Historie vesmírných korábů se po 29 letech pomalu uzavírá. K Mezinárodní kosmické stanici (ISS) už budou příští rok směřovat pouze automatické lodě a ruské Sojuzy s členy stálých posádek. Další plány NASA lavírují mezi dostavbou lodi Orion a zapojení soukromého sektoru.
STS-132 Atlantis
Dne 14. května 2010 večer našeho času by se měl k ISS naposled vydat raketoplán Atlantis. Cílem mise STS-132 je dopravit na vesmírný komplex ruský modul Rassvet. Atlantis už je připraven na startovací rampě a zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se v polovině května nevydal na svou poslední cestu.
STS-133 a STS-134
Ještě před pár dny počítal harmonogram NASA s tím, že koncem července odstartuje vstříc ISS raketoplán Endeavour (STS-134) s přístrojem Alpha Magnetic Spectrometer (AMS) a éru raketoplánu definitivně uzavře Discovery (STS-133) svým startem 16. září 2010.
NASA si přála ukončit lety kosmických korábů do konce září, kdy v USA končí fiskální rok 2010. V minulosti jsme byli mnohokrát svědky toho, že plány se rozcházejí s realitou. Mise raketoplánů byly často posunovány, přehazovány a schválený harmonogram letů dostával pořádně na frak. Úřednici proto projevili duchaplnost a ve fiskálním rozpočtu na rok 2011 deponovali částku 600 milionů dolarů pro případ, že by některá z posledních misí raketoplánu sklouzla do termínu po 1. říjnu 2010. A právě před takovou situací stojí NASA v těchto hodinách a dnech.
Za komplikace tentokrát nemůže žádný z raketoplánů, ale již zmíněný přístroj Alpha Magnetic Spectrometer (AMS).
AMS měl být původně vybaven supravodivým magnetem, který dokáže vytvořit až 17 000 krát silnější magnetické pole v porovnání s tím pozemským. Supravodivý magnet měl umožnit vědcům určit náboj a hybnost částice a musí být chlazen na teplotu nepříliš vzdálenou od absolutní nuly. Jako chladicí směs bylo vybráno tekuté hélium. Testy mechanismu odhalily jen několik měsíců před plánovaným startem (?!), že hélium se v zásobníku AMS vyčerpá za pouhé dva až tři roky, což je u projektu v celkové hodnotě asi 1,5 miliardy dolarů (28,5 miliardy korun) opravdu příliš brzy.
Současné plány přitom počítají, že provoz Mezinárodní kosmické stanice nebude ukončen před rokem 2020, takže fyzika může mít ve vesmíru unikátní přístroj k dispozici minimálně 10 let. Bez chlazení by však byl supravodivý magnet dobrý tak akorát jako hračka pro členy posádky ve chvílích volna.
Tým okolo AMS se proto rozhodl vyměnit supravodivý magnet za magnet obyčejný. Díky výměně a následným novým testům však nebude přístroj k dispozici dříve než koncem srpna, tedy měsíc po původně plánovaném termínu startu raketoplánu Endeavour.
NASA proto zavelela a škatule se v minulých hodinách daly do pohybu. V harmonogramu letů došlo k přehození misí STS-134 a STS-133. Discovery se tak na svůj poslední výlet do vesmíru vydá dle původního plánu 16. září 2010 a Endeavour s přístrojem AMS odstartuje „někdy“ v listopadu ale dost možná i později.
Rošády mají dva zásadní důsledky. Velké cti být u posledního letu kosmického korábu se dostane nejmladšímu členu flotily – raketoplánu Endeavour. Druhým důsledkem je fakt, že v tuto chvíli neznáme přesné datum posledního startu raketoplánu. To může za určitých okolností sklouznout nejen do dalšího fiskálního ale i kalendářního roku.
Alpha Magnetic Spectrometer (AMS)
AMS je zmenšeným bratříčkem částicových detektorů, používaných v urychlovačích částic. Vyroben byl v Evropském centru jaderného výzkumu (CERN) a jeho hmotnost dosahuje úctyhodných 7 tun. Hlavním úkolem detektoru bude studium primárních částic kosmického záření, hledání antihmoty a snaha o detekci částic temné hmoty. Na projektu se podílely přímo i nepřímo stovky fyziků z 16 zemí světa. Šéfem AMS je slavný fyzik a laureát Nobelovy ceny z roku 1976 Samuel Ting.
AMS není prvním částicovým detektorem. Jeho správným označením má být AMS-02, neboť jeho menší verze letěla do vesmíru na zkušenou v červnu roku 1998 na palubě raketoplánu Discovery (STS-91).
Montáž AMS na Mezinárodní kosmickou stanici:
Prameny:
http://spaceflightnow.com/shuttle/sts134/100426delay/
http://en.wikipedia.org/wiki/Samuel_C._C._Ting
http://mediaarchive.ksc.nasa.gov/search.cfm?cat=4
Kniha: KUBALA, Petr. ISS - Mezinárodní vesmírná stanice. Kralice na Hané : Computer Media, 2009. 114 s.
Čínský bezpilotní Božský drak na orbitě vypustil 6 malých objektů
Autor: Stanislav Mihulka (21.12.2023)
Utajovaný čínský autonomní raketoplán Shenlong přistál po 276 dnech
Autor: Stanislav Mihulka (13.05.2023)
Phantom Express: Boeing postaví pro armádu experimentální kosmolet
Autor: Stanislav Mihulka (31.05.2017)
První krok k indickému raketoplánu
Autor: Dušan Majer (23.05.2016)
Proč je tak těžké vyvinout vícenásobně použitelnou raketu?
Autor: Stanislav Mihulka (12.01.2015)
Diskuze: