Léky na potlačení depresí patří mezi Američany k nejoblíbenějším. Může za to jednak poměrně velké rozšíření depresí v ekonomicky rozvinutých zemích, ale i touha Američanů být neustále pozitivně naladěn. Nemáte chuť na věčné „Vždy s úsměvem!“? Polkněte pilulku! A tak se říká, že antidepresiva Prozac či Zoloft berou skoro všichni. Vědci z University of Georgia nyní prokázali, že výjimkou nejsou dokonce ani ryby v amerických řekách.
Před několika lety vyděsili britské zoology samci plotic, kteří měli pohlavní žlázy nacpané žloutkovými granuly. Byla to jasná známka „poženštění“. Ve varlatech ryb se tvořily základní komponenty jiker. Pátrání po příčinách přineslo zajímavé vysvětlení. Na vině jsou ženy užívající hormonální antikoncepci. Hormony vyloučené v moči skončily v odpadních vodách a po průchodem čističkami se dostaly do řek. Bakterie podílející se čištění odpadních vod přitom přetvořily lidskou ženskou antikoncepci na rybí „pánskou“ antikoncepci.
Ze Spojených států nyní přichází zpráva o dalším léku, který přes odpadní vody dodáváme rybám. Tentokrát v nezměněné podobě. Aktivní složky antidepresiva Prozacu fluoxetin a norfluoxetin byly nalezeny v tělech sladkovodních ryb a stejně tak se v rybách objevuje sertralin a norsertralin, jež jsou základem antidepresiva Zoloft. Látky se vyskytují v mozku, játrech i svalovině ryb. Naštěstí pro rybáře a konzumenty jejich úlovků jsou koncentrace látek ve svalovině zdaleka nejnižší a člověk nedokáže sníst tolik rybího masa, aby dostal do těla dávky, jež by z lékařského hlediska stály za řeč. Otázkou ale zůstává, co dělají antidepresiva s rybami a dalšími vodními živočichy. Nezbývá, než se s mrazením v zádech ptát, jak mění vodní ekosystémy záplava dalších látek, které zatím v rybách nikdo nehledal. Na pováženou jsou jistě i nečekané interakce různých látek. Člověk ví, že nemá některé léky užívat současně. Ryby. žáby nebo říční plži a mlži nemají na vybranou. Oni v tom farmaceutickém koktejlu žijí.
Opět se můžeme přesvědčit, jak bláhově se lidstvo chová. Děsíme se atomových elektráren, geneticky modifikovaných plodin i potravin nebo klonování a klidně polykáme po tunách nejděsivější molekuly a systematicky jimi zamořujeme svět kolem sebe. Hlava nás z toho nebolí. A kdyby náhodou přeci jen zabolela, tak není nic jednoduššího než polknout nějakou tu pilulku.
Čistírna odpadu nebo farmaceutická továrna pro vodní organismy? To je otázka.
Slunečnici modrou asi deprese netrápí. V mozku má antidepresiv habaděj.
Diskuze:
pohroma a ne pokrok?
Jarda Petr,2003-11-10 06:15:45
Už na sumerských hliněných destičkách si prý může čtenář znalý klínového písma přečíst povzdech neznámého autora, že s lidstvem to jde nezadržitelně s kopce a čeká ho neslavný konec. Rozdíl mezi pokrokem a pohromopu nemusí být každému hned na první pohled jasný. Já považuji za pokrok například to, že o těch lécích v rybách víme a že s tím tedy můžeme začít něco dělat. Třeba zdokonalit čističky odpadních vod, aby se účinné látky z léků do životního prostředí nedostávaly. A že se směju odpůrcům GMO a Temelína? Proč bych se nesmál? Připadají mi jako hospodyňka, které se valí kuchyní rozbouřená řeka a ona štká nad kapajícím kohoutkem u dřezu. Ano, kohoukty by neměly kapat, ale uprostřed povodně bychom měli mít asi jiné zájmy.
Co si myslí nebo nemyslí o GMO či Temelínu tzv. většina je jistě zajímavé, ale nic to nevypovídá o tom, kde je pravda. Vědecká pravda se nedá odhlasovat . Pravdu ve vědeckých otázkách může mít a zhusta ji mívá i menšina. Kdybychom nechali obyvatele Země v 15. století hlasovat o tom, zda Země obíhá kolem Slunce nebo je tomu naopak, dostali bychom jednoznačnou ale naprosto mylnou odpověď. Pro mě není výsledek průzkumu veřejného mínění v tomto směru relevantním argumentem.
antidepresiva
Kebza,2003-11-09 16:26:45
Zoloft i Prozac máme i u nás,jsou to antidepresiva z t.zv.skupiny SSRI,která jsou nyní módně nejnovější a nejúčinější.Skoro na 100 % antidepresivum působí na depresi chorobnou/!/. Na depresi,na kterou si lidi běžně stěžují,to nemá žádný vliv.V diagnostických rozpacích je to i určitý test-pravá deprese se většinou po antidepresivu zlepší,běžná rozmrzelost zůstává.
konstatování
Kebza,2003-11-09 16:16:36
Pane autore článku,vše,co uvádíte, je přece děsné.Ale nevím,proč si přhřejváte polívčičku a zesměšňujete odpůrce geneticky modifikovaného svinstva a odpůrce atomových elektráren,s jejichž dalším provozem /odpad/ si nikdo neví rady.Žádná vesnice si to nenechá" bezpečně" skladovat za humny,jedině násilím státu.Zatím to bohužel vypadá tak,že sumární výsledek"vědy"je pomalá pohroma a ne pokrok.Pokrok je ve složitých technologiích,pro kvalitu/opravdovou/ lidského života to má malou cenu.
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce