Canis simensis
Posledních zhruba pět stovek etiopských vlků Canis simensis ohrožuje nákaza vzteklinou. Jen v posledních týdnech napočítali zoologové dvacet vlků, kteří této chorobě podlehli. Postižena je poslední větší populace těchto jedinečných zvířat obývajících národní park v pohoří Bale na jihovýchodě Etiopie čítající tři sta kusů. Už nejbližších dnech čekají vědci další úhyny. Naposledy udeřila vzteklina na etiopské vlky v roce 1991. tehdy srazila jejich počty ze 450 na 120. V roce 1996 proto veterináři očkovali proti vzteklině všechny domácí psy do vzdálenosti 15 km od hranic národního parku. Ani to nepomohlo. Do parku zřejmě pronikla nakažená psiska ze vzdálenějších oblastí.
Vypuknutí nákazy v podzimních měsících není náhodné. V srpnu a září kočují pastevci se svými psy na území národního parku a mohou tam tak nejsnáze zavléci nákazu. Šíření vztekliny v toto době nahrává i fakt, že vlci mají právě sezónu páření a díky tomu dochází k přímým kontaktům mezi jednotlivci, kteří se třeba za celý rok nepotkají.
Naděje spočívá v očkování vlků, ale toho se zodpovědná místa bojí. Používaná vakcína je totiž založena na geneticky modifikovaném viru vztekliny. Nic nepomáhá fakt, že tato vakcína je povolena i v zemích Evropské unie, jež nadšením pro genetické modifikace rozhodně neplane. Etiopští vlci tedy mohou být hrdí – vyhynou jako „GMO-free“.
Nejsou zdaleka jedinou africkou psovitou šelmou, která čelí tomuto smutnému osudu. Psi hyenovití ze slavného národního parku Serengeti sice byli očkováni proti vzteklině, ale nebylo jim to nic platné, protože poroučeli se na věčnost na obyčejnou psinku.
Etiopští vlci slezli hrobníkovi z lopaty naposledy v roce 1991. Teď na ně udeřila vzteklina podruhé. Kdo ví, jestli budou mít stejné štěstí jako před 12 roky?
Další zdroje informací o etiopských vlcích:
www.wolfsource.org/ethio.html , www.stiftung-artenschutz.de/de/ , www.wildcru.org
Diskuze: