Evropská unie garantuje domácím zvířatům „lidské“ životní podmínky. Tamější spotřebitelé si rádi připlatí nějaký ten eurocent, pokud se jim dostane ujištění, že si kupují potraviny ze zvířat, která strávila svůj život v relativní pohodě. Příkladem je tzv. free-range chov drůbeže, který má být lidštější alternativou „koncentrákovému“ chovu v klasických drůbežárnách. Značku „free.range“ a patřičnou cenu si zaslouží jen maso a vejce z drůbeže, která má denně osm hodin přístup k výběhu pod otevřenou oblohou.
.
Tento obrázek na svých webových stránkách presentuje ochranářské organizace Animal Liberation. Vědí ochranáři o nových poznatcích etologů?
Zatímco nakupující hospodyňka sahá hlouběji do peněženky, aby zaplatila drůbeži lepší životní podmínky, drůbež sama se chová, jako kdyby toužila potvrdit nevalnou pověst „slepičích mozků“. Slepice se do výběhu dvakrát nehrnou. Marian Dawkinsová a její tým z věhlasné University of Oxford podnikl v hrabství Lincolnshire rozsáhlý výzkum, aby záhadu zápecnických slepic rozlouskl. Nejprve vědci potvrdili, že plných 85% slepic výběh skutečně nijak zvlášť nevábí. Slepice prakticky nevystrčí zobák z drůbežárny. Jediné, co je přeci jen dokáže vylákat ven, jsou stromy. Farmy, které byly obklopeny vysokým stromovím se pyšnily podstatně vyšším podílem slepic „na vycházce“.
Dawkinsová je přesvědčena, že za to může atavistický pud, který přežívá v domácích kurech jako dědictví po divokých předcích obývajících bambusové pralesy jihovýchodní Asie. Navíc skýtá stromoví drůbeži chládek, závětří a úkryt před útoky dravců.
Dawkinsová se ostře brání tomu, aby výsledky jejího výzkumu byly interpretovány jako rehabilitace uzavřeného chovu.
„Je to naše chyba, že neuvažujeme o věcech z drůbežího hlediska,“ prohlásila bioložka.
A tak se nabízíme free-range chovům zcela nezištně nápad na jedno maličké vylepšeníčko. Co takhle vysázet ve výběhu pro slepice takový malý bambusový háječek?
Diskuze:
Zbyněk Česák,2008-09-09 22:50:25
Na základě vlastních chovatelských zkušeností si troufám tvrdit, že NORMÁLNÍ VESNICKÉ SLEPICE se chovají jako NORMÁLNÍ LIDÉ. Moje slepice si užívají svobody pohybu, o jaké si příslušníci řady států mohou nechat zdát. Oplocení slouží jim (nikoliv naopak) a pokud jim nehrozí momentální nebezpečí (od lišek a volně pobíhajících psů), mají otevřená vrátka do volné přírody. Přesto využívají všech dovedností k úniku za svobodou, jsou-li vrátka právě uzavřená. Je ovšem pravda, že můj pozemek je skutečně obklopen bujným stromovím. SLEPICE NEJSOU ŽÁDNÍ PITOMCI (jak by se podle lidových průpovídek mohlo zdát) - vše, co mají znát a ovládat, ovládají dokonale. Ačkoliv i ony mají různé charaktery, jsou inteligentní a učenlivé (např. neutíkají, když dávám pozor - jakmile na vteřinku "vypnu", už jsou za plotem...). Je možné, že ve zkoumaných chovech mají slepice dojem neustálého dohledu (jako my za socialismu) a předstírají disciplínu. Nebo jsou z toho výzkumu dočista malomyslné či slabomyslné (jako my po prostudování živnostenského zákona a daňových předpisů).
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce