Před časem se po stránkách novin a obrazovkách televizí proháněly fotky ostatků „záhadného tvora“ vyvržené Pacifikem na chilské pobřeží.
„Nikdy předtím jsme nic tak divného neviděli. Nevíme, jestli je to obří kalmar, kterému chybí některé části těla. Možná je to úplně nový živočišný druh,“ prohlásila bioložka Elsa Cabrerová z Centra pro ochranu kytovců v Santiagu a zároveň popřela, že by mohlo jít o kůži nějakého kytovce. „Nemá tu správnou velikost a také páchne úplně jinak,“ tvrdila a požádala o pomoc při identifikaci neznámého tvora jak chilské, tak i zahraniční instituce.
Z údajného obřího tvora se ale záhy vyklubal obyčejný shnilý vorvaň. K jeho identifikaci chilští vědci ani nepotřebovali zahraniční pomoc. Zvládli to sami.
„Nepotřebovali jsme ani provádět analýzy DNA,“ řekl Sergio Letelier z Přírodovědného muzea v Santiagu.. „V záhadné mase jsme našli kožní žlázy, které jsou zcela typické pro vorvaně tuponosého.“ Je zajímavé, že sdělovací prostředky až na čestné výjimky toto odhalení okázale ignorovaly.
Rozklad vorvaního těla probíhá zvláštním způsobem. Kůže drží rozkládající tělo pohromadě jako velký pytel. Nakonec kůži protrhnou kosti a klesnou ke dnu. Potrhaná kůže se oddělí od shnilého zbytku a z ní zůstane na hladině jen tuková tkáň a především tukové těleso vyplňující obří vorvaní čenich, tzv. spermacet. Právě tenhle obří špalek tuku, který se na pláži rozplizl do délky přes 12 metrů, vzbudil dojem, že jsou to zbytky těla bezobratlého tvora.
Záhadné podmořské monstrum? Nikoli. Zbytky vorvaně v pokročilém stádiu rozkladu.
Diskuze: