V polovině minulého roku jsem na Oslovi psal o meteorech, jejichž průlet zemskou atmosférou byl zaznamenán a poté byly nalezeny jejich zbytky jako meteority. Těchto meteoritů, které se označují jako meteority s rodokmenem, bylo zatím nalezeno jen velmi málo. V nedávné době se k nim přidal další. Jedná se o první meteorit s rodokmenem nalezený na Slovensku. Je velice sympatické, že je výsledkem slovenské a české spolupráce.
Dne 28. února se půl hodiny před půlnocí nad Slovenskem rozzářil jasný bolid, který nakonec dopadl u obce Vyšný Klatov západně od Košic. Viděla jej řada lidí na Slovensku, a to od Sniny či Prešova až po Banskou Bystrici a Žilinu. Viditelný však by i v Budapešti, Praze a Plzni. Přibližný odhad místa dopadu meteoritu se nejdříve podařilo určit maďarským odborníkům ze záznamu čtyř seismologických stanic. Problémem bylo, že v té době bylo dost špatné počasí. Proto bolid a jeho dráhu nezachytilo moc celooblohových kamer.
Úspěšná byla ta na astronomickém pracovišti Ružová v severních Čechách. Podařilo se získat i několik jeho videozáznamů v Maďarsku. Ty bylo potřeba pečlivě analyzovat s přesnou znalostí místa jeho pořízení. Brzy se ukázalo, že se bolid už při letu rozpadl na několik kusů. Dráhu velice přesně určil Jiří Borovička s Astronomického ústavu AVČR. Díky těmto výpočtům se podařilo předpovědět dopadu do místa o ploše zhruba 20 km2 a mohlo se rozběhnout hledání.
Podle odhadů měl meteorit původně rozměr okolo 1,5 m a hmotnost několik tun. Ve výšce 35 km explodoval. Na zem tak dopadl v řadě úlomků a do rozsáhlejší plochy. Slovenští odborníci v nedávných dnech našli 64 z nich o celkové hmotnosti 3,92 kg. První z nich našel Juraj Tóth 20. března, hned potom spolu s kolegy a studenty během šesti dnů doslova pročesali okolní louku a les. Největší nalezený úlomek měří 12 cm a váží 2,19 kg. Nejmenší měří 0,8 cm a váží 0,57 g. Se zveřejněním nálezu čekali až do středy, aby měli dost času a klidu k nalezení všech úlomků. Je to jeden s dalších úspěchů, kterými se mohou středoevropští astronomové pochlubit.
Dopad planetky před 3,26 miliardami let pomohl rozvoji života na Zemi
Autor: Stanislav Mihulka (23.10.2024)
Pohyby tektonických desek spouštějí apokalyptický vulkanismus
Autor: Stanislav Mihulka (12.09.2022)
NASA střílí plynovým dělem do skafandrů. Simuluje mikrometeority
Autor: Stanislav Mihulka (27.09.2021)
Oheň a led: Dávnou Antarktidu ožehla vesmírná exploze
Autor: Stanislav Mihulka (01.04.2021)
Peklo na Zemi: Dávný pád meteoritu rozpoutal sopečné erupce
Autor: Stanislav Mihulka (06.05.2017)
Diskuze: