Serotonin byl dlouho spojován se sociálním chováním, ale přesný mechanismus jeho zapojení do okamžité agrese byl diskutabilní. Ačkoliv bylo mnoho teorií o spojitosti mezi serotoninem a impulzivitou, toto je jedna z prvních studií, která mezi těmito dvěma fenomény ukazuje jasnou příčinnou souvislost.
Nové objevy osvětlují, proč se někteří z nás stávají bojovnějšími až agresivními, když jsme delší dobu nejedli. (Trochu to podporuje starou známou „armádní pravdu“ potřebnou pro vítězství v bitvě: „Voják má být hladovej a nasr….“)
Esenciální aminokyseliny nezbytné k tvorbě serotoninu mohou totiž být získány pouze z potravy. Proto naše hladina serotoninu přirozeně klesá, když nejíme, a to je ten účinek, který výzkumníci využili při svém experimentování.
Výzkum také poskytl náhled do klinických poruch, charakterizovaných nízkou hladinou serotoninu, jakými jsou například deprese a obsedantně kompulzivní porucha,.. Tento výzkum, financovaný Wellcome Trust a Medical Research Council, dále naznačuje, že pacienti s depresemi a úzkostnými stavy mohou mít prospěch z terapie, která je učí strategie k ovládání emocí během rozhodování, zejména prostřednictvím tzv. „společenských scénářů“.
Výzkumníci byli schopní omezit hladiny mozkového serotoninu u zdravých dobrovolníků na přechodnou dobu vhodným uzpůsobením jejich diety. Zkoumali, jak jedinci s nízkou hladinou serotoninu reagují v situacích, které mohou být vnímány jako neférové jednání. V pokusu například jeden z účastníků navrhne, jakým způsobem si s partnerem rozdělí sumu peněz. Jestliže partner nabídku přijme, oba jsou vyplaceni podle dohody. Ale pokud nabídku odmítne, nedostane nikdo nic.
Běžně lidé odmítají asi polovinu všech nabídek menších než 20-30 procent celkové sumy, navzdory faktu, že to znamená, že nedostanou nic – ale v případě osob s dietou navozeným snížením hladiny serotoninu vzrostl podíl odmítnutých nabídek na více než 80 procent. Další zkoumání ukázala, že dobrovolníci s nedostatkem serotoninu nebyli ani v depresi ani nijak přecitlivělí ke ztrátě „výhry“.
Jak udržet odpovídající hladinu serotoninu?
Jídlem! Jediným způsobem, jak získat základní surovinu pro stavbu serotoninu – tryptofan – je prostřednictvím potravy. Proto je hladina serotoninu nižší, když jste předtím nic nejedli. Konzumace potravin bohatých na tryptofan, například drůbeže a čokolády, může podpořit zvyšování a udržování hladiny serotoninu. To je možná důvodem, proč je někteří označují za potraviny „dobré nálady.“
Zdroj: University of Cambridge
Serotoninová „bomba“
Postup:
Porce kuřete opečeme na oleji, přidáme na drobno nakrájenou cibulku, kořenovou zeleninu, česnek utřený se solí, trochu vinného octa. Upečeme dozlatova, pak maso vyjmeme na talíř. Čokoládu rozpustíme a vmícháme do šťávy. Čokoláda dá šťávě nádhernou tmavou barvu. Pak už jen stačí přelít přes hotové kuřecí maso a je hotovo.
Tak co, už vás přechází agresivní nálada?
Diskuze: