Psi, kočky a evoluce  
Výzkumníci z Duke University se domnívají, že evoluce sice dala kočkovitým šelmám energeticky náročnější chůzi, ale na druhé straně jim to bohatě vynahradila snadnějším způsobem lovu kořisti.ˇ


 

 
Daniel Schmitt

Studie provedená na Duke University naznačuje, že evoluce může fungovat podle odlišných schémat, jako tomu bylo u psů a koček. Zatímco život psích předků závisel na energeticky úsporném způsobu běhu na dlouhé vzdálenosti, když lovili svou kořist, u koček to vypadá na vývoj energeticky velmi neefektivní chůze, pomocí které se ale mohou elegantně, pomalu a tiše připlížit ke své kořisti a bleskurychlým útokem se jí zmocnit.


 
Docent evoluční antropologie na Duke University Daniel Schmitt o novém zjištění říká: „Obvykle se předpokládá, že zvyšování účinnosti je podstatou vývoje druhů. Ale zjistili jsme, že je to příliš zjednodušující pohled na evoluci, protože existují některá zvířata, která fungují s vysokými energetickými nároky a nízkou účinností.“

 

Jsou to třeba kočky
Ve zprávě publikované v listopadu online ve vědeckém časopise Public Library of Science (PLoS), Schmitt a jeho bývalí kolegové popisují, jak ověřovali svůj předpoklad pomocí měření a videonahrávek toho, jak se šest domácích koček pohybovalo po zhruba 5 metrů dlouhé trase při snaze o získání pamlsku nebo hračky.

 

Lovci „dlouhých tratí“, jako jsou například psi, mohou ušetřit svalovou práci potřebnou k pohybu vpřed až o 70 procent tím, že dovolí tělu „stoupat a klesat“ a měnit potenciální a kinetickou energii s každým krokem. Na rozdíl od toho je u koček toto maximum kolem pouhých 37 procent a mnohem méně, než v loveckém postoji.
 

Zatímco způsob pohybu, a tedy i lovu, mají zcela odlišný, odpočinek je u psů a koček velmi podobný…

„Důležitým využitím těchto výsledků je možnost porovnání mezi plíživou chůzí a úsporným pohybem,“ napsali tito tři autoři v PLoS. „To ukazuje na dříve neurčený vztah, při kterém jsou „nahrbené“ postoje spojeny se změnami v mechanice pohybu, které jsou spojeny se sníženou obnovou mechanické energie.“

 

„Jinými slovy, zjistili jsme, že když se kočky plíží blízko země, tak se pohybují takovým způsobem, při kterém se pohyb jejich přední i zadní části těla vzájemně ovlivňuje tak, aby se ani jedna část těla nezdvihala nad úroveň té druhé,“ řekl Schmitt. „I když to není dobré pro energetickou účinnost, celkový pohyb jejich těl je vyrovnaný a vypadá to, jakoby proplouvaly kolem.“

 

„Když se kočky plíží, tak pokládají jednu nohu zem, pak teprve zdvihnou další… a tak dál, stále stejným způsobem. Domníváme se, že to musí mít co dělat s rovnováhou a obezřetností,“ dodal Schmitt.

 

„Člověk při chůzi ušetří zhruba tolik energie jako psi,“ řekl Schmitt, který studoval chůzi různých savců. „Naše těžiště stoupá a klesá, když jdeme. A když tomu tak je, člověk a ostatní zvířata se stejným způsobem pohybu mění potenciální a kinetickou energii. Podle mne je to malý evoluční zázrak. Ale kočky se potřebují plížit, aby ulovily svou kořist. Většina vědců si myslí, že energetická účinnost je běžnou součástí přírodního výběru. My jsme tu ukázali, že některé druhy dělají přinejmenším kompromisy, když si mají vybrat mezi navzájem si konkurujícími evolučními požadavky.“ˇ

 

Zdroj: Duke University

Datum: 07.12.2008 21:13
Tisk článku

Související články:

Užaslí vědci se stali svědky největšího známého sežrání v oceánu     Autor: Stanislav Mihulka (30.10.2024)
Psi stokrát jinak     Autor: Pavel Houser (02.12.2023)
Australský Plot proti dingům velmi rychle ovlivnil evoluci klokanů     Autor: Stanislav Mihulka (10.06.2023)
Vyhynutí parních lokomotiv popírá evoluční předsudky     Autor: Stanislav Mihulka (29.03.2023)
Nezastavitelná evoluce: Invazní vetřelci v Austrálii se mění na nové druhy     Autor: Stanislav Mihulka (09.02.2023)



Diskuze:

Co dříve.

Mojmír Bříza,2008-12-08 11:40:41

Myslim že je to dost o způsobu lovu. Většinou kolektivní psi potřebují jistě jinou taktiku lovu než většinou individualní kočky. Silná individualita gepardů je asi hlavním důvodem jejich brzkého vyhynutí. Takže je otázka zda se tělo přizpůsobilo myšlení nebo naopak ( asi to šlo ruku v ruce ).

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz