„Je to jeden z prvních přímých důkazů o tom, že narušení chodu biologických hodin vás opravdu něco stojí. Komplikuje vám to učení nových věcí,“ říká Norman Ruby.
Úspěšnost učení závisí na množství kyseliny gama-aminomáselné v části mozku zvané hipokampus. Pokud je této látky v hipokampu příliš, je činnost nervových buněk utlumena a ukládání informací do paměti vázne. Pod diktátem vnitřních biologických hodin dochází v mozku střídavě k poklesu a opětovnému vzestupu koncentrací kyseliny gama-aminomáselné. Ruby vyřadil křečíkům biologické hodiny z činnosti tím, že je v noci na dvě hodiny vystavil silnému světlu. Zvířatům stoupla v mozku včetně hipokampu koncentrace kyseliny gama-aminomáselné a nervové buňky výrazně polevily v práci. V důsledku toho zvířata „zhloupla“.
„Hipokampus musí být nabuzen, aby dokázal na úrovni molekul ukládat nové informace. Když nemají křečíci v pořádku biologické hodiny, nenaučí se nic,“ říká Norman Ruby.
O správnosti své představy se Ruby přesvědčil během experimentu, při kterém podával křečkům s narušeným chodem biologických hodin lék pentylentetrazol, čili PTZ. Tato látka brání kyselině gama-aminomáslené ve vazbě na nervové buňky. Zneškodnění molekul kyseliny gama-aminomáselné dovolí mozku nerušeně pracovat. Křečíkům, kteří užívali PTZ, se vrátila paměť, i když jejich biologické hodiny stále nepracovaly, jak měly a mozek byl zaplaven kyselinou gama-aminomáselnou.
Nadměrná produkce kyseliny gama-aminomáselné provází celou řadu onemocnění mozku. Například lidé s Downovým syndromem nepodávají dobré výkony při testech inteligence i proto, že mají mozek utlumen nadměrnou produkcí kyseliny gama-aminomáselné. K podobným závěrům docházejí i vědci, kteří zkoumají práci mozku postiženého Alzheimerovou chorobou. Rubyho objev otevírá možnost, ulevit těmto lidem aspoň částečně. Stejné kořeny mohou mít výpadky paměti u starých lidí.
„S postupujícím věkem se lidem narušuje chod biologických hodin. Spolu s mnoha dalšími faktory to může přispívat k jejich problémům s pamětí,“ říká Ruby.
Narušení biologických hodin vede v mozku k nárůstu koncentrace kyseliny gama-aminomáselné. Ta je příčinou neschopnosti se učit.ˇ
Děsivě jednoduchý hydrogelový mozek hraje Pong a zlepšuje se
Autor: Stanislav Mihulka (23.08.2024)
Veškeré to školní testování toliko pro hovado dobré jest…?
Autor: Miloslav Pouzar (15.08.2018)
Zažívají přednášky stav klinické smrti?
Autor: Miloslav Pouzar (26.07.2018)
Statiny překonaly neschopnost se učit
Autor: Josef Pazdera (28.11.2005)
Diskuze:
máslo na hlavě
Pekny Brumla2,2008-10-30 11:25:42
Staré úsloví - má máslo na hlavě- zdá se, že mělo docela blízko tomuto právě uveřejněnému objevu.
aktualni dotaz :-)
Zdena Galajdova1,2008-10-24 15:15:12
jak moc nas ovlivnuje ustavicne presoupavani casu sem a tam - ted uz to zase prijde, zase se budeme budit jinak zase dojde u mnoha lidi na prasku na spani a drncici budik rano..... A zase tim budou postizena zvirata, specielne dojnice, ktere pousteji mleko take podle biologickych hodin a pokud dojde k posunu casu, ochota pustit mleko se zablokuje, dochazi k zanetum, lecbe antibiotiky a obcas bohuzel to konci i na jatkach..... takze skody jsou jak na psychice lidi, tak i hospodarske skody... bude se s tim uz nekdy neco delat? Podle meho nazoru to smesne "usetreni proudu" je naprosto neodpovidajici potizim, ktere zmeny casoveho rezimu prinaseji.
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce