toronto nyní poprvé zjišťoval, zda se v Ontariu investice do očkování proti chřipce vyplácí.
Náklady spojené s očkováním jsou v Ontariu dvakrát vyšší než v jiných provinciích. Počet případů chřipky tu ale klesl o dvě třetiny a počet úmrtí na chřipku se snížil o čtvrtinu. Náklady na zdravotní péči o pacienty s chřipkou klesly na polovinu. Nejvíce se ušetřilo na nákladech na hospitalizaci pacientů, kteří mají při chřipce vážné zdravotní komplikace. Celkově se podařilo očkováním zachránit obyvatelům Ontaria 1 134 roků kvalitního života. Náklady na záchranu jednoho roku kvalitního života dosáhly v průměru 10 797 kanadských dolarů.
V Kanadě jsou náklady na záchranu roku kvalitního života považovány za ekonomicky efektivní, pokud to nestojí víc než 50 000 dolarů. Z tohoto hlediska autoři studie hodnotí ontarijský systém očkování proti chřipce jako ekonomicky efektivní. Podle Beate Sanderové by se zavedení ontarijského systému očkování vyplatilo i v dalších kanadských provinciích. Podobně by mohl být tento systém výhodný i pro ekonomicky vyspělé země, kde je nákaza chřipkou stejně pravděpodobná a náklady na zdravotní péči stejně vysoké jako v Kanadě.
Viry vzdorují: Očkování proti ptačí chřipce zřejmě pohání evoluci příslušného viru
Autor: Stanislav Mihulka (28.01.2025)
Výzkum kostí obětí bourá hluboce zažitý mýtus o pandemii roku 1918
Autor: Stanislav Mihulka (12.10.2023)
Kvůli pandemickým opatřením zřejmě vymřely 2 kmeny lidské chřipky
Autor: Stanislav Mihulka (06.06.2021)
Čína přiznala šíření koronaviru z Wu-chanu. Hrozí globální pandemie?
Autor: Stanislav Mihulka (22.01.2020)
Čína odmítá sdílet vzorky a data smrtící chřipky H7N9
Autor: Stanislav Mihulka (03.09.2018)
Diskuze: