Jak se Darwin ženil  
Rok 2009 slaví přírodovědci jako „rok Charlese Darwina“. Připadají na něj hned dvě kulatá darwinovská výročí. Dvanáctého února uplyne dvě stě let od narození tohoto významného britského přírodovědce. A 22.listopadu to bude přesně 150 roků, co vyšlo tiskem jeho nejdůležitější dílo – kniha s dlouhým titulem: „O původu druhů cestou přírodního výběru aneb zachování zvýhodněných odrůd v boji o život“ známější pod zkráceným názvem „O původu druhů“. Český rozhlas Leonardo bude věnovat Darwinovi pořad Vstupte vysílaný v pátek 16. ledna od 11 hodin. Pořadem provází Jaroslav Petr.


 

Zvětšit obrázek
Spokojeně ženatý třicátník Charles Darwin.

Na podzim roku 1837 bylo Darwinovi osmadvacet. Pětiletá výzkumná cesta kolem světa na palubě lodi Beagle mu vydobyla respekt u vědců a popularitu u široké veřejnosti. Mohlo by se zdát, že mladému vědci nic nechybělo. Jenže právě v té době začal mít Darwin závažné zdravotní problémy, které ho neopustily do konce života. Lékaři mu doporučili vysadit z práce, odjet na venkov a několik týdnů odpočívat. Darwin poslechl a navštívil rodinu strýce Jose Wedgwooda. Dlouho tam nepobyl. Záhy je zpátky v Londýně a opět pracuje ze všech sil.


Příčiny Darwinových potíží obestírá záhada. Trpěl poruchami srdeční činnosti, sužovaly ho úporné bolesti hlavy, nevolnost a zvracení. Jeho zdravotní stav  se výrazně zhoršil pokaždé, když prožíval rušnější období. Lékaři to přičítali velkému pracovnímu vypětí. Je však pravděpodobné, že se na cestě kolem světa v Jižní Americe nakazil Chagasovou chorobou. Tu vyvolává cizopasný prvok Trypanosoma cruzi přenášený na člověka bodavou plošticí zákeřnicí. Počáteční fáze onemocnění nemá  dramatický průběh. Trypanosoma však přežívá v těle oběti celé roky a postupně poškozuje nejrůznější orgány, například srdce nebo střeva. Tomu odpovídají i Darwinovy potíže.

 

Zvětšit obrázek
Dům Charlese Darwina, kde strávil 40 let. Další fotografie zde.


Navzdory chorobě nepolevuje Darwin v práci na své evoluční teorii. A ještě něco se mu honí hlavou. Uvažuje, že by se oženil. Na návštěvě u strýce Jose mu padla do oka sestřenice Emma Wedgwoodová. Měl by ji požádat o ruku? Při rozhodování se zachoval jako vědec a sepsal si na kus papíru pod záhlaví „Sňatek“ na jednu stranu „Pro“ a na druhou „Proti“.
Mezi klady uvedl: „Děti – dá-li Bůh. Společnice a přítelkyně, která o mě bude mít zájem i ve  stáří. Objekt, který mohu milovat a bavit se s ním a který je po všech stránkách lepší než pes. Jen si představ, že bys na stará kolena žil sám ve špinavém londýnském bytě, anebo si představ hodnou, laskavou ženu, teplo, knihy a hudbu…“


Zajímavý je i výčet toho, čeho se Darwin na manželství obával: „Ztráta svobody jít, kam se mi  zlíbí. Budu nucen navštěvovat příbuzné. Budu mít vydání s dětmi a budu se o ně strachovat. Ztloustnu a zlenivím. Když budu mít hodně dětí, nebude lehké je uživit.“
Darwin zvážil klady i zápory a  výsledek si opět zapsal: „Ožeň se! Ožeň se! Ožeň se!“
Emmu požádal o ruku  11. listopadu 1838. Souhlasila. Proti nebyli ani rodiče, a tak se Charles a Emma koncem ledna roku 1839 vzali a vzápětí se odstěhovali do Londýna do domku, který si vyzdobili tak pestře, že mu začali přezdívat „Papouščí chalupa“.

 

 

Záznam pořadu věnovaného Charlesi Darwinovi je ke stažení zde:
http://www.rozhlas.cz/leonardo/audio/_audio/00848349.mp3


 

Datum: 12.01.2009 11:45
Tisk článku


Diskuze:


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz