Nové „milenky“ jsou obdarovány větší „porcí“ spermií  
Švédsko-britský výzkumný tým zjistil, že kopulující kohouti vykazují důmyslnou strategii v přidělování svých spermií.
Dosud se soudilo, že samci mají přímočarou jednoduchou reprodukční strategii – pářit se s co možná největším počtem samic (jak jen to je fyziologicky možné). Výzkumníci nyní náš dosavadní pohled na rozmnožovací strategii drůbeže mění.

Z pokusů vyplynulo, že kohouti věnují podstatně více spermií svým partnerkám se kterými se střetnou poprvé, než těm se kterými jsou důvěrně známí a jsou na ně zvyklí. Počet předaných spermií kohouti ale také zvyšují v případech, kdy je na blízku sok. Výzkumníci zaznamenali i vnímání určitých prvků atraktivnosti slepic.


 

Kohoutům se zamlouvají slípky, které mají hlavu ozdobenou velkým hřebenem a těm přidělují větší příděly spermií.


Tommaso Pizzari, evoluční biolog pracující na univerzitě v Leeds k uvedenému zjištění uvedl: „Původně jsme se snažili zjistit, zda kohout přiděluje spermie diferencovaně podle kvality (délky) kopulace. Netušili jsme k jakým závěrům dospějeme“.

U promiskuitních druhů, a těch je na zemi většina, nejenže samci soupeří sami mezi sebou, ale též spermie od různých samců  začnou po kopulaci soutěžit v tom, která dosáhne vajíčka a oplodní jej.

Logicky vzato, samec, který vpustí více spermií do samice, by měl mít větší šanci, že jeho spermie dosáhnou fertilizace. Tak nějak podle hesla: „Čím více lístků si samec koupí, tím má větší šanci, že vyhraje fertilizaci“. Toto je jednoduchá a logická myšlenka samčí reprodukční strategie. Má ale jednu chybu. V praxi neplatí. Samčí jednání je mnohem sofistikovanější a komplexnější. Samčí jednání je rafinované a ve věci vydávání svých drahocenných spermií jednají velmi promyšleně. Se svými spermiemi vůbec nejednají jako s bezcenným materiálem.

Pizzari se svými kolegy sledoval neochočené kohouty (Gallus gallus), jak uvoňují spermie při různě volených scénářích. Pokusy byly dělány vždy až po dvou dnech pohlavní abstinence kohouta. Aby se pokusy daly vyhodnotit a nebyl do děje vnášen rušivý element - stres z přítomnosti lidí, slepice se pohybovaly volně, byly jen opatřeny postrojem se speciálním zařízením na lapání ejakulátu. To umožnilo po každém skoku kohouta spočítat množství ejakulovaných spermií. Pokus ukázal, že přítomnost jiných kohoutů zvyšovala množství uvolněných spermií. Toto navýšení ale neplatí za všech okolností. Závisí na hierarchickém postavení kohouta. Zatímco dominantní kohouti navyšovali počet spermií i v případech, kdy  se na scéně vyskytovalo několik dalších kohoutů, méně dominantní kohouti zvětšovali svůj ejakulát pouze v případě, když se na scéně pohyboval jeden další kohout. Pokud se ale stalo, že v dohledu bylo kohoutů více, pak ti méně dominantní kohouti „svěsili hlavu a své spermie si schovávali“, poznamenal jeden ze spolupracovníků Matthew Gage z Univerzity východní Anglie.



My poznamenáváme:
Za žádných okolností nevěsme hlavu, pánové!

Datum: 06.11.2003
Tisk článku


Diskuze:

mám malej dotaz

šmudlinka,2007-08-22 12:39:54

čauvec chtela bych se zeptat jak kohout oplodnuje slepici ? to má taky pinďu? někdo v hospodě říkal že má spermie pod zobákem je top pravda?

Odpovědět

hh

hh,2007-08-02 10:33:56

hh

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz