Australskému biologovi Jullianu Finnovi se podařilo nafilmovat malou chobotnici druhu Amphioctopus marginatus při velmi neobvyklé činnosti. Chobotnice sbírala z mořského dna vyhozené skořápky kokosových ořechů a využívala je jako úkryt. Chobotnice „usedla“ do prázdné skořápky a následně pak „pochodovala“ na chapadlech. Skořápku ořechu si přitom nesla s sebou. Pokud se cítila ohrožená, překlopila skořápku přes sebe a schovala se pod ní. Někdy využila i dvojice skořápek přiklopených na sebe.
Finn je přesvědčený, že chobotnice původně prováděly tenhle trik s mušlemi. Zřejmě jej praktikovaly po tisíciletí. Teprve relativně nedávno se jim dostalo vydatné zásoby stejně kvalitních úkrytů. To když se na pobřeží usídlili lidé a začali vyhazovat skořápky kokosových ořech do moře.
Podle Finna splňuje využívání skořápky jako úkrytu všechna kritéria k tomu, abychom mohli toto chování chobotnice prohlásit za užívání nástroje. Skořápky neslouží chobotnici jako permanentní úkryt, podobně jako tomu je u raků poustevníčků, kteří se nastěhují do opuštěné ulity. Chobotnici stojí využívání skořápky značnou námahu. Transportuje skořápku, aby ji mohla použít v budoucnu. Britský biolog Alex Kacelnik v rozhovoru pro New Scientist ale o tom, zda chování chobotnice lze považovat za užívání nástroje, vážně pochybuje.
Zatím není jasné, jestli se chobotnice naučí používat skořápku pozorováním jiných chobotnic anebo zda se každá chobotnic propracuje k tomuto triku sama.
Pramen: Current Biology, New Scientist
Video
Chemický zásobník se železem by mohl snadno skladovat vodík na zimu
Autor: Stanislav Mihulka (13.09.2024)
Sledování mrtvých těl urychluje stárnutí. Přinejmenším u octomilek
Autor: Stanislav Mihulka (14.06.2023)
Sebe a své blízké léčí lékaři jinak
Autor: Josef Pazdera (26.12.2022)
Posttraumatická stresová porucha a válečné konflikty
Autor: Miloslav Pouzar (05.04.2022)
I šimpanzi rozeznají zlý úmysl
Autor: Dagmar Gregorová (08.03.2022)
Diskuze:
Nejen chobotnice...
Petr Pechar,2009-12-16 11:59:05
Me osobne pomerne prekvapilo chovani jednoho druhu pavouka v Australii. Tito si pomerne bezne vyhledavaji na zemi opadane listi z "Gum trees", ktere potom pracne vytahnou do sve site, kde ho stoci do spiralky a upevni. Pouzivaji takto vytvorenou skrys, jako ukryt pred neprizni pocasi. Puvodne jsem myslel, ze ten list v siti uviznul nahodou, ale pak jsem jednoho pavouka pozoroval pri procesu vyroby. Bylo to zcela cilevedome jednani, za ucelem vytvoreni ukrytu. U chobotnic, ktere jsou pomerne chytre, me to nejak zvlast neprekvapilo. Ovsem u pavouka...
Dagmar Gregorova,2009-12-16 15:22:39
To, čo píšete je zaujímavé. Medzi pavúkom, ktorého spomínate a chobotnicou však môže ísť o podstatný rozdiel (neviem, len sa domnievam... bolo by nevyhnutné zistiť o aký druh pavúka ide) - pavúk má toto zvláštne sofistikované správanie pravdepodobne ako vrodené, podobne ako tvorbu siete. Odhadujem, že takýto úkryt si stavajú všetky jedince daného druhu. Pripomína to chovanie lariev potočníkov (chrostík) - pekné obrázky sú na http://www.sazp.sk/bisel/galerie/trichoptera_larvy.htm
alebo húseničky motýľa vreckovca si budujú podobný úkryt (príklad: http://www.nahuby.sk/obrazok_detail.php?obrazok_id=151296&poradie=2)
Chobotnica má tiež vrodené si zabezpečiť nejaký úkryt, ale v priestoroch holého piesčitého dna musí "pohnúť" rozumom, aby niečo inak netypické "vymyslela". Bežne sa ukrýva v dutinách skál a koralov. Ale opakujem, možno sa mýlim, ale na pavúka sa mi to zdá naozaj príliš dômyselné, než aby to nebolo vrodené.
Chobotnice si budují úkryty
Tomáš Sládek,2009-12-15 11:42:53
Každá slušně vychovaná chobotnice myslí na budoucí nebezpečí. Obvykle má připravenou "zahrádku" - srovnané kamínky. V ohrožení zaleze do díry, na přísavky "nalepí" kamínky a pevně uzavře vchod. Ringo Starr o tom dokonce napsal písničku, viz en.wikipedia.org/wiki/Octopus's_Garden.
Jako nejkomičtější úkryt jsem videl hrnec, který asi někomu vypadl z lodi při slévání špaget. K přiklopení využívala chobotnice příslušnou pokličku.
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce