Bunburra Rockhole  
Dráhu australského meteoritu pocházejícího z pásu mezi planetami Mars a Jupiter, odhalila síť automatických bolidových kamer. Kamery jsou dílem našich vědců z Astronomického ústavu Akademie věd a české firmy Space Devices.


V nedávné době jsme na Oslovi psali o meteoritech zachycených před svým dopadem fotograficky pomocí bolidových sítí. Popsali jsme v něm i australskou Pouštní bolidovou síť vzniklou na Nullarborské planině v jihozápadní Austrálii. Její budování bylo inspirováno českými zkušenostmi, na její činnosti se podílí i čeští odborníci v čele s Pavlem Spurným a používá kamery vyvinuté v Česku. O tom, že se této bolidové síti podařilo 21. července 2007 zachytit bolid, jehož pozůstatky byly později nalezeny jsme také psali. Nejnovější číslo časopisu Science uveřejnilo podrobný článek o tomto unikátním úlovku. Jeho unikum spočívá v dráze, která je z velké části uvnitř dráhy Země. Hlavně však v tom, že meteoritů „s rodokmenem“ je jen velmi málo a nový australský meteorit s názvem Bunburra Rockhole je navíc velmi vzácného druhu. Jedná se achondrid a jeho složení naznačuje, že se jde o bazaltickou vyvřelou horninu a mělo by jít původně o součást relativně velkého tělesa. To by mohlo přinést řadu velmi důležitých informací o vzniku terestrických planet v naší Sluneční soustavě.


Podrobně o bolidové síti se dočtete v v článku „Chyť padající hvězdu

 

K „vychytávání“ meteorů se používají tzv. obrázky celé oblohy (Pouštní bolidovou síť)

 

Zachycení bolidu jednou z kamer australské Pouštní bolidové sítě, představené na „40th Lunar and Planetary Science Conference 2009“ konané v Texasu.

 

Meteorit Bunburra Rockhole  je takzvaný achondrit, což je typ bazaltické vyvřelé horniny.  ( Kredit: EPSC, Vol. 4, EPSC2009-394, 2009, European Planetary Science Congress)

 

Datum: 20.09.2009 22:20
Tisk článku

Související články:

Dopad planetky před 3,26 miliardami let pomohl rozvoji života na Zemi     Autor: Stanislav Mihulka (23.10.2024)
Pohyby tektonických desek spouštějí apokalyptický vulkanismus     Autor: Stanislav Mihulka (12.09.2022)
NASA střílí plynovým dělem do skafandrů. Simuluje mikrometeority     Autor: Stanislav Mihulka (27.09.2021)
Oheň a led: Dávnou Antarktidu ožehla vesmírná exploze     Autor: Stanislav Mihulka (01.04.2021)
Peklo na Zemi: Dávný pád meteoritu rozpoutal sopečné erupce     Autor: Stanislav Mihulka (06.05.2017)



Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadán

Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz