Měřením „špiček“ teplot horkého plynu ve středu obří eliptické galaxie NGC 4649 vědci určili hmotnost supermasivní černé díry uprostřed této galaxie. Poprvé aplikovaná metoda dala výsledky, které jsou v souladu s předchozím odhadem.
Astronomové hledali odlišný a nezávislý způsob přesného vážení největších supermasivních černých děr, tedy těch, které jsou miliardkrát větších než Slunce. Až dosud byly používány metody založené na pozorováních pohybů hvězd nebo plynu v disku blízko takové velké černé díry.
„Tohle je obrovsky zajímavá práce, protože černé díry dovedou být vskutku „nepolapitelné“ a existuje jen pár způsobů, jak je zvážit,“ říká Philip Humphrey z University of California v Irvine, který vedl studii. „Je uklidňující, že dva velmi odlišné způsoby měření hmotnosti velké černé díry dávají tak podobnou odpověď.“
NGC 4649 je nyní jednou z hrstky galaxií, ve kterých byla měřena hmotnost supermasivní černé díry nesouvisejícími metodami. Navíc, tato nová rentgenová technika potvrzuje, že supermasivní černá díra v NGC 4649 je jednou z největších v pozorovaném vesmíru. Má hmotnost asi 3,4 miliardkrát větší než Slunce, to je asi tisíckrát víc než má černá díra v centru naší vlastní galaxie Mléčné dráhy.
Nová metoda využívá efektu vyvolaného gravitačním působením černé díry na horký plyn blízko středu galaxie. Jak se plyn pohybuje k černé díře, stlačuje se a ohřívá. To způsobuje vytvoření „špičky“ v teplotě plynu právě blízko středu galaxie. Čím těžší je černá díra, tím vyšší teplotní „špičku“ zachytí Chandra.
Tento účinek předpověděli dva ze spoluautorů – Fabrizio Brighenti z University of Bologna v Itálii a William Mathews z University of California v Santa Cruz – téměř před deseti lety, ale tento případ je první, kdy to bylo spatřeno a prakticky použito.
Černá díra v NGC 4649 je ve stavu, kdy se neobjevuje, že by rychle strhávala materiál ke svému horizontu událostí, ani že by vytvářela vydatné množství světla svým růstem. Takže přítomnost a hmotnost centrální černé díry musí být studována nepřímo, sledováním jejích účinků na hvězdy a plyn, které ji obklopují.
„Monstrózní černé díry, jako je tahle, „předvádí“ velkolepé světelné „přehlídky“ ve vzdáleném, raném vesmíru, ale ne v přilehlém blízkém vesmíru,“ řekl Humphrey. „Takže nemůžeme čekat, že by se naše nová metoda dala aplikovat na další, sousední galaxie vlastnící stejně nenápadné černé díry.“
Tyto výsledky se objeví v následujícím vydání Astrophysical Journal. Marshall Space Flight Center NASA v Huntsville řídí program Chandra pro agenturní Science Mission Directorate. Smithsonian Astrophysical Observatory kontroluje vědecké a letové operace z the Chandra X-ray Center v Cambridge, Massachusetts.
Zdroj: Chandra X-ray Center
V blízké galaxii se možná srazí supermasivní černé díry. Během 3 let
Autor: Stanislav Mihulka (01.09.2022)
Supermasivní černá díra Mléčné dráhy brzy posvačí
Autor: Stanislav Mihulka (28.10.2012)
Co kdyby se primordiální černá díra srazila se Zemí?
Autor: Stanislav Mihulka (31.03.2012)
Gigantické bubliny gama záření v Mléčné dráze
Autor: Stanislav Mihulka (11.11.2010)
O krok blíže monstru
Autor: Pavel Koten (11.09.2008)
Diskuze: