Elegantně jednoduché, ale přesto udivující. Právě tohle vystihuje nový převratný nanomateriál, jemuž se přezdívá tekuté sklo ve spreji. Odborně řečeno jde o potahování ultratenkým oxidem křemičitým, čili v podstatě proklatě úzkou vrstvou skla. Surovinou je v tomto případě obyčejný křemičitý písek zpracovaný do podoby nanočástic, k nimž se do směsi pro sprejování přidává už jenom voda nebo etanol - podle povrchu, na který se zrovna tekuté sklo nanáší. Nic další už není potřeba, tekuté sklo se na místě aplikace drží jako klíště pomocí fyzikálních sil fungujících v nanosvětě.
Tekuté sklo vynalezli v Turecku, držitelem patentu na jeho výrobu je německá společnost Nanopool, která v současnosti vede obchodní rozhovory s britskou National Health Service a řadou britských firem. Výzkum možných aplikací tekutého skla před časem probíhal v Saarbrücken Institute for New Materials.
Sprej s tekutým sklem vytváří vodotěsnou vrstvu o síle zhruba 100 nanometrů, což představuje pouhých 15-30 molekul. V těchto rozměrech je sklo velmi ohebné a snadno propouští vzduch. Povrchy z tekutého skla jsou podle vynálezců přítulné k přírodnímu prostředí a zcela netoxické. Zároveň je lze snadno omýt vodou nebo otřít vlhkým hadříkem. Tekuté sklo má mít velmi trvanlivé antibakteriální účinky. Mikrobi ho nemají rádi, protože se na něm obtížněji množí. Kromě toho nanoskleněné povrchy odpuzují špínu i vlhkost a zdatně odolávají teplu, ultrafialovému záření nebo silným kyselinám.
Podle britského projektového manažera spolupracujícího s Nanopoolem lze tekutým sklem potáhnout prakticky všechno, co si lze koupit v obchodě. Německé potravinářské společnosti již s tekutým sklem ve spreji uskutečnily zkušební testy ve svých výrobních provozech, které dopadly veskrze úspěšně. Povrchy, které je obvykle nutné drasticky sterilizovat žíravinami, se při potažení tekutým sklem daly udržovat jenom horkou vodou a zůstávaly vysoce sterilní po řadu měsíců. K podobným závěrům došla i britská společnost provozující vlaky, britský řetězec hotelů i společnost vlastnící síť hamburgerového občerstvení.
Velmi slibně dopadl i roční test tekutého skla v nemocnici v Lancashire, kde používali vybavení, implantáty, katetry, nitě k šití stehů i obvazy potažené tímto zajímavým nanomateriálem. Nadšeni jsou také provozovatelé hřbitovů a historických památek, protože britská asociace válečných hrobů hlásí výborné výsledky tekutého skla ve věčném boji s počasím a sprejery. V současnosti probíhají testy tekutého skla v rodném Turecku, kde skleněné povrchy chrání vybrané státní monumenty, například Ataturkovo mauzoleum v Ankaře.
Vzhledem ke své prodyšnosti je tekuté sklo dobře využitelné i při ochraně rostlin. Testují ho vinaři, kteří s jeho pomocí posilují odolnost vinné révy k houbovým onemocněním. Ukazuje se, že semena rostlin ošetřená tekutým sklem klíčí rychleji a že ani nezničitelní termiti nemají rádi dřevo se skleněným povrchem. Tekuté sklo nejspíš využijí i výrobci oblečení a obuvi, protože poskytuje dobrou ochranu proti znečištění a poškození. Pokud někdo nebude mít nový materiál rád, tak asi výrobci čistících prostředků do domácnosti. Během pár let se totiž možná bude uklízet jenom horkou vodou.
To všechno je možná jenom špička ledovce. Podle některých odborníků je tekuté sklo zatím nejvýznamnější nanotechnologií, která spatřila světlo světa. Když nenastanou nějaké neočekávané trable, tak již brzy zaklepe na dveře našich domovů.
Pramen:: Physorg 2.2. 2010
Hrbolaté sklo se bude čistit samo
Autor: Josef Pazdera (31.01.2005)
Diskuze:
dostupnost prostředku
František Novák,2010-06-14 10:48:42
Velmi zajímavý prostředek. Kde jej lze zakoupit?
Chci jej vyzkoušet
Re: dostupnost prostředku
Tetyana Kiyenko,2017-09-13 11:13:18
Prosim vas napsat kde lze zakoupit tekute sklo.
dotaz
Jiri Simak,2010-02-17 11:26:53
Jsme v období zimních OH. Myslíte si, že by bylo možno použít tohoto materiálu na skluznice lyží? Případně jeho dalšího využití při snížení tření?
Fulereny
Miroslav Mácha,2010-02-16 13:42:41
Jestli se nepletu, tak u fulerenu, se zjistilo, že proniká sliznicemi, a jeho velikost je obdobná. Jak to bude u tohoto materiálu? Pochybuji, že projde neškodně tělem a nezačne se po něm nějakým způsobem potulovat.
Při nanášení se 100% neuchytí povrchu, jak se bude chovat odpad?
Dnes mám nějakou skeptickou náladu :)
Pan Neznámý,2010-02-16 19:41:14
Taky jsem skeptik :/ SiO2 je sice celkem neškodná věc v makrosvětě, ale ty nanočástice (pokud jsou ovšem opravdu nano) se budou asi snadno dostávat přes buněčné membrány a mechanicky je poškozovat. Ne nadarmo se to nelíbí bakteriím, na jejich místě bych si taky založil kolonii jinde.
Ochrana
Lukáš Kunc,2010-02-15 11:57:48
Jak může něco skýtat jakoukoli smysluplnou ochranu, když to jde otřít vlhkým hadříkem ?
Najdou sprejeři protizbraň?
Tomáš Kohout,2010-02-14 22:01:26
Tekuté sklo by nemuselo být pouze čiré, což dává další možnosti nejen designerům, ale i sprejerům.
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce