Theodor Pietsch z University of Washington je prvním vědcem, co v odborné literatuře, v on-line časopise Copeia, popsal na základě tří jedinců nový druh ryby a pojmenoval ji Histiophryne psychedelica. Není však její objevitelem, před rokem, v dubnu 2008, ji spatřili sportovní potápěči v hloubce asi 10 metrů u pobřeží ostrova Ambon v Indonésii.
Nově popsaný druh, jenž přináleží do čeledi ďasovití má, podobně jako další druhy ďasů velkou hlavu s výraznou spodní čelistí.
Tváře jsou výrazně zepředu ploché a tak její oči směřují, podobně jako oči lidí, dopředu. Pietsch uvažuje o tom, že podél vnějšího kraje široké tváře se nacházejí smyslové orgány, které rybě pomáhají v orientaci v malých prostorách mezi korály, kde loví drobné rybky a garnáty. „Zdá se, že tato ryba je schopna svoji tvář vyklenout dopředu a pak zas stáhnout spět, jak prochází úzkými štěrbinami. Oči se tak na tu chvíli ocitnou po stranách hlavy, aby pak opět směrovaly dopředu“ tvrdí Ted Pietsch.
Kromě bizarního vzezření „tváře“ je na psychedelice zajímavá netypická stavba těla a s ní související pohyb. Břišní ploutve se podobají jakýmsi výrůstkům připomínajícím nohy. Jimi se ryba odráží od dna a prodírá se mezi korály. I její plavání se spíše podobá skokům, při nichž má ocas zkroucený do jedné strany, takže připomíná tvarem víc kouli nežli aerodynamicky tvarovanou rybu. Při pohybu si pomáhá reaktivním pohonem - žábrami rychle vypuzuje vodu. Pohled na ní je vskutku úžasný – tlustá volná kůže vytváří nápadné masité záhyby, povrch těla má pokrytý ochrannou vrstvou rosolovitého slizu a bílé pásy se rozbíhají od očí přes hnědožlutou pokožku a pomáhají ji maskovat se mezi barevnými jedovatými korály na mořském dně. Sama však, navzdory pestrému zbarvení jedovatá není. Víc než tisíce slov představí tuto zajímavou rybu následující videa:
Diskuze: