Měsíc byl nejstudenějším tělesem sluneční soustavy. Teď si své postavení ještě upevnil. Nejnovější rekordní minimum je -249°C, tedy pouhých 26°C nad absolutní nulou. Na Zemi je při těchto teplotách tekutý nejen dusík, ale i kyslík a vodíku chybí do zkapalnění asi 10°C. Srovnatelnou „kosu“ bychom na nějakém jiném tělese sluneční soustavy našli asi zřejmě až mezi „kusy ledu“ v Kuiperově pásu.
Nové teplotní minimum bylo naměřeno sondou LRO (Lunar Reconnaissance Orbiter) v polární oblasti Měsíce a navíc v zimě. Měsíc má sice jen nepatrně nakloněnou osu (1,54°), ale to stačí, aby na některé oblasti v okolí pólu půl roku nezasvítilo Slunce. LRO měřila teploty na těchto „zastíněných“ územích. Na jižním pólu vládlo v době měření „léto“. I tak tam nebyly teploty vyšší o více než o 20°C. Vědci americké NASA tak odhalili „maxima“ a „minima“ nejchladnějších míst na Měsíci. Výsledky dokazují, že existuje celkem reálná šance, že se na povrchu Měsíce nacházejí ve zmrzlém stavu jinak velmi těkavé látky.
Nedávno byla v jedné takové „studené oáze“ odhalena voda. „To je ale teprve začátek,“ řekl v rozhovoru pro týdeník Nature David Paige z University of California Los Angeles. „Může tam být uchována spousta dalších velmi zajímavých látek.“
Video z přeletu sondy Lunar Reconnaissance Orbiter nad severním pólem Měsíce:
... a z přeletu nad jižním lunárním pólem:
Zdroje: NASA, Nature
Diskuze:
Hĺbka krátera
Martin Smatana,2009-12-22 09:14:40
Podľa mňa na vysvetlenie stačí zistiť, aký hlboký musí byť mesačný kráter po dopade meteoritu alebo planétky, aby na jeho dno pri danom sklone osi rotácie nikdy nedopadli slnečné lúče.
Tien Zeme pocas splnu
Tomas Habala,2009-12-21 13:24:47
Mesiac sa nachadza v zemskom tieni len zriedka. Vtedy o tom pisu noviny - ze sa chysta zatmenie Mesiaca.
Drobná oprava
Marek Laube,2009-12-20 11:03:47
"Na Zemi je při těchto teplotách tekutý nejen dusík, ale i kyslík a vodíku chybí do zkapalnění asi 10°C"
Předpokládám, že v textu mělo být místo kapalný tuhý - body tání: H2 14.01, O2 54.36K, N2 63.15K
Problém s logikou
Jára Háček,2009-12-20 02:02:53
..jen nepatrně nakloněnou osu (1,54°), ale to stačí...
naopak, sklon osy udržování nízkých teplot brání.
Dagmar Gregorova,2009-12-20 09:37:36
„ Zaháčkli“ ste sa do zaujímavého problému – ale o on je asi v prípade Mesiaca trochu komplikovanejší. Niet kedy to bližšie študovať, ale pokúsim sa o logickú úvahu: Mesiac má viazanú rotáciu, čo zapríčiňuje, že vidíme len jednu jeho „tvár“. To je jasné. A teraz si ho trochu nakloňte tak, aby v Nove, teda keď Slnko naplno ožaruje jeho odvrátenú stranu bol k Zemi o kúsok priklonený južným pólom. Tento južný pól je v čase Novu od Slnka odklonený, takže v čase Splnu by mal byť k Slnku priklonený. Lenže vtedy sa – beťár jeden – schováva v zemskom tieni. Takže je južný pól opäť v tieni. Ale neviem, či ide o správne vysvetlenie... posúďte sám... Ak by v prípade Mesiaca bola rotačná os kolmá na ekliptiku, na póly by sa okolo Novu a dlho pred a po ňom dostávalo slnečného žiarenia rovnakou mierou, ale v tomto prípade by južný pól bol ožiarenejší než je teraz. Úplný tieň je pravdepodobne len v hlbokých kráteroch. Ale toto je moje viac-menej laické vysvetlenie a všetko môže byť inak. Niet žiaľ času všetko zvládať... škoda... :)
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce