Tak blízko…
Nové snímky ze sondy LRO zachycují místo přistání Apolla 14. Třetí přistání na povrchu Měsíce proběhlo 5. února 1971. Astronauti Alan Shepard a Edgar Mitchell strávili na povrchu něco přes 33 hodin a vykonali dva výstupy. Při tom druhém se vydali na turu směrem ke kráteru Cone. Svou snahu o jeho nalezení ale museli nakonec vzdát. Na povrchu Měsíce se dosti špatně orientovali, takže chvílemi ani nevěděli kudy jdou a navíc byli po 1,4 kilometrů trvající cestě do mírného kopce dosti vyčerpání.
Nové snímky zachycují stín, který vrhá pozůstatek lunárního modulu Antares i stopy astronautů. Kosmická sonda LRO po 38 letech odhalila, že astronauti vzdali snahu o nalezení kráteru pouhých 30 metrů před jeho valem!
Už v polovině července byly při příležitosti 40. výročí přistání Apolla 11 zveřejněny snímky, které zachycují všechna místa přistání lunárních modulů programu Apollo. Fotografie si můžete prohlédnout na webu NASA:
Den „D“ přijde v říjnu
Kosmická sonda LRO se vydala vstříc našemu kosmickému sousedovi 18. června 2009 a už 23. června byla navedena na jeho oběžnou dráhu. Na palubě sondy najdeme 6 vědeckých přístrojů.
Společně s LRO se k Měsíci vydala i malá sonda LCROSS, jejíž den „D“ přijde 9. října letošního roku, kdy do oblasti jižního pólu dopadne urychlovací stupeň Centaur o hmotnosti 1 tuny. Následkem dopadu se zvedne oblak prachu o celkové hmotnosti 350 tun a výšce 9,6 kilometrů. Tímto oblakem prachu prolétne sonda LCROSS a bude ho zkoumat. NASA věří, že se jí podaří najít stopy vody a zjistit chemické složení a vlastnosti měsíční půdy.
V pohotovosti budou i dalekohledy na Zemi, dopad by mohl být pozorovatelný i menšími přístroji. Našinec má ale smůlu, Centaur dopadne v dopoledních hodinách našeho času. Měsíc sice v té době bude nad obzorem, ale naděje bychom si moc dělat neměli.
LRO v hodnotě 500 milionů dolarů je největší americkou sondou pro výzkum Měsíce za poslední léta a má být významným krokem pro návrat člověka na Měsíc, který NASA plánuje na rok 2020. Plány ale dostaly trhliny, když současný prezident USA sestavil komisi, která má prověřit současnost i budoucnost pilotovaného programu. Zatím to vypadá, že chybějící velká motivace a hospodářská krize plány na návrat k Měsíci rozpráší do ztracena. Lidská noha na povrch Luny zřejmě jen tak rychle znovu nevkročí.
Sonda LRO je také na twitteru, kde najdete aktuální informace z mise:
Zdroj:
Lasery udělají z Měsíce gigantický detektor gravitačních vln z počátku vesmíru
Autor: Stanislav Mihulka (19.03.2022)
Lunární gravitační observatoř by mohla pozorovat 70 procent vesmíru
Autor: Stanislav Mihulka (25.07.2021)
Nové důkazy slaného oceánu na Enceladu
Autor: Tomáš Petrásek (23.06.2011)
Mapa měsíčních kráterů prozrazuje divokou minulost
Autor: Stanislav Mihulka (26.09.2010)
Ošklivé probuzení NASA ze snu o lidech na Měsíci
Autor: Stanislav Mihulka (25.08.2009)
Diskuze:
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce