Známé rčení všech stárnoucích čtenářů „Oči mi slouží, ale ruce mám krátké“ možná půjde do výslužby a s nimi i brýle na čtení a laserová oční chirurgie. Slibují to vědci z australské společnosti Vision Cooperative Research Center (Vision CRC).
Čočka stárnoucího oka ztrácí pružnost, a tak nám často nezbývá, než číst noviny s nepříjemně nataženýma rukama, nebo neustále hledat ztracené brýle. Kdo má nějakou tu kačku navíc, může si nechat čočku vyspravit laserem. Arthur Ho z Vision CRC má pro nás elegantní řešení. Vyvinul gel, kterým lze nahradit obsah čočky v oku a vrátit jí tak dávno ztracenou pružnost. Už v 80. letech zkoušeli lékaři vrátit oční čočce pružnost vstříknutím silikonového oleje, ale postup se neosvědčil.
Australané zatím skončili testy svého gelu na králících a jsou jejich výsledky naladěni na velmi optimistickou notu. V rohovce oka udělali maličký řez, následně napíchli opatrně obal oční čočky, její ztvrdlý obsah odsáli a nahradili jej olejovitým roztokem. Zábleskem silného světla pak nechali kapalinu polymerovat do pružného gelu.
U králíků je implantace kapaliny, která se změní v pružný gel úspěšná. Bude u lidí také?
„Je to hotové během 15 minut,“ říká Ho a doufá, že se první klinické zkoušky na pacientech rozběhnou koncem příštího roku, pokud ovšem dopadnou k obecné spokojenosti právě probíhající ověřovací pokusy na opicích.
„Ten postup má před sebou skvělou perspektivu,“ tvrdí Hugh Taylor, ředitel výzkumného oftalmologického centra v Melbourne. „Jestli se všechno povede, znamená to zásadní změnu v oční chirurgii.“
P.S. Pokud je v tomto přpsěvku více překlepů než obvykle, žádám čtenáře o laskavou shovívavost. Na klávesnici počítače vidím bez brýlí jen ze vzdálenosti, z které na ni v žádném případě nemohu dosáhnout. Brýle jsem kamsi odložil a jak známo, ty se pak bez brýlí špatně hledají.
Diskuze: