Renesanční nanotechnologie
Ekologičtí aktivisté volají po zákazu nanotechnologií. Hrnčíři ji aplikovali již kolem roku 1530...
Keramika z italské Umbrie byla v 15. a 16. století pro své nádherné barvy vysoce ceněna po celé Evropě. Tým vědců z university v Perugii vedený Brunem Brunettim zjistil, že nádherné glazury renesanční keramiky obsahují částice mědi a stříbra o průměru 5 až 100 nanometrů a splňují kritérium pro zařazení mezi nanomateriály. Kovové nanočástice odrážejí světlo ze svého povrchu bez toho, že by jej rozptylovaly. Výsledkem je jedinečný „metalízový“ efekt. Postup při výrobě takových glazur se zachoval v knize italského autora Cipriana Piccolpassa z roku 1557. Soli mědi a stříbra míchali hrníři s octem, okrem a jílem. Touto směskou pak natírali nádoby, které už měly na svém povrchu jednu vypálenou glazuru. Pokud při dalším vypalování udrželi potřebnou teplotu bez velkých výkyvů, mohli se těšit z jedinečné „metalízy“. Současné volání ekologických aktivistů po zákazu nanotechnologií s odůvodněním, že produkují zcela nové a tudíž i neprověřené materiály, lze odkazem na renesanční hrnčíře přinejmenším zpochybnit.
Talíř s Judou Makabejským vyrobili hrnčíři v italském městě Deruta někdy kolem roku 1530. Zlatou barvu daly jeho glazuře nanočástice.
Talíř s Judou Makabejským vyrobili hrnčíři v italském městě Deruta někdy kolem roku 1530. Zlatou barvu daly jeho glazuře nanočástice.
Autor: Jaroslav Petr
Datum: 04.09.2003
Diskuze:
k nanotechnologiím
Josef Duben,2003-09-05 14:36:36
Velmi zajímavý příspěvek. Širokost záběru pana Petra je obdivuhodná. Je to prima vidět, že vědec může obsáhnout o hodně více než je zorné pole jeho mikroskopu.
K výhradám ekologických aktivistů lze říci, že už začínají být fakt nebezpeční. kromě megaproblémů si začínají všímat i takových "hnidopišin", jako něčeho malinkého - nano. Těším se, až se někdo obrátí také na pikotechnologie.
Hm, je třeba si uvědomit při kritice, že je dobré se s problémem seznámit. Ovšem, zajisté bych rád věřil, že většina všech aktivistů to myslí dobře. Přeji si, aby tomu tak bylo a panu Petrovi, aby byl i nadále tak vynalézavý a udatný jako onen Juda Makabejský na italské míse z 16. století.
Josef D.
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce