„Vykouření balíčku cigaret je jako jedno kolo ruské rulety,“ říká v rozhovoru pro vědecký týdeník Nature hematolog a onkolog Peter Campbell ze Sanger Institute v britském Hinxtonu, který se podílel na čtení kompletního genomu dvou typů zhoubných nádorů. Výsledky zveřejnil prestižní vědecký týdeník Nature.
Vědci přečetli kompletní dědičnou informaci buněčných linií odvozených od zhoubného melanomu a malobuněčného karcinomu plic. Oba typy rakoviny zabijí ročně na světě čtvrt milionu lidí. Za hlavní příčinu melanomu je považováno poškození DNA kožních buněk ultrafialovým zářením. Hlavní příčinou malobuněčného karcinomu plic je kouření. To se potvrdilo i při genomické analýze. Buňky melanomu nesly 33 345 mutací a buňky karcinomu plic jich měly „jen“ 22 910. Mutace byly mnohem častější v nekódujících oblastech genomu, což dokazuje, že buňky se snaží škodlivé mutace průběžně opravovat.
Často se jim to daří, ale všechno nezvládnou. V průměru každých patnáct cigaret způsobí v DNA kuřáka jednu mutaci. Mezi ty klíčové, odpovědné za vznik malobuněčného karcinomu plic, patří duplikace genu CHD7, který má na starosti konformaci chromatinu a reguluje tak aktivitu mnoha dalších genů. Tato změna DNA byla odhalena opakovaně u několika různých linií buněk malobuněčného karcinomu plic.
Vědci potvrdili, že většina mutací je vyvolána karcinogeny tabákového kouře a dehtu a v případě melanomu pak ultrafialovým zářením. Množství mutací, které se v nádorových buňkách nahromadí proto, že nádorová buňka má narušené „opravné“ mechanismy, jsou podstatně menší.
Začínat se musí brzy… | …a nesmí se flákat… | … ne každému je pak dopřáno si užívat do pozdního věku. |
Také za „zdravou“ barvičku se platí… | …zhoubným melanomem |
Zdroj: Nature
Diskuze: