Není to dávno, co jsme na Oslu psali o poznatcích z Austrálie, kde v domácnostech, v nichž děcka olizují psiska, vyrůstá méně astmatiků. Nyní přichází vědci dvou amerických pracovišť s něčím, co hodně připomíná televizní reklamu Veroniky Žilkové o tom, jak pomoc bakterií poznáme i navenek. Malý rozdíl v tom ale je. Číňan Li Wen tvrdí, že správné střevní bakterie by nás mohly ochránit dokonce i před cukrovkou. Konkrétně diabetem typu I. Pacienti s cukrovkou prvního typu postrádají inzulín a jsou odkázání na injekce tohoto hormonu. Inzulínovou injekci si musejí píchnout několikrát denně.
K závěru, že při vývoji cukrovky hrají roli střevní bakterie, přivedly výzkumníky pokusy na myších. Z těch totiž vyplynulo, že bakterie mohou zabránit obrannému systému v produkci protilátek, které napadají buňky vlastního těla. Říká se tomu autoimunitní reakce a konkrétními postiženými jsou v tomto případě buňky slinivky. Zajímavé na tom je, že vinu na tom všem by mělo mít životní prostředí.
V posledních desetiletích nabyly změny v našich domácnostech a náš kontakt s různými látkami s účinkem endokrinních disruptorů takového rázu, že to s naším imunitním systémem doslova „cvičí“. Dokládá to prostý fakt. Lidé v rozvojových zemích jen zřídka trpí alergiemi. Když se ale přestěhují do prosperující země, stávají se z nich stejní „chcípáčci“ jako jsme my. Prakticky stejnou souvislost pozorují výzkumníci ve svých laboratořích. V případě, o kterém se zde zmiňujeme, šlo o pokusy na speciálních myších, které byly vyšlechtěny k tomu, aby trpěly diabetem. Takových myších kmenů s náchylností k cukrovce je hodně. Jde o kmeny s velkým apetitem k žrádlu nebo jde o zvířata s geneticky vedenou snahou ukládat si hodně tuku. Jsou to prostě cvalíci. Nyní tomu je jinak. Jde o myší vychrtlíky, kteří přesto trpí diabetem. Jsou to myši NOD. Díky nim lze odfiltrovat z pokusů vliv rizikového faktoru obezity a soustředit se na další vlivy. Těmto myším se v odborných kruzích říká Non-obese diabetic mice, zkráceně NOD. Jsou charakteristické tím, že k tomu, aby onemocněly, jim stačí změnit podmínky chovu. Když se například chovají v prostředí, které je zamořeno neaktivními kmeny bacilů tuberkulózy, nedostanou diabetes. To svědčí o jednom – pokud je bezpečnostní aparát dostatečně nezaměstnán, nemá čas si vymýšlet a hledat nepřátele i tam, kde nejsou. Jeho vytížení zabrání napadání vlastních buněčných pracantů, kteří mají ve slinivce na starost pouhou tvorbu inzulínu.
Li Wen a Alexander Chervonsky (Yale University a University of Chicago) nyní přichází s myšlenkou, že za onemocněním diabetu stojí nedostatek bakterií ve střevě. Vede je k tomu další pokus, tentokrát ne s tuberkulózními, nýbrž s obyčejnými střevními bakteriemi.
U myší (NOD myší), chovaných v přirozených podmínkách, tedy tam, kde je dostatek bakterií k tomu, aby jim osídlily střevní trakt, je výskyt diabetu jen sporadický. Když ale stejné myši začali chovat na stejné dietě, avšak v podmínkách bez mikrobů (říká se tomu chov v germ-free systému), stávaly se z nich myší „cukrovkáři“.
Aby vědci dali pokusům ráz nějaké praktičnosti, zkusili myším chovaným v germ-free systému (tedy myším odsouzeným k tomu, aby dostaly cukrovku) přidat do krmení bakterie z lidského střeva. Fungovalo to. Bakterie, které máme my lidé ve střevech, pomohly myši chránit před diabetem.
Analogicky se tu naskýtá šance, že to co funguje u myší, tedy nedostatek či nevhodné složení bakteriálních kmenů ve střevě, by mohlo stát i za takovými chorobami jako je diabetes u lidí. Nyní tedy půjde o to, zjistit jak a které střevní bakterie dokážou škádlit náš imunitní systém tak, že ho zaměstnají a jemu už pak nezbude čas na skopičiny.
Snad ani není třeba vysvětlovat, proč se na tomto projektu začíná rozbíhat další spolupráce s Washington University; The Jackson Laboratory, Bar Harbor, Me.; Bristol University ve Velké Británii a University of California v San Francisku.ˇ
Pramen: Yale University , Internal Medicine, Nature (Sept. 21, 2008)
Lidský inzulin z mléka GMO krávy
Autor: Dagmar Gregorová (16.03.2024)
Navozuje ionizující záření diabetes?
Autor: Josef Pazdera (17.10.2023)
Na důsledky obezity chlad nebo maresin
Autor: Dagmar Gregorová (05.07.2022)
Onemocnění covidem zvyšuje riziko cukrovky
Autor: Dagmar Gregorová (04.04.2022)
Čo sa nám vykľulo z nových antidiabetík
Autor: Matej Čiernik (13.10.2021)
Diskuze: